اخبار مهم
Home / اجتماعی / ۹۵هزار طرح کسب و کار ایجاد شده است/ جذب ۸۴درصدی سهمیه ابلاغی بانک‌ها
483223_671.jpg

۹۵هزار طرح کسب و کار ایجاد شده است/ جذب ۸۴درصدی سهمیه ابلاغی بانک‌ها

به گزارش گروه جامعه سایت خبری، محمد امید با بیان اینکه سال گذشته دو هزارمیلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه بانکی به اشتغالزایی مددجویان این نهاد اختصاص یافته است، گفت: از این میزان اعتبار تخصیصی یکهزار و ۲۵۰میلیارد ریال توسط بانک‌های عامل به استان‌ها ابلاغ شده که ۸۴ درصد سهمیه ابلاغی بانک‌ها به استان‌ها جذب شده است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات جذب شده سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ ، هشت درصد رشد مواجه داشته است، افزود: سال گذشته سرانه اجرای طرح‌های کسب و کار اقتصادی این نهاد نسبت به سال قبل آن افزایش داشته است. تسهیلات اشتغالزایی به مشاغل دامداری، کشاورزی، حمل و نقل، صنایع دستی، شیلات، فعالیت‌های صنف و صنعتی تعلق می‌گیرد.

امید با بیان اینکه سال گذشته سقف تسهیلات طرح‌های اشتغالزایی از ۱۵۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال افزایش داشته است، یادآور شد: امکان پرداخت تسهیلات برای طرح‌های کارفرمایی مددجویی نیز تا سقف ۷۵۰ میلیون ریال در سال گذشته میسر شد. کارشناسان حوزه اشتغالزایی این نهاد به منظور اثر بخش بودن اجرای طرح ها و همچنین ارتقاء کیفیت مشاغل و نظارت‌های مستمر علاوه برآموزش‌های مورد نیاز، مشکلات مددجویان را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدامات لازم را انجام داده‌اند که طی یکسال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مورد بازدید فنی و تخصصی انجام گرفته است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اظهارکرد: همکاری و همراهی بانک‌های عامل طی چهار سال برنامه پنجم توسعه کشور(۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴) موجب شد تعداد طرح‌های اجرایی و تعداد خانوار خودکفا شده نسبت به مجموع سال‌های فعالیت کمیته امداد از ابتدای تاسیس تا قبل از سال ۱۳۹۰ به ترتیب معادل ۵۷ درصد و ۱۶۷ درصد افزایش یابد و بانک‌ها طی این پنج سال بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت کرده‌اند.

امید گفت: سال گذشته حوزه اشتغال کمیته امداد در بخش حمل و نقل روستایی نیز بیش از یکهزار و ۳۰۰ دستگاه تراکتور و ۴۰۰ دستگاه خودرو نیسان به مددجویان تحت حمایت واگذار کرده است.

گفتنی است، طبق آمار وزارت کار، ۴۵ درصد اشتغال های خرد و خانگی در سال ۹۳ توسط کمیته امداد و ۵۵ درصد مابقی آن توسط ۱۸ دستگاه دیگر ایجاد شد که این آمار، نشان دهنده موفقیت امداد در بحث اشتغال است. جذب بیش از ۴۰درصد از اعتبارات مربوط به ایجاد مشاغل خانگی کشور در سال ۹۲ به عنوان یکی از دستگاه های اصلی متولی در بخش کسب و کارهای خرد از دیگر افتخارات و دستاوردهای این نهاد است.

آمادگی سازمان بین المللی برای همکاری با کمیته امداد همچون بانک توسعه اسلامی به منظوراعطای اعتبارات برای اجرای برنامه های اشتغال و خودکفایی و نیز توسعه همکاری با سازمان UNDP (برنامه عمران سازمان ملل) در جهت اجرای طرح های مشترک با همکاری آن سازمان در مناطق محروم کشور از دستاوردهای مهم حوزه اشتغال و خودکفایی درسال گذشته بوده است.

انتهای پیام/

می فایل