اخبار مهم
Home / سیاسی / گسترش روابط با ژاپن در اولویت سیاست خارجی ایران است
374085_374.jpg

گسترش روابط با ژاپن در اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، علی اکبر ولایتی در نشستی با کاتسیوکی کاوایی مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن در امور سیاست خارجی اظهارداشت: روابط دو کشور به خوبی پیش می رفت اما در سال های اخیر وقفه ای ایجاد شد و خوشحالیم که روابط با این کشور از سرگرفته شد.

وی یادآور شد: ایران و ژاپن روابط طولانی در قبل و بعد از انقلاب داشتند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زمان ریاست مجلس به ژاپن سفر کرد و ما روابط خوبی در سال های گذشته داشتیم و خوشحالیم که روابط بهتر شده است.

وی به دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: ایشان در سیاست خارجی اهمیت ویژه ای برای شرق قایل هستند که در این میان ژاپن در آسیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: دو کشور بزرگ ایران و ژاپن می‌توانند همکاری‌های گسترده‌ای با توجه به ظرفیت های ارزشمند در اختیار داشته باشند.

ولایتی با بیان این که در این دوره از روابط باید تلاش کرد مناسبات محکم و پایداری را طراحی کنیم، افزود: در گذشته تحولات بین المللی موضوعات منطقه ای را تحت تاثیر قرار می داد اما امروز تحولات و موضوعات منطقه ای بر عرصه بین الملل و تحولات آن تاثیرگذار است.

وی، نمونه تاثیرگذاری تحولات منطقه ای بر عرصه بین‌المللی را منطقه خاورمیانه ذکر کرد و گفت: ایران و ژاپن که در قاره آسیا قرار دارند، می توانند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشند.

ولایتی همچنین در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به کاوایی افزود: امیدوارم در این سفر اقامت خوبی به همراه همراهان خود داشته باشید و این سفر به نفع روابط دو کشور ایران و ژاپن باشد و ایران را خانه دوم خود بدانید.

همچنین در این دیدار کاوایی مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن در امور سیاست خارجی با بیان این که بنده حامل پیام ویژه‌ای ازسوی نخست وزیر ژاپن هستم، گفت: شیزو آبه خواستار گسترش همکاری‌ها و تبادل نظر در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران است.

وی تصریح کرد: من برای زمینه سازی سفر نخست وزیر ژاپن به ایران به خواست شخص وی به این کشور سفر کرده‌ام و امیدوارم گفت و گوهای نتیجه بخش انجام دهیم.

کاوایی که به همراه هیاتی ۱۵ نفره به ایران سفر کرده است، یادآور شد: من به تازگی در این مسوولیت هستم و امیدوارم بتوانم مقدمات سفر نخست وزیر ژاپن به ایران را فراهم کنم.

ولایتی نیز در پایان با تشکر از پیام ویژه نخست وزیر ژاپن تاکید کرد که حتما این پیام و مباحث مطرح شده در این جلسه را به محضر رهبر معظم انقلاب تقدیم می‌کنم.

انتهای پیام/

می فایل