اخبار مهم
Home / فضای مجازی / کشف اثر انگشت ۳ هزار ساله روی تابوت مصر باستان + تصاویر
384386_984.jpg

کشف اثر انگشت ۳ هزار ساله روی تابوت مصر باستان + تصاویر

به گزارش گروه فضای مجازی سایت خبری، موزه فیتز ویلیام در شهر کمبریج در انگلیس اعلام کرده است که به نظر می‌رسد این اثرات انگشت متعلق به سازندۀ تابوت باشد که پیش از خشک شدن لاک الکل، روی درپوش داخلی آن به جا مانده است.

این تابوت که گفته می‌شود به یک مبلّغ مذهبی به نام نِزاوِرشِفیت (که به نام نس آمون هم شناخته شده) تعلق دارد، مربوط به هزار سال پیش از میلاد مسیح است و بخشی از نمایشگاه جدیدی به نام «مرگ در نیل» است که به تحلیل تغییرات تابوت‌های مصری در طول ۴هزار سال می‌پردازد.

جولی داوسون، ریاست این موزه به وبسایت انگلیسی بی بی سی گفت این اثرات انگشت نخستین بار توسط پژوهشگران در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) کشف شده اما پیش از این «به طور گسترده منتشر نشده بود».

یکی از مسئولین موزه نیز گفت این اثرات انگشت یکی از نشان‌های به جا مانده از انسان‌های پیشین است و ما را به افرادی که این تابوت‌ها را می‌ساخته اند نزدیک‌تر می‌سازد.

گفته می‌شود تابوت نس آمون یکی از بهترین تابوت‌ها در نوع خود بوده و به شدت از آن محافظت می‌شده است.

از این تابوت به ‌وسیله اشعه ایکس عکسبرداری شده است و محققان می‌گویند با انجام سی‌تی‌اسکن در بخش رادیولوژی بیمارستان ادنبروکِ دانشگاه کمبریج پی به وجود این اثرانگشت برده اند.

داوسون گفت که محققین علاوه بر کشف اثرات انگشت دریافته‌اند که بخش داخلی این تابوت از شمار زیادی قطعات چوبی از جمله بقایای یک تابوت قدیمی‌تر ساخته شده است.

وی افزود: «(در آن زمان) چوب بسیار گرانبها بوده است و هنرمندان و صنعتگران تبحر زیادی در ساخت کالاهای گوناگون از بقایای اشیای چوبی کهنه داشته اند.»

داوسون در ادامه گفت: «سی تی اسکن و رادیوگرافی‌ها همچنین نشان می‌دهند که چگونه افراد در گذشته سعی در حفظ و نگهداری تابوت‌ها داشته‌اند. برخی قطعات تابوت نس آمون به وسیله آهن به یکدیگر متصل شده‌اند.»

برگزار کنندگان نمایشگاه مرگ در نیل گفته‌اند این نخستین بار است که چنین نمایشگاهی به صنعتگران مصری و باورها و شیوه‌های کار آنان توجه ویژه داشته است.

/انتهای پیام/
سایت خبری: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

می فایل