اخبار مهم
Home / فرهنگی / گزیده ای از افتتاحیه اولین دوره مجلس را در شبکه مستند ببینید
377630_620.jpg

گزیده ای از افتتاحیه اولین دوره مجلس را در شبکه مستند ببینید

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، سیدمهدی مویدی تهیه کننده «تاریخ شفاهی ایران» درباره قسمت جدید این مجموعه توضیح داد: افتتاحیه اولین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ چهارشنبه ۷ خرداد سال ۵۹ مصادف با میلاد حضرت علی (ع) برگزار شده است که گزیده ای از تصاویر آن برای اولین بار روی آنتن می رود. در این مراسم شخصیت هایی چون حضرت آیت الله خامنه ای، شهید بهشتی، شهید رجایی، شهید دیالمه، حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی و آیت الله مهدوی کنی حضور داشته اند.

وی افزود: این مراسم با سخنرانی مرحوم آیت الله مهدوی کنی به عنوان وزیر کشور آغاز می شود و او در سخنانش به آمار انتخابات اشاره می کند. همچنین آیین نامه داخلی موقت مجلس که از سوی شورای انقلاب صادر شده برای نماینده ها تشریح و هیات رییسه مجلس انتخاب می شود.

ارائه طرح هایی برای رفاه مردم

این تهیه کننده یادآور شد: در ادامه پیام امام خمینی (ره) توسط زنده یاد سیداحمد خمینی در ۱۱ بند قرائت می شود. در این پیام به مبارک بودن تقارن آغاز مجلس اول بعد از انقلاب با ولادت امیرالمونین اشاره شده است. لزوم حرکت مجلس در راستای عدالت اسلامی و تذکر به نمایندگان مجلس در این رابطه که انتخاب آنها به خاطر عدالت اسلامی است و باید در مجلس به حال مستضعفان رسیدگی شده و طرح هایی که ارائه می شود در جهت رفاه مردم باشد، از جمله اولین بندهای این پیام است.
مویدی تأکید کرد: همچنین فرزند امام (ره) از قول ایشان به نمایندگان می گوید که «باید در مقابل ابر قدرت ها ایستادگی کنید، به فکر مصالح کشور باشید و به چپ و راست گرایش نداشته باشید. همچنین با وجود شورای نگهبان باز هم تلاش کنید طرح ها در راستای اسلام تصویب شوند.»

لزوم هماهنگی مجلس و دولت

وی ادامه داد: در بند پنجم این پیام آمده که این مجلس اول یک الگو برای مجالس آینده خواهد بود. در بند ششم بر لزوم جلوگیری از جهت گیری های غیر اصولی و هماهنگی مجلس و دولت با هم تأکید شده است. حفظ سیاست نه شرقی نه غربی در همه مراحل، پیگیری طرح های مربوط به محرومان و مستضعفان و اصلاح بخشی از قوانین به طور انقلابی و تصویب قوانین مترقی بندهای هفتم تا نهم این پیام است.

تأکید ویژه به اقلیت های مذهبی

تهیه کننده «تاریخ شفاهی ایران» اذعان کرد: در این پیام همچنین تاکید ویژه ای به اقلیت های مذهبی شده و از قول امام (ره) بیا نمی شود که رفاه حال اقلیت های مذهبی در اسلام احترام خاصی دارد، آنها قشر محترمی هستند و اساسا با مسلمانان از ارزشهای یکسانی برخوردارند. همچنین در پایان این پیام از فقهای شورای نگهبان تقاضا می شود که هیچ وقت در انجام وظیفه خود ملاحظه اشخاص و گروه های انحرافی را ننموده و از اسلام و احکام آن نگهبانی کنند.

مویدی در پایان گفت: گزیده ای از مراسم افتتاحیه اولین دوره مجلس شورای اسلامی شنبه اول اسفند ساعت ۲۰ به مدت ۳۴ دقیقه از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و بازپخش آن یکشنبه دوم اسفند ساعت ۱۱ خواهد بود.

انتهای پیام/

می فایل