اخبار مهم
Home / سیاسی / کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های آمریکا در روند اجرای برجام/جنگ اقتصادی علیه ایران استراتژی دائمی سردمداران کاخ سفید
463603_142.jpg

کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های آمریکا در روند اجرای برجام/جنگ اقتصادی علیه ایران استراتژی دائمی سردمداران کاخ سفید

سایت خبری – گروه سیاسی: با گذشت حدود ۸۰ روز از اجرایی شدن سند برجام، اظهارات بسیاری پیرامون کارشکنی آمریکایی‌ها در روند عملیاتی شدن سند مزبور حتی از زبان مذاکره کنندگان ارشد کشورمان مطرح می شود.

عراقچی در برنامه شنبه شب گفت‌وگوی ویژه خبری کارشکنی آمریکایی‌ها را مانع از بازگشت ایران به شرایط  قبل از تحریم دانست و گفت: تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه مشکلاتی را به وجود آورده و آمریکایی‌ها تا به حال همکاری لازم را در این زمینه نداشته‌اند.

عراقچی این را هم گفت که آمریکایی‌ها رغبتی به حل مشکلات ناشی از تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه ندارند و ما می‌دانستیم در صحنه اجرا با بدعهدی و بدقلقی آمریکا‌یی‌ها مواجه خواهیم شد.

«جنگ اقتصادی» آمریکا علیه ایران، استراتژی دائم سردمداران واشنگتن است؛ به عبارت دیگر آمریکایی‌ها پس از ناامید شدن از منازعه نظامی ،هجوم به اقتصاد ایران را به‌عنوان یکی از راه‌های مهار انقلاب اسلامی در نظر گرفته‌اند. پس از توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام نیز علی رغم خوشبینی مفرطی که در میان برخی داخلی‌ها در رابطه با تسهیل جذب سرمایه گذاری خارجی، مشهود و متبلور است، دستگاه‌های تبلیغاتی و حتی مسئولان و مقامات آمریکایی با مطالب و مواضع و اقدامات خود، پروژه با لا بودن ریسک سرمایه گذاری در ایران را به پیش می برند تا به صاحبان صنایع و بازرگانان غربی چنین القاء کنند که هنوز هم مشارکت و معامله و مبادله اقتصادی با ایران حائز مخاطراتی است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا پس از انعقاد سند برجام و تشدید مخالفت‌های جناح نومحافظه کار  با نگارش نامه‌ای به سناتورهای آمریکایی قول داد که فشار اقتصادی علیه ایران را به‌عنوان یک استراتژی دائمی همچنان حفظ کند.

 “کلیفور دی می” رئیس بنیاد آمریکایی دفاع از دموکراسی نیز ‌ پس از حصول توافق هسته‌ای به کنگره نشینان آمریکایی پیشنهاد کرد با هجوم اقتصادی، بهره‌برداری اقتصادی ایران را در دوران پسابرجام کند کنند.

۳۰ دی ۹۴ در حالی که تنها ۷۲ ساعت از اجرایی شدن برجام گذشته بود، خبرگزاری رویترز طی گزارشی با تاکید بر اینکه نوار قرمز خطرات سیاسی می‌تواند سرمایه‌گذاری در ایران را متوقف کند، نوشت، عواملی که می‌تواند سرمایه‌گذاری در ایران را متوقف کند عبارتند از تحریم‌های باقی‌مانده، کمبود مالی پروژه‌ها و خطرات سیاسی؛ رویترز البته در همان گزارش بر این گزاره نیز تاکید کرد که “بسیاری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پابرجا باقی می‌مانند”.

پایگاه خبری میدل ایست آنلاین نیز در همان روزهای نخستین اجرایی شدن برجام در تحلیلی با تاکید بر اینکه تحریم‌های اولیه و اصلی علیه ایران هنوز باقی مانده است، به نقل قولی از یک بانکدار نیویورکی اشاره کرد و نوشت:  ظهور توافق هسته‌ای، هیچ تأثیری بر ما نداشته است.
“تحریم‌ها برداشته شده است اما هنوز هیچ چیز روشن نیست”؛ این نقل قول یک بانکدار اروپایی است که  پایگاه خبری دیلی میل انگلیس آن را منتشر کرده است؛ این امر بیانگر آن است که فضای مسموم ساخته شده از جانب آمریکا در دوران پسابرجام به شدت بر روی بانکداران، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و تجاری اروپایی اثر گذار بوده است و آنان را در موقعیت عدم اطمینان نسبت به مشارکت و مبادله اقتصادی با ایران قرار داده است.

“کسانی که می‌خواهند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند باید با چشمان کاملا باز وارد عمل شوند و به گزینه‌هایی همانند احتمال بازگشت‌پذیری تحریم‌ها و امثال آن توجه داشته باشند”؛ این بخشی از اظهارات ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و از  مذاکره کننده گان ارشد هسته‌ای این کشور است که در بحبوحه اجرایی شدن برجام در مؤسسه‌ی تحقیقاتی ویلسون واشنگتن ایراد شد و به مثابه زنگ خطر و نهیبی برای آن دسته از سرمایه گذاران غربی بود که بازار ۸۰ میلیونی ایران را فرصت و ظرفیتی مناسب برای سرمایه گذاری بدون ریسک قلمداد می‌کردند. 

جان اسمیت مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارج(OFAC) وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز حدود یک ماه پس از اجرایی شدن برجام در جمع نمایندگان کنگره‌ آمریکا با بیان اینکه  تحریم‌های اولیه نسبت به ایران هنوز سرجای خود باقی است، به شرکت‌های تجاری علاقه مند به برقراری رابطه اقتصادی با ایران، هشدار داد که باید نسبت به اینکه در معاملاتشان با تهران هیچ پرداخت یا تراکنشی به دلار انجام نمی گیرد، اطمینان کسب کنند در غیر اینصورت ممکن است  مورد مواخذه و تحریم سیستم مالی آمریکا قرار گیرند.

انتهای پیام/

می فایل