اخبار مهم
Home / سیاسی / ۳۵ میلیارد دلار پروژه در کرمان با تامین فاینانس عملیاتی می‌شوند
426276_286.jpg

۳۵ میلیارد دلار پروژه در کرمان با تامین فاینانس عملیاتی می‌شوند

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری،محمدمهدی زاهدی در نشست خبری با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با اعضای مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: رهبری در این دیدار مسائل اقتصاد مقاومتی، جهش علمی و مصون‌سازی فرهنگی را مطرح کردند.

وی با بیان اینکه رهبری سال‌های متمادی بر مباحث اقتصاد مقاومتی و جهش علمی تاکید دارند، بیان داشت: طی چهار سال گذشته در مجلس شورای اسلامی در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشتیم به ویژه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برنامه‌های سنگینی دیده شد که اگر عملیاتی شود به بحث اقتصاد مقاومتی از منظر شرکت‌های دانش بنیان پاسخ می‌دهد و موضوع جهش علمی را هم دنبال می‌کند.

زاهدی افزود: در رابطه با جهش علمی در دورانی که مسئولیت وزارت علوم را داشتم، سعی شد، خارج از مسائل سیاسی و بیرون آوردن دانشگاه‌ها از حالت سیاسی، هدف ما توسعه علمی و فناوری کشور باشد، ضمن اینکه دانشگاه همواره با سیاست همراه باشد.

وی ادامه داد: بالاترین رشد علمی کشور در سال ۲۰۰۷ رخ داد که رشد ۱۱ برابری متوسط جهان را داشتیم و امیدواریم دوباره تکرار شود، اگر چه کار بسیار سختی است و همت و تسهیلات زیادی لازم دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: دو قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی کشور را در مجلس تصویب کردیم.

وی تصریح کرد: در این دو قانون مواردی را مصوب کردیم که می‌تواند تحول بزرگی علمی، فناوری و پژوهشی ایجاد کند، یعنی با تکیه بر منابع انسانی نخبه خودمان مشکلات کشور را رفع کنیم.

زاهدی خاطرنشان کرد: براساس قانون‌های مصوب شده، پارک‌های علمی فناوری مرکزیت شرکت‌های دانش بنیان را به عهده دارند.

وی گفت: صندوق‌های پژوهشی غیردولتی را داشته‌ باشیم تا به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیاد و محصولات با تکنولوژی بالا کمک کند در بحث صادرات و نیازهای داخلی حضور یابند.

زاهدی ابراز داشت: یکی از جنبه‌های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان، بحث درون‌زایی آن است که باید در داخل کشور تولید را بیشتر کرده، فناوری را توسعه داده و صنایع مورد نیاز را با تکیه بر منابع درونی خلق کنیم.

وی اظهار داشت: از دلایل عمده تعطیلی برخی معادن استان کرمان، عدم سازگاری درآمد با فروش آنها بود به دلیل اینکه روش‌های سنتی و ۶۰ سال قبل اجرا می‌شد که ضرر را به همراه داشت.

رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: باید ارتقای بهره‌وری را داشته باشیم، سعی کردیم مسیر ریلی در حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شود و طی پنج سال از کشورهای بزرگ صادرکننده فناوری و محصولات دانش بنیان در منطقه باشیم.

وی با اشاره به موضوع مصون‌سازی فرهنگی بیان داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی پنج ماه قبل سند مهندسی فرهنگی کشور را تصویب کرد و امیدواریم با اجرایی شدن این سند در موضوع مصون‌سازی فرهنگی بتوانیم اقدام جدی داشته باشیم.

زاهدی افزود: نگاه ما به مسائل فرهنگی و مصون‌سازی فرهنگی نباید نگاه دولتی باشد، تمام نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی و تشکل‌های مردم نهاد باید در مصون‌سازی فرهنگی پای کار بیایند و سند مهندسی فرهنگی جای خوبی برای این حضور است.

وی ادامه داد: از موارد مدنظر دشمنان انقلاب نفوذ در لایه‌های مختلف مردم و افکار عمومی با رخنه فرهنگی است و سند مهندسی فرهنگی می‌تواند در این زمینه اقدامات مقابله‌ای داشته باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان ادامه داد: در این دوره از نظر اقداماتی که برای توسعه استان کرمان می‌شد کار کرد، گام‌های بزرگی با کمک مسئولان کشوری و استانی برداشتند.

وی افزود: پروژه‌های عظیمی طی چهار سال گذشته شکل گرفت و عملیات اجرایی برخی از آنها آغاز شده که طی تاریخ ۱۰۰ ساله اخیر بی‌نظیر بوده و امیدواریم مجمع نمایندگان بتواند این روند را در آینده داشته باشد.  

زاهدی پروژه‌های فولاد کرمان، بردسیر، سیرجان و زرند، پروژه‌های انتقال آب به کرمان، اتمام پروژه‌های سند نسا در بم و قدرونی راور، کلنگ‌زنی پایانه بین‌المللی با کمک ماهان‌ایر را از جمله اقدامات صورت گرفته برشمرد.

وی با اشاره به پروژه‌های معدنی استان کرمان گفت: در یک دوره زمانی سازمان انرژی اتمی روی معادن استان به ویژه در بخش شرقی و شمالی دست گذاشته بود و اجازه بهره‌برداری و اکتشاف را نمی‌داد که با مذاکره با رئیس سازمان انرژی اتمی در این زمینه تجدید نظر صورت گرفت.

زاهدی تصریح کرد: در تفاهمنامه‌ای میان سازمان انرژی اتمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده شد تا بحث اکتشاف و بهره‌برداری از معادن آغاز شود و در این راستا در راور دو معدن آغاز به کار کرده که اشتغالزایی زیادی ایجاد می‌شود و امیدواریم با ارزش افزوده ایجاد شده به درآمد استان کرمان کمک کند.

وی بیان داشت: پروژه تیتانیوم در جنوب استان کرمان که سا‌ل‌ها مورد غفلت واقع شده بود، احیا شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در مجموعه گل‌گهر معادن مختلف به بهره‌برداری رسیده و یا واگذار شده که بر ایجاد صنایع جانبی در کنار این واگذاری‌ها مورد تاکید بوده است.

وی افزود: برای آینده کرمان ۳۵ میلیارد دلار پروژه آماده است و با تامین فاینانس آنها عملیاتی می‌شوند.

زاهدی خاطرنشان کرد: شهرستان راور نیاز به کمک جدی دارد و در راستای اشتغالزایی کارخانه نورد در حال احداث است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: در شهر گلباف باید اقداماتی صورت گیرد و می‌توانیم آن را مانند منطقه لاله‌زار در زمینه گیاهان دارویی به عنوان محور قرار دهیم.

وی ادامه داد: بخش راین این ظرفیت را دارد که از معادن آن بهره‌برداری شود، افرادی سال‌ها معادن آن را ثبت داده‌اند، بدون اینکه کوچک‌ترین بهره‌برداری از آنها صورت گیرد.

زاهدی بیان داشت: شهر ماهان با توجه به جاذبه‌های گردشگری که دارد، باید در زمینه هتل‌سازی مورد توجه قرار گیرد و به عنوان قطب‌ گردشگری مطرح شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: برای رفع مشکل آب چترود باید از منابع آبی که وارد استان کرمان می‌شود به این بخش نیز انتقال داده شود تا در حوزه‌های کشاورزی و صنایع جنبی مورد استفاده قرار گیرد.

وی در مورد توسعه گازرسانی به بخش‌های مختلف راین، راور و … ادامه داد: با وزیر نفت تفاهمی داشتیم که تا پایان ۹۵ عملیات گازرسانی به همه بخش‌های حوزه کرمان و راور انجام شود.

زاهدی در مورد ساماندهی اتباع بیگانه غیرمجاز در استان کرمان ادامه داد: اتباع غیرمجاز تهدید امنیتی و اقتصادی برای کرمان است و حتما باید این ساماندهی صورت گیرد.

وی عنوان کرد: شورای امنیت کشور نیز مصوبه خوبی داشته و قول داده تا حداقل دو تا سه سال این ساماندهی انجام گیرد و در این صورت اطمینان کامل برای امنیت کرمان پیدا می‌کنیم.

انتهای پیام/

می فایل