اخبار مهم
Home / فرهنگی / کتاب «امامت و رهبری جامعه» منتشر شد
470793_541.jpg

کتاب «امامت و رهبری جامعه» منتشر شد

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، از آنجا که امام وارث الهی مسؤلیت‌های پیامبری است، ائمه اهل ‌بیت(ع) ناگزیر در برابر وضعیتی که انحراف از شیوۀ پیامبر(ص) به وجود آورده بود به صورت جدی ایستادند و با تدبیر با آن مبارزه نمودند. شیوه الهی پیامبر در پی بیدار كردن بشریت از پَستی جهالت و نادانی و رساندنِ آن تا بلندای توحید و بر افراشتن پایه ‎های عدالت در زندگی انسان بود. در این طرحِ اهل ‌بیت(ع) برای جلوگیری از آسیب انحراف، حکمت اقتضا می‎کرد که روند اصلاح هدفمند و مطابق با وضعیت موجود باشد تا امت پیامبر از نزدیك‌ترین راه و با كم‎ترین ضرر به خط فکری، تربیتی و اجتماعی ایشان بازگردند. بنابراین برنامه پیشوایان اهل‌بیت(ع)، برنامه‎ ای نامنظم با واكنش‎های بدون برنامه نبوده است. برنامه ایشان، برنامه ‎ای است الهی و الهام گرفته از رسالت نبوی که بر دوش داشته ‎اند.

آن چه اهمیت دارد تلاش برای نمایان ‎سازی و آشنایی با این برنامه الهی است كه اهل ‌بیت(ع) در جهاد سخت و همه جانبه خود از آن پیروی كردند. این امر مهم، پژوهشی ژرف برای درك زندگی پیشوایان و روش رویارویی ایشان با معضل انحراف و غلبه بر آن را می‎طلبد. در این زمینه آیت ‌الله شهید سید محمدباقر صدر تلاش نمود زندگی مبارک اهل ‌بیت(ع) را با وجود هدف یکسان در سه مرحله تقسیم ‌بندی نماید؛ زیرا از نظر متفکر شهید، پیشوایان معصوم(ع) همگی در پرتو یك برنامه الهی دقیق حركت می‎كردند. این مراحل عبارتند از: ۱٫ مرحله جبران آسیب انحراف پس از پیامبر(ص)، ۲٫ مرحله ایجاد یك تشكل آگاه. ۳٫ حرکت این تشكل آگاه برای به دست گرفتن زمام حكومت.

آیت‏الله سید کاظم حسینی حائری نیز با تكیه بر این روش، در این کتاب گرایش كلی معصومین(ع) در برابر رویدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی امت اسلامی را بیان کردتا از طریق بررسی برخی رویدادهای تاریخی و تحلیل آن‎ها، خطوط اصلی امامان را در فعالیت‌ها و طرح‌های عملی ایشان مشخص شود.

کتاب «امامت و رهبری جامعه» در هفت فصل تنظیم و تدوین شده است: مقدمه نویسنده، تفسیر آیه «و اذ ابتلی ابراهیم ربه بکلمات فاتمهن…»، امامت و رهبری میان دو دیدگاه: انتخاب و انتصاب، عصمت، ولایت تکوینی معصومین(ع)، رهبری جامعه توسط ائمه(ع) دوره اول، پیشوایان دوره دوم و سوم، نگاهی گذرا به اصل ولایت فقیه. 

کتاب «امامت و رهبری جامعه» مجموعه سخنرانی‌های حضرت آیت ‌الله سید کاظم حسینی حائری ماههای مبارک رمضان سال ۱۴۰۶هـ .ق و بعد از آن است، که بحثی درباره امامت و مقام آن، نقش ائمه(ع) و اسلوب آنان در رهبری جامعه و حفظ رسالت بوده است و تحت عنوان «الإمامة و قيادة المجتمع» در ۲ جلد به زبان عربی منتشر شده است.

