اخبار مهم
Home / سیاسی / گزارش میزان از وقایع عالم سیاست در نوروز ۹۵ / از نامه آمریکایی تا توئیت دردسرساز و جنجال‌های مجازی یک طیف خاص سیاسی در برابر یک اختیار قانونی
457423_958.jpg

گزارش میزان از وقایع عالم سیاست در نوروز ۹۵ / از نامه آمریکایی تا توئیت دردسرساز و جنجال‌های مجازی یک طیف خاص سیاسی در برابر یک اختیار قانونی

سایت خبری – گروه سیاسی: در ۱۳ روزی که کشور در تعطیلات رسمی و نیمه رسمی به سر می‌برد، عالم سیاست خالی از حواشی و اتفاقات خاص نبود؛ در ادامه به برخی از اتفاقات سیاسی به وقوع پیوسته در تعطیلات نوروز اشاره می کنیم.

لغو سفر رئیس جمهور به اتریش و حواشی پیرامون آن

آنطور که رسانه‌ها اعلام کرده بودند قرار بود روز چهارشنبه ۱۱ فروردین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به دعوت همتای اتریشی‌اش در صدر یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی عازم وین شود؛ اما این سفر به دلایل امنیتی و عدم اطمینان لازم نسبت به تامین امنیت هیئت عالی رتبه کشورمان از سوی نیروهای امنیت کشور اتریش، لغو شد.

هاینس فیشر رئیس جمهور اتریش ضمن ابراز تاسف از برگزار نشدن این دیدار، گفت: فرض من بر آن است که این دیدار به تعویق افتاده اما لغو نشده است؛ وی این را هم گفت که دیدار رئیس جمهور ایران از اتریش در زمان ریاست جمهوری او برگزار نخواهد شد.

نامه آمریکا و اذناب اروپایی‌اش به دست نشانده شان در سازمان ملل

چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت بود که  خبرگزاری رویترز گزارش داد،آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل آزمایش موشک‌‌های بالستیکی از سوی ایران را نامنطبق و همچنین مخالف  قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانسته اند.

 در این نامه که از سوی آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در جولای گذشته تنظیم شده و به رومن اویارزون، نماینده اسپانیا در سازمان ملل و همچنین بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل ارائه شده ادعا شده است که آزمایش‌‌های اخیر بالستیک ایران شامل موشک‌‌هایی هستند که می‌توانند تسلیحات هسته‌ای حمل کنند.

همچنین بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز که همواره تلاش کرده بجای جهد برای استقرار صلح و امنیت در جهان در مسیر خواسته‌ها و امیال آمریکا و اذناب اروپایی‌اش گام بردارد، روز چهارشنبه طی مصاحبه ای با خبرنگاران اعلام کرد که آزمایش‌های موشکی اخیر ایران برای شورای امنیت نگران کننده است؛ وی این را هم گفت که موضوع اعمال تحریم علیه ایران پس از آزمایش‌های موشکی اخیر بار دیگر در شورای امنیت بررسی خواهد شد.

اما در واکنش به نامه آمریکا و چند کشور اروپایی به دبیرکل سازمان ملل که آزمایش موشکی اخیر ایران را ناقض قطعنامه شورای ۲۲۳۱ شورای امنیت دانسته‌اند، وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه ۱۱ فروردین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آزمایش‌های موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه شورای امنیت نیست.

جنجال‌های مجازی یک طیف خاص سیاسی در برابر یک اختیار قانونی

در شرایطی که در ایام نوروز روزنامه‌ها و نشریات یک طیف خاص سیاسی منتشر نمی‌شدند، اما کانال‌ها و شبکه‌های مجازی منتسب به طیف مزبور طبق عادت مالوف هجمه پراکنی وسیعی را علیه شورای نگهبان تدارک دیدند؛ بهانه این هجمه پراکنی نیز ابطال آرای کاندیدای حوزه انتخابیه شهرستان اصفهان به سبب رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان بود.

در همین رابطه محمد حسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور در روز دوشنبه ۹ فروردین در حاشیه مراسم ختم والده همسر رئیس جمهور در جمع خبرنگاران گفت: نظر شورای نگهبان و حوزه سیاسی وزارت کشور درباره انتخابات اصفهان از منظر حقوقی متفاوت است.

توئیت دردسرساز

اواخر تعطیلات نوروز بود که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مملو شده بود از تکذیب‌ها، اظهارنظرها و اصلاحیه‌هایی  که پیرامون توئیت منتسب به یک مسئول سیاسی منتشر می‌شد؛ توئیتی که محتوایی شائبه برانگیز داشت و چنین القاء می‌کرد که توان استراتژیک موشکی کشور کارآیی و فایده‌ای ندارد؛ اگر چه پس از بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری و تاکیدات معظم له بر نیاز کشور به ارتقاء توانمندی‌های دفاعی و موشکی، توئیت مزبور اصلاح شد اما خبری که یکی از سایت‌های حامی وی مبنی بر مرتبط نبودن حساب کاربری توئیت مزبور با  این فرد سیاسی منتشر کرد با واکنش برخی محافل سیاسی و رسانه ای مواجه شد که معتقد بودند پیش از این تبلیغات حساب کاربری توئیت مزبور بارها در سایت رسمی این فرد برجسته شده است.  

انتهای پیام/

می فایل