اخبار مهم
Home / اجتماعی / پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان طی دو هفته آینده/ امسال کسری بودجه داریم
474591_187.jpg

پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان طی دو هفته آینده/ امسال کسری بودجه داریم

به گزارش گروه جامعه سایت خبری،علی اصغر فانی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره حادثه مدرسه سیستان و بلوچستان گفت: براثر باد و باران دیواری در یک ساختمان متروکه در جوار مدرسه در منطقه بلوچستان خراب می شود و در پی این حادثه یکی از همکاران فرهنگی کشته و یکی دیگر از همکاران مصدوم می شوند.
 
وی افزود: در سفری که پنجشنبه گذشته به این منطقه داشتم با خانواده این افراد دیدار کردم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به شایعه استعفای خود در روزهای اخیر تصریح کرد: شاید ریشه این شایعه؛ سیاسی و غرض ورزی باشد و این موضوع از طریق حراست وزارتخانه و قوه قضائیه در دست پیگیری است.

فانی تاکید کرد: تامین نیروی انسانی در آموزش و پرورش از طریق معلمان رسمی که حدود یک میلیون نفرند صورت می گیرد و بخش دیگر از طریق نیروهایی است که به موجب مصوبه مهر ۹۴ مجلس در آموزش و پرورش مشغول به کار شده اند.

وی افزود: در سال گذشته به دلیل محدودیت های منابع بیش از ۱۰۸ درصد تخصیص گرفتیم و به بخشی از مطالبات نتوانستیم پاسخ دهیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به رسیدگی به مطالبات فرهنگیان گفت: در جلسه ای که امروز عصر با دکتر نوبخت داشتیم این موضوع بررسی شد و امیدواریم این مطالبات به زودی پرداخت شود.
فانی با اشاره به پاداش پایان خدمت فرهنگیان که در سال ