اخبار مهم
Home / فرهنگی / کتاب مهارت حل مسئله منتشر شد
469519_575.jpg

کتاب مهارت حل مسئله منتشر شد

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، کتاب مهارت حل مسئله توسط انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد. مهم نیست در کوچه پس کوچه‌های زندگی با پستی و بلندیهای دردسرساز روبه‌رو نشویم؛ مهم آن است که در رویارویی با این گونه موقعیت‌ها بتوانیم به شیوه‌ای صحیح عمل کنیم. هرگز به کسی برخورد نمی‌کنیم که در زندگی‌اش با مشکلی روبه‌رو نشده باشد. وجود مشکل در زندگی طبیعی و جزء جدایی‌ناپذیر آن است. اصلاً زندگی یعنی مسئله. اگر مسئله نبود، پیشرفت و رهپویی هم نبود. ارزش و برتری انسان بر سایر موجودات همین برخورد با مسئله و داشتن مهارت حل مسئله است. اساساً رشد و بالندگی و کمال و تعالی آدمی در گرو همین تلاش‌ها و مهارت‌افزایی‌ها در حل مشکلات گوناگون زندگی است.
 
فرایند حل خلاقانه مسائل برخی دیگر از مهارت‌های زندگی را نیز دربرگرفته و بر تحقق موفقیت‌آمیز آن کمک شایانی می‌کند؛ از جمله مهم‌ترین آنها مهارت‌های کنترل هیجانی و مقابله‌ای استرس و نیز مهارت‌های تصمیم‌گیری، تفکر خلاق و نقادانه است. درهم تنیدگی این مهارت تا حدی است که داشتن مهارت حل مسئله از پیش‌نیازهای تحقق موفقیت‌آمیز آنهاست. حل مسئله مهارتی فراگیر در عرصه‌های مختلف فردی و اجتماعی، از مسائل ریز تحصیلی تا مسائل حرفه‌ای و مشکلات ادارة زندگی است که موفقیت در همة آنها نیازمند شکل‌گیری ساختار فکری نظام‌مند و مسئله‌محور است و بنا بر الگوهایی که در این کتاب ارائه می‌شود همة امور زندگی را دربرمی‌گیرد؛ هرچند به دلیل رسالت اصلی این کتاب، سعی بر این است که بیشتر بر مشکلات فردی و روان‌شناختی جوانان متمرکز شویم.
 
این کتاب می‌کوشد یک الگوی کارآمدی از مهارت حل مسئله، با رویکردی اسلامی و روان‌شناختی ارائه دهد. مراحل عملیاتی حل مسئله هفت مرحله را دربر می‌گیرد که در یک نمونه علمی به صورت کامل پیاده شده است.
 
کتاب فوق به قلم مسعود نورعلیزاده میانجی در شمارگان ۵۰۰ نسخه ۱۳۲ صفحه و با قیمت ۸۰۰۰ تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/

می فایل