این کتاب مباحث و افکار مهمی را در بردارد که نویسنده با رویکردی علمی، عقلانی و بی‌طرف به آن‌ها پرداخته‌اند، به‌ویژه در مواردی که گاه مورد شک و شبهه است یا اندیشۀ بشری از درک حقیقت و کنه آن عاجز می‌باشد؛ اموری چون: عصمت پیامبران و ائمه(ع)، مبدأ عصمت، شروط و اهمیت آن، معنی گناهان پیامبران، بررسی مسأله شوری و نقش نصّ در تعیین امام، ولایت تکوینی معصوم، سیره سیاسی ائمه(ع) و همچنین ولایت فقیه، دیگر عناوینی که در این مبحث آمده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «در این بحث و دیگر بحث‌هایی که حضرت آیت‌الله حسینی حائری به آن پرداخته‌اند، آثار و نشانه‌های مکتبی را می‌یابیم که شهید سید محمدباقر صدر آن را بنیان نهادند، بلکه این بحث‌ها را امتداد طبیعی آن مکتب می‌دانیم، به‌ویژه در زمینه منهج و شیوه بیان علمی و فکری مورد نظر؛ علاوه بر این، شهید صدر در زمینه های پژوهشی گوناگون، عناوین و مدخلهایی از خود به یادگار گذاشتند که شایسته است مورد توجه قرار گیرد و طرح آن‌ها تکمیل گردد. و این همان چیزی است که ما در این کتاب می‌یابیم، زیرا طرح عمومی کتاب، پیرامون رهبری ائمه(ع)، همان شیوه‌ای را دنبال می‌کند که شهید صدر آن را پایه‌گذاری کردند، و طبق آن زندگی سیاسی و اجتماعی ائمه(ع) را به سه دوره تقسیم کردند که ائمه(ع) در هر دوره‌ای وظایف و نقش معینی دارند و زمینه را برای دوره بعدی فراهم می‌کنند. یعنی همان‌طور که به  قضایا و امور جامعه اسلامی زمان خودشان می‌پردازند، جامعه را برای پذیرش دور جدید به رهبری مجموعه ای دیگر از امامان آماده می کنند. البته تمام اینها در چهارچوب یک هدف کلی است که قصد دارد با توجه به تجربه های حکومت پس از وفات پیامبر(ص)،  جامعه اسلامی را از انحرافات  حفظ نماید.»

زندگینامه مولف
آیت الله العظمی سید کاظم حسینی حائری (متولد ۱۳۱۷ شمسی در کربلا)، از مراجع تقلید شیعه است. در سن هفده سالگی در درس خارج فقه آیت الله سید محمود شاهرودی(ره) حاضر شد و هجده سال ادامه داد. در همین میان با آیت الله شهید سید محمدباقر صدر آشنا شد و نزدیک به چهارده سال در جلسات فقه و اصول و فلسفه و اقتصاد ایشان شرکت کرد. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پس از مبارزات طولانی با رژیم بعث عراق و تحمل سختی های فراوان، در جمادی‌الاولی سال ۱۳۹۴ هجری قمری ایران مهاجرت نمود و تاکنون در حوزه علمیه قم به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد. ایشان هم اکنون در شهر قم ساکن است، ولی بیشتر مقلدان ایشان در کشور عراق و دیگر کشورهای عربی هستند. آیت الله حائری به همراه آیت الله هاشمی شاهرودی از برجسته ترین شاگردان «شهید صدر» محسوب می شوند.

مشخصات کتاب
کتاب «امامت و رهبری جامعه» در ۳۲۰ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۲۰۰۰ تومان از سوی دفتر نشر معارف عرضه شده است. دفتر نشر معارف پیش از این کتابهای دیگری از آیت‏ الله سید کاظم حسینی حائری مانند «شهید صدر» و «مفاهیم تربیتی در قصه حضرت یوسف(ع)» (ترجمه مفاهیم التربویه فی قصه یوسف) را منتشر کرده است و در سال آینده کتاب «اساس حکومت اسلامی» (ترجمه أساس الحکومة الاسلامیة)، «تزکیه نفس»، «اصول دین»، «ولایت فقیه» (ترجمه ولایة الامر فی عصر الغیبة) و «مرجعیت و رهبری» را در زمینه تفسیر قرآن، سیره سیاسی معصومین(ع) و حکومت اسلامی و لایت فقیه منتشر می‌کند.

گفتنی است، دفتر نشر معارف در راستای معرفی آثار اندیشمندان جهان اسلام چهار کتاب «راهبردهای اسلام»، «شیعه امامیه»، «گسترش ارزشها در پرتو اسلام» و «قیام امام حسین(ع) در پرتو نص و سند» از مرحوم علامه عبدالهای الفضلی (متفکر برجسته شیعی عربستان)، دو کتاب «شبهات یهودی» و «خاخام شکست خورده» از علامه جعفر مرتضی عاملی (مورخ برجسته لبنانی)، «اسلام، دین بیداری» از استاد محمد العاصی (اندیشمند آمریکایی و عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی)، «یهودی کیست؟» (عبدالوهاب المسیری)، «اویس خمینی: جنبش الحوثی یمن و دیدگاههای شهید حسین الحوثی» (حمیدرضا غریب رضا)، دو کتاب «میراث عظیم و امت خفته» و «جهان اسلام  و خیزش آگاهی» از دکتر مظفر اقبال (رئیس مرکز اسلام و علوم کانادا) و «انقلاب اسلامی؛ بزرگترین چالش آمریکا» از دکتر ظفر بنگاش را ترجمه و منتشر کرده است و به زودی کتابهای دیگری از دکتر کلیم صدیقی، دکتر سمیر سلیمان، یوسف الخباز، کریستین یحیی بونو و طلال عتریسی منتشر می‌کند.

برای تهیه کتاب «امامت و رهبری جامعه» و دیگر آثار آیت الله حسینی حائری و دیگر آثار دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق سايت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزي نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاههاي پاتوق کتاب تهران (تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲)، پاتوق کتاب قم (تلفن ۳۷۷۳۵۴۵۱)، پاتوق کتاب شيراز (تلفن ۰۷۱۳۲۳۴۴۶۱۵)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن ۰۵۱۳۲۲۲۰۱۱۹)، پاتوق کتاب کرمانشاه (تلفن ۰۸۳۳۷۲۳۸۴۱۱)، پاتوق کتاب ساری (۰۱۱۳۲۵۳۰۲۰)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن ۰۳۴۳۲۲۳۱۴۶۶)، پاتوق کتاب تبریز (تلفن ۰۴۱۳۵۵۷۶۰۰۰)، پاتوق کتاب قزوین (۰۲۸۳۳۳۶۲۸۰۶)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۴۴۳۲۳۵۴۵۲۲)، پاتوق کتاب کرج(۰۲۶۳۴۴۳۵۲۹۰)، پاتوق کتاب اراک (۰۸۶۳۲۲۲۹۰۳۸)، پاتوق کتاب شهرکرد (۰۳۸۳۲۲۴۳۲۲۲)، پاتوق کتاب گرگان(۰۹۱۰۷۷۵۵۱۷۲)، پاتوق کتاب ایلام (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۸)، پاتوق کتاب اصفهان (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۶۳)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۶۶)، پاتوق کتاب بندرعباس (۰۷۶۳۶۱۷۵۵۷)، پاتوق کتاب بوشهر (۰۹۱۷۶۶۷۱۵۵۴)، پاتوق کتاب اهواز (۰۹۱۰۵۵۷۷۱۶۴)، پاتوق کتاب اردبیل (۰۴۵۳۳۲۶۳۱۴)، پاتوق کتاب بیرجند (۰۵۶۳۲۴۲۰۰۷۸)، پاتوق کتاب رشت (تلفن ۰۱۳۳۳۳۲۰۶۹۷)، پاتوق کتاب یاسوج (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۵) و ديگر مراکز توزيع محصولات فرهنگي اقدام کرد.

انتهای پیام/

می فایل