اخبار مهم
Home / سبک زندگی / ژته در بافتنی چیست؟
46634_249.jpg

ژته در بافتنی چیست؟

با آمدن فصل پاییز معمولا خانم‌های باسلیقه به فکر بافتن لباس‌هایی مثل شال و کلاه .. می‌افتند. برای زیباترشدن کار، باید اصول بافت را به درستی فراگیریم. گاهی در بافت لباس به طرح‌هایی برمی‌خوریم که حالت تور دارند اما نمی‌دانیم چطور این دانه‌ها و یا سوراخ‌ها را در بافت اضافه کنیم. به این دانه‌های توخالی اصطلاحا “ژته در بافتنی” گفته می‌شود. 
وقتی بخواهیم یک دانه زیاد کنیم بر روی میل یک نخ انداخته و به بافت خود ادامه می‌دهیم و این کار را هم می‌توانیم در همه نوع بافت انجام دهیم؛ چه بافت ساده باشد و چه رکن باشد.

در بافت‌هایی که مدل بافت توری است حتما باید از ژته در بافتنی استفاده کنیم.

قبل از هر چیز شما را با اصطلاحات رایج و مهم در بافتنی آشنا می کنیم:

اصطلاحات بافتنی

دانه : به حلقه‌های کوچکی که پشت سر هم روی میل انداخته می‌شوند دانه گفته می‌شود.

رج : یک ردیف بافتن را یک رج می‌گویند که در بافتن همیشه یک رج رفت و یک رج برگشت داریم.

دانه از زیر : برای بافتن یک دانه از زیر ، نخ باید پشت میل قرار بگیرد. میل سمت راست را در دانه میل سمت چپ فرو برده و از پشت نخ را از وسط دانه رد می‌کنیم.

دانه از رو : برای بافتن یک دانه از رو نخ باید روی میل قرار بگیرد. میل سمت راست را از رو وارد دانه کرده و از رو نخ را از وسط دانه رد می‌کنیم.

ژته : یک حلقه اضافی که در لابلای دانه‌ها هنگام بافتن روی میل انداخته می‌شود را ژته در بافتنی می‌گویند.از ژته در بافتنی طرح‌های توری و در چین‌دادن بافت و اضافه کردن دانه‌ها در یک بافت استفاده می‌شود.

حاشیه : در تمام بافت‌ها ما به چهار دانه حاشیه در دو سر بافت نیاز داریم که بصورت دو دانه از زیر در شروع بافت و دو دانه از زیر در پایان بافت ، بافته می‌شود. از حاشیه بیشتر بخاطر اینکه لبه کار ما صاف باشد و مدلی که در  وسط بافته می‌شود به کناره‌های بافت کشیده نشود استفاده می‌کنیم. ما در بیشتر بافت‌ها نیاز به حاشیه داریم.

کور کردن : در پایان هر بافت ما نیاز به بستن دانه‌ها داریم و در شروع ، دو دانه را با هم یکی می‌کنیم و از زیر می‌بافیم. دانه سمت راست را دوباره به سمت چپ بر می‌گردانیم و دوباره با دانه بعدی یکی می‌کنیم.

بافت لباس های مجلسی-بافتنی های توری

نکاتی درباره ژته در بافتنی:

  • وقتی بافت ما بافت رو است و یک ژته انداختیم، در برگشت که رج رو است ژته را هم رو می‌بافیم.
  • اگر در رج رو ژته انداختیم، در رج برگشت که بافت زیر است دانه‌ ژته را از زیر می‌بافیم.
  • در بافت رکن هم بنابر نوعی که انتخاب کرده‌ایم اگر همه از زیر باشد ژته هم از زیر بافته می‌شود و اگر همه از رو باشد ژته هم از رو بافته می‌شود.
  • بافت ژته با دانه‌های دیگر فرقی نمی‌کند. اگر دانه‌ها زیر هستند از زیر و اگر از رو هستند از رو بافته می‌شوند.
  • در بافت مدل‌هایی که احتیاج به ژوربافی دارند (یعنی مانند شکل بالا که مدل سوراخ سوراخ است)، باید دانه ژته را طوری ببافیم که در رج بعد از بافت آن در کار یک سوراخ ایجاد شود.
  • در بافت ساده به بافت رج نگاه می‌کنیم اگر بافت رو است ژته در بافتنی ما هم از رو بافته می‌شود و اگر بافت زیر است ژته از زیر بافته می‌شود.

روش ایجاد ژته در بافتنی:

در این روش که با گرداندن نخ دور میل ایجاد می‌شود. بسته به اینکه دانه بعدی که می‌بافیم زیر هست یا رو،  جهت چرخش نخ نیز تغییر می‌کند.
 وقتی که دانه بعدی زیر باشد مانند تصویر زیر است:

ژته در بافتنی-ایجاد سوراخ در بافتنی ها


نخ را از بالای میل دور آن می‌اندازیم.

دانه زدن در بافت لباس


میل سمت راست را در حلقه پشت دانه می‌بریم. نخ را دور میل پیچیده و بیرون می‌کشیم. به همان روش که دانه را از زیر بافتیم.

آموزش ایجاد زته در بافتنی


در رج بعد که به این دانه می‌رسیم، کار باید چیزی شبیه تصویر زیر باشد. یعنی اگر قرار است زیر بافته شود، مانند دانه‌های دیگر و اگر قرار است رو بافته شود به روش رو بافتن دانه زیر بافته شود.

نحوه ایجاد سوراخ در طرح های بافتنی

اضافه‌کردن دانه وقتی که دانه بعدی رو هست: همانطور که در تصویر می‌بینید دانه بعدی باید رو بافته شود.

دانه های توخالی در بافت لباس های مجلسی


مانند تصویر زیر نخ را از زیر میل می‌آوریم و روی آن می‌اندازیم.

انداختن دانه های تو خالی در بافت


سپس میل را از قسمتی از دانه که رو به شماست داخل می‌بریم.

ژته در بافتنی چیست-ایجاد دانه توخالی در بافت لباس


نخ را دور میل می‌پیچیم و دانه را بیرون می‌آوریم (به همان روش که دانه را رو می‌بافیم)

آموزش ایجاد سوراخ در بافت لباس


در رج بعد که می‌خواهیم دانه را ببافیم دانه شبیه به شکل زیر است. اگر بخواهیم دانه را از رو ببافیم که به روش معمول می‌بافیم و اگر هم بخواهیم دانه را زیر ببافیم به روشی که دانه رو را زیر می‌بافیم عمل می‌کنیم

آموزش بافتنی با میل-ایجاد دانه در لباس مجلسی

از ژته در بافتنی معمولا برای بافت کلاه و شال مخصوصا برای کودکان هم استفاده می‌شود. امیدواریم از این نمونه بافت برای لباس‌های مجلسی و تور استفاده لازم را ببرید و هرچه زودتر دست‌ به کار شده و برای عزیزان خود لباس‌های پاییزه و زیبا تهیه کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل