اخبار مهم
Home / فرهنگی / کتاب «جستارهايی نظری در باب تمدن اسلامی» از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد
480436_678.jpg

کتاب «جستارهايی نظری در باب تمدن اسلامی» از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی سایت خبری، کتاب حاضر، در حاشیه تأملات مؤلف در باب «چیستی تمدن»، «مختصات آن»، «ماهیت تمدن اسلامی»، «الگوهای علمی و راهبردی نیل به افق تمدن اسلامی» و «نسبت معارف دینی با تمدن‌های بشری» سامان یافته و دغدغه اصلی‌اش، نمایش دورنمایی از پیكره تمدن اسلامی در آینده انقلاب اسلامی می‌باشد. كلیت مباحثی كه در این مجموعه تقدیم شده، تلاش دارد تا تصویر مناسبی از ابعاد مفهومی و ماهوی «تمدن اسلامی» و بایسته ‌های نیل جوامع اسلامی به آن را ترسیم كند. این مجموعه، درآمدی برای پژوهش‌های بیش‌تر در باب تمدن اسلامی و بستری برای آشنایی مخاطبان با اهداف و آرمان‌های جمهوری اسلامی به دست می‌دهد.
در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: «پیروزی انقلاب اسلامی در دل تاریخ پردامنه غرب، مطالبات جدیدی را در میان توده‌های مردمی جهان پدید آورد كه حكایت از گونه دیگری از حیات فردی و اجتماعی دارد. انقلاب اسلامی موجی از بیداری اسلامی و معنوی را در عصر جدید پدید آورد؛ عصری كه قرن‌هاست خود را مستقل از عالم قدس می‌پندارد و حیات خویش را منقطع از وحی و شهود طراحی كرده است. در این موج بیداری، انسان مسلمان و انقلابی، به دنبال احیای مجدد تعالیم وحیانی در گستره حیات اجتماعی است. بنابراین، نه تنها بر حسب تكلیف دینی‌اش وارد حوزه سیاست و مشاركت سیاسی می‌شود، بلكه حتی جویای تحول و دگرگونی معنوی در تمامی ساختارهای حیات اجتماعی می‌باشد. از این‌روست كه شعار حركت به سوی تمدن اسلامی و آرمان‌ بلند جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تحقق «تمدنی متكی بر معنویت و متكی بر وحی الهی» الگوی راه رهبران و سیاست‌گذاران نظام اسلامی گردیده است. تحقق تمدن اسلامی، به معنای گسترش عبودیت در سراسر جامعه، نه به معنای زایل‌شدن دایمی و كامل بدی‌ها، بلكه به معنای تسلط امكان‌های ایمانی بر مظاهر كفر و شرك است. تشكیل یك تمدن الهی و مبتنی بر آموزه‌های وحیانی، آرزوی انبیاء، اولیاء و مرسلین در میان انسان‌ها بوده و امروزه به بركت انقلاب اسلامی، ظرفیت تحقق آن در میان توده مسلمانان جهان به وجود آمده است.»

وی در ادامه می نویسد: «جمهوری اسلامی ایران، امروزه در شرایطی قرار دارد كه نه تنها ظرفیت مناسبی در توده‌های مردمی‌اش برای زایش تمدن دینی ایجاد شده، بلكه حتی در حوزه معادلات منطقه‌ای و جهانی نیز الهام‌بخش تحولات اجتماعی و اقدام‌های تمدنی گردیده است. در چنین شرایط حساسی كه در نگرش رهبری، با عنوان «پیچ تاریخی» از آن یاد شد ، توجه به الگوهای حركت و طراحی نقشه راه جامع و ترسیم گام‌های تحول از مهم‌ترین وظایف نهادهای مسئول است. مقام معظم رهبری، بارها بر مدیریت این تحول و تخصیص درست و بهینه منابع برای آزادشدن ظرفیت‌های موجود علمی و عملی  تأكید كرده و آن‌را از مقدمات و گام‌های اساسی ظهور تمدن‌ اسلامی برشمرده است.  بنابراین، تحقق تمدن دینی، از سویی نیازمند یك ظرفیت اجتماعی و استعداد جمعی برای تجمیع اراده‌هاست و از سوی دیگر، سیاست‌گذاری مناسب و تخصیص درست منابع را می‌طلبد.»

مشخصات کتاب

کتاب «نقد حال» در ۲۰۸ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۸۰۰۰ تومان عرضه شده است. دفتر نشر معارف تاکنون در این زمینه کتابهای «درآمدی بر منظومه تمدنی شیعه» (نوشته علیرضا حسین زاده دیلمی)، «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» (نوشته دکتر علی اکبر ولایتی)، «فرهنگ و تمدن اسلامی» (نوشته دکتر زهرا جان احمدی)، «کلیات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» (نوشته استاد محمدهادی یوسفی غروی)» و «نقش پیامبران ابراهیمی در تمدن سازی» (نوشته دکتر اصغر منتظرالقائم و زهرا سلیمانی) را منتشر کرده است و به زودی کتاب «تمدن اسلامی؛ عوامل بیداری و موانع پیشرفت» نوشته علامه عبدالهادی فضلی را با ترجمه دکتر حسن مجیدی و  زینب آذربو منتشر می کند.

****

برای تهیه کتاب «جستارهایی نظری در باب تمدن اسلامی» و دیگر آثار دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲)، پاتوق کتاب قم (تلفن ۳۷۷۳۵۴۵۱)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن ۰۷۱۳۲۳۴۴۶۱۵)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن ۰۵۱۳۲۲۲۰۱۱۹)، پاتوق کتاب کرمانشاه (تلفن ۰۸۳۳۷۲۳۸۴۱۱)، پاتوق کتاب ساری (۰۱۱۳۲۵۳۰۲۰)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن ۰۳۴۳۲۲۳۱۴۶۶)، پاتوق کتاب تبریز (تلفن ۰۴۱۳۵۵۷۶۰۰۰)، پاتوق کتاب قزوین (۰۲۸۳۳۳۶۲۸۰۶)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۴۴۳۲۳۵۴۵۲۲)، پاتوق کتاب کرج(۰۲۶۳۴۴۳۵۲۹۰)، پاتوق کتاب اراک (۰۸۶۳۲۲۲۹۰۳۸)، پاتوق کتاب شهرکرد (۰۳۸۳۲۲۴۳۲۲۲)، پاتوق کتاب گرگان(۰۹۱۰۷۷۵۵۱۷۲)، پاتوق کتاب ایلام (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۸)، پاتوق کتاب اصفهان (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۶۳)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۶۶)، پاتوق کتاب بندرعباس (۰۷۶۳۶۱۷۵۵۷)، پاتوق کتاب بوشهر (۰۹۱۷۶۶۷۱۵۵۴)، پاتوق کتاب اهواز (۰۹۱۰۵۵۷۷۱۶۴)، پاتوق کتاب اردبیل (۰۴۵۳۳۲۶۳۱۴)، پاتوق کتاب بیرجند (۰۵۶۳۲۴۲۰۰۷۸)، پاتوق کتاب رشت (تلفن ۰۱۳۳۳۳۲۰۶۹۷)، پاتوق کتاب یاسوج (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۵) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.
 
انتهای پیام/

می فایل