اخبار مهم
Home / فرهنگی / پرونده محافل خارجی و داخلی شعر فجر بسته شد
367340_891.jpg

پرونده محافل خارجی و داخلی شعر فجر بسته شد

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری به نقل از  روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، همزمان با پایان سفر دکتر اسماعیل امینی و مهدی قزلی (دبیران علمی و اجرایی جشنواره شعر فجر)، عبدالجبار کاکایی، فریبا یوسفی، علیرضا بدیع و پونه نکوی به تاجیسکتان، دهمین محفل از سلسله محافل دهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر نیز شامگاه روز گذشته در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد. 

بر اساس این گزارش، در این محفل که با حضور سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، جواد محقق، معاون شعر در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان از هشت استان کشور برگزار می‌شد، شاعران با خوانش آثار و اشعار خود، پرونده محافل شعرخوانی در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر را بستند.

در این نشست، دکتر سیدعباس صالحی با اشاره به فعالیت هشت استان در برگزاری جشنواره شعر فجر اظهار داشت: در این دوره دست کم هشت استان درگیر برگزاری این رویداد مهم ادبی شدند؛ چرا که این اندیشه وجود دارد که شعر در فراخنای ایران جاری است و شعر فقط در تهران متمرکز نیست. 

دکتر صالحی با تاکید بر این نکته که جشنواره شعر فجر در این دوره توجه به موضوعات و فضاهای خاص را در اولویت برگزاری محافل قرار داده است، گفت: در این دوره جشنواره شعر فجر به مساله طنز توجه ویژه‌ای کرده و با برگزاری محفل طنز در ارومیه شعر طنز و شاعران طنزسرا را مورد توجه خود قرار داده است. همچنین برگزاری محفل شعر کودک و نوجوان در استان همدان از دیگر نکاتی است که مورد توجه جشنواره شعر فجر قرار گرفته است.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد افزود: در این دوره جشنواره شعر فجر همه گروه‌ها، از جوانان تا نسل‌های دیرپا حضوری جدی داشتند. بخشی از محافل شعر فجر در خارج از ایران برگزار شد و شاعران ایرانی با حضور در افغانستان و تاجیکستان، در منطقه پارسی، بخشی از جشنواره شعر فجر را رقم زدند. همچنین برگزاری محفل شعرخوانی در لبنان و برگزاری بخش عربی در جشنواره شعر فجر از دیگر دستاوردهای این دوره است.

وی شعر را بخشی از هویت ایرانی دانست و خاطرنشان کرد: در کشور ما در ایام فجر جشنواره‌های فیلم، تئاتر و موسیقی نیز برگزار می‌شود، اما از آنجا که شعر مهم‌ترین سرمایه فرهنگ ایرانی است، فجر ایران را باید با شعر ایران شناخت و معرفی کرد. امسال بروز و ظهر شعر پارسی با نگاهی به سرمایه‌های اجتماعی و ملیِ ایرانی شکل گرفت. 

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مرحله پیش از اختتامیه را در شیراز برگزار می کند، شیراز را پایتخت فرهنگ و ادب در ایران خواند و افزود: اگر امروز به حافظ می بالیم به این خاطر است که گوته، نیچه و بسیاری دیگر از اندیشمندان جهان خود را وامدار سفره حافظ می دانند. این کاروان شعر که امروز به شیراز رسیده در واقع در مامن خود پناه گرفته است. شعر آیینه هویت ایرانی است و ایران و ایرانی را با شعر باید شناخت. در واقع تاریخ ایران در ناب ترین روایت خود در زبان شعر روایت می شود.

صالحی ادامه داد: فرهنگ ایرانی در عرفان، فلسفه، حکمت عملی، اخلاق زندگی و … در بیش از ۲ هزار سال و به ویژه در هزار سال اخیر تاریخ ایران در شعر به شکلی صادقانه روایت شده است. مورخان بسیار از تاریخ نوشته‌ند، اما تاریخ را هم مورخان تحریف کرده اند؛ اما شاعران برای ما تاریخ فرهنگ ایرانی را صادقانه روایت کرده اند. از این رو ایران را نمی توان بی شعر و شعر را بدون ایران شناخت. این دو همزادی هستند که بالیده اند و اینک ماندگاری ایران به شعر است.

صالحی با ذکر این نکته که در سال ۱۳۹۳ بیش از سه هزار مجموعه شعر در کشور به انتشار رسیده است، تصریح کرد: در دهه های گذشته شاهد بودیم در حوزه های گوناگون جریان شعر ایرانی چون حیات فرهنگ ایرانی همچنان در حرکت است. کتاب های شعر همچنان در کشور تولید می شوند و شاعران مجموعه های شعر تولید می کنند. پس از انقلاب بیش از ۴۲ هزار مجموعه شعر به چاپ رسیده است.

صالحی تاکید کرد: پیش از انقلاب بیش از هشت هزار شاعر مرد و حدودا چهارصد شاعر زن فعالیت می‌کردند، اما بعد از انقلاب شاعران زن هم‌دوش شاعران مرد در عرصه ادبیات فعالند. جوانان نیز در حوزه شعر جریان امیدبخشی را به راه انداخته‌اند. در این چند سال و در دهه‌های اخیر شعر کودک و نوجوان نزدیک به یک سوم مجموعه‌های شعر را به خود اختصاص داده است؛ چه در سال ۹۳ و چه در سال‌های پس از انقلاب.

صالحی با انتقاد از بی‌توجهی جامعه ایرانی به شعرخوانی افزود: جامعه ایرانی کمتر شعر می خواند و این برای ذائقه ایرانی رویدادی بدی است؛ چون اگر جامعه ایرانی شعر کمتر بخواند از ایرانی بودن خود تهی می شود. البته در حوزه تولید هم مشکلاتی وجود دارد. از جمله باید پرسید سهم تفکر در شعر چگونه است؟ شعر همواره از پشتوانه تفکر برخوردار بوده ولی امروز این موضوع دغدغه است.

وی در پایان با بیان اینکه شعر ایرانی پاسدار زبان پارسی است، افزود: اینکه شعر امروز چه نسبتی با زبان دارد دغدغه هایی با خود داشته است. باید در کنار نقطه های امید دغدغه ها مورد توجه قرار بگیرد و جشنواره شعر فجر باید تجربه و فضایی برای کاستن از دغدغه ها در حوزه شعر باشد.
 
استاد جواد محقق، معاون شعر در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان نیز در محفل شیراز با اشاره به تغییر رویکرد جشنواره شعر فجر از ارسال فراخوان به بررسی کتاب‌های شعر منتشر شده در یک سال اظهار داشت: امسال هم مانند سال گذشته با بررسی کتاب‌های شعر منتشر شده در یک سال، کتاب‌ها را در سه بخش شعر بزرگسال، شعر خردسال و درباره شعر داوری کرده‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات شعرخوانی در نقاط مختلف کشور گفت: شعر فجر در دهمین دوره، محافلی در نقاط مختلف کشور برگزار کرده است که از جمله آن‌ها می توان به برگزاری محفل طنز در ارومیه و تجلیل از یک عمر فعالیت ادبی استاد کریمی مراغه‌ای اشاره کرد.

وی افزود: در برنامه داریم تا با گسترش بخش رقابتی و حفظ سهمیه برای شاعرانی که در هر دوره آثارشان مورد بررسی داوران قرار می‌گیرد، شعر تاجیکستان و افغانستان را هم وارد چرخه رقابت کنیم. امسال گام نخست این ماجرا با برگزاری محافلی در افغانستان و تاجیکستان برداشته شده است و امیدواریم در سال‌های آینده بخش رقابتی را در گستره فارسی‌زبانان کشورهای همجوار برگزار کنیم.

شایان ذکر است در این محفل، شاعرانی چون هرمز علیپور، صدرا ذوالریاستین، محمدمهدی سیار، حسین اسرافیلی، مصطفی محدثی خراسانی و شاعرانی از استان فارس آثار و اشعار خود را قرائت کردند.

محافل داخلی دهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر به ترتیب در شهرهای قم، ری، ایلام، تهران، ارومیه، بجنورد، همدان، اصفهان، بم و شیراز و محافل خارجی آن در سه کشور لبنان، افغانستان و تاجیکستان برگزار شد.

این جشنواره روز شنبه، یکم اسفندماه در تهران به کار خود پایان خواهد داد.

انتهای پیام/

می فایل