اخبار مهم
Home / سلامت / پرده بکارت حلقوی چیست؟ + عکس
39992_302.jpg

پرده بکارت حلقوی چیست؟ + عکس

پرده بکارت حلقوی چیست؟

پرده بکارت بر خلاف تصور عمومی که فکر می‌کنند در داخل واژن است در بخش خارجی اندام تناسلی است و در ابتدای دهانه واژن قرار دارد و در برخی از افراد مشاهده پرده قابل رویت است و در برخی دیگر از زنان قابل رویت نیست. پرده بکارت حلقوی یکی از انواع پرده‌های دستگاه تناسلی زنان است که این پرده به صورت حلقه‌ای در ورودی واژن قرار گرفته و دور آن‌ را می‌پوشاند. 

انواع پرده بکارت حلقوی

  • قابل اتساع (tractile annular hymen)
  • غیر قابل اتساع (non-tractile annular hymen) 
نکته قابل توجه و مهم این است که پرده حلقوی قابل اتساع در هنگام رابطه و آمیزش جنسی دچار پارگی نمی‌شود. پرده حلقوی دارای سوراخ نسبتا بزرگی است که در بیشتر موارد از نوع قابل اتساع است. این نوع پرده به دلیل نوع و ضخامتی که دارد، معمولا به آسانی آسیب نمی‌بیند و در مقابل فشار وارده در اثر ضربه یا رابطه جنسی مقاوم است و به جای پاره شدن، مقداری به اصطلاح کش آمده و فقط تغییر سایز می‌دهد. 
لذا آلت تناسلی مردانه بدون ورود صدمه از سوراخ اتساع عبور می کند و با وجود دخول کامل ومکرر پرده ظاهری سالم و دست نخورده دارد. 

تشخیص پرده بکارت حلقوی

در رابطه با همین مبحث این نوع پرده خود حالت‌های مختلفی دارد که بسته به ضخامتشان نیز احتمال پارگی وخونریزی وجود دارد. در هر صورت درصد کمی از این پرده‌ها اینگونه هستند و در کل می‌توان اینطور بیان کرد که پرده‌های حلقوی یا پاره نمی‌شوند و یا قسمتی از آن پاره می‌شود. پرده حلقوی قابل اتساع با توجه به اینکه اغلب در هنگام دخول همراه با خونریزی نبوده مسئله ای شبه برانگیز در میان زوج‌های جوان است که می‌توانند با مراجعه به پزشکی قانونی این شبهه به‌وجود آمده را برطرف کنند. لازم به ذکر است در لبه پرده بکارت حلقوی قابل اتساع می‌توان علائم سائیدگی خفیف یا خونمردگی را مشاهده کرد. 

پارگی پرده بکارت حلقوی

علیرغم عدم پارگی پرده حلقوی در هنگام برقراری ارتباط و دخول، این پرده در حین زایمان و بدنیا آمدن نوزاد دچار پارگی و برای همیشه از بین خواهد رفت.

روش‌های ترمیم پرده بکارت

  • روش ترميم بكارت alloplant: که یک روش ترمیم پرده به طور کاملا موقتی است ومی‌توان از آن حتی تا یک هفته قبل از ازدواج استفاده کرد.
  • روش ترميم بكارت STID: در جدیدترین متد ترمیم بکارت روش STID می‌باشد که روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت است. 
در این روش لب‌های باقیمانده پرده با میکرو بخیه قابل جذب به هم فیوز می‌شوند. ترمیم پرده یک عمل تهاجمی نیست بلکه برداشتن لبه‌های پاره شده و ایجاد یک لایه ثانویه برای پوشش واژن خواهد شد. بازسازی پرده هیچگاه خودبخود صورت نمی‌گیرد مگر در اطفال یا دختران کم سن. در بحث باقی ماندن جای عمل ترمیم بستگی به نوع عمل و چگونگی بخیه زدن و نوع پوست بیمار دارد ولی معمولا در انواع پرده ارتجاعی نتیجه خوبی بدست نمی‌آید. معمولا مدت زمان ترمیم بکارت بین ۴۵دقیقه تا ۱ساعت و با یک بی حسی موضعی انجام می‌شود و جزو عمل‌های سرپایی می‌باشد. بیمار براحتی می‌تواند به منزل خود برگشته و نیازی به استراحت مطلق در منزل ندارد. تا چند روز بعد از ترمیم بکارت، نیاز به استفاده از مسکن می‌باشد و ممکن است کمی لکه بینی جزیی مشاهده شود. البته در سال‌های اخیر افراد سودجو به دنبال کسب درامد از دختران مبالغ هنگفتی را در ازای برطرف کردن پارگی پرده بکارت گرفته‌اند. آن‌ها با پیشنهاد روش‌هایی همچون لیزر و داروهای گیاهی عذاب این دختران را دو چندان کرده اند.

عوارض و مشکلات پس از عمل ترمیم پرده بکارت

  1. تا چندین روز پس از عمل درد و کبودی اطراف زخم وسوزش یا خارش همراه بیمار خواهد بود.
  2. فرد بندرت ممکن است دچار خونریزی شود ولی با این وجود دراثر راه رفتن طولانی یا بد نشستن احتمال خونریزی وجود دارد.
  3. می‌بایست پس از عمل آنتی بیوتیک وداروی ضدقارچ تجویز و مصرف شود تا از ترشحات غیر طبیعی جلوگیری شود.
  4. بدلیل قرارگرفتن زخم جراحی درمنطقه واژن که به طور مداوم در معرض الودگی با ترشحات واژن و مقعد است
  5. بخاطر نازک بودن لبه های پرده بکارت و باتوجه به شکل وساختار آن ممکن است باعث ایجاد ترمیم ناقص حلقه بکارت گردد.
گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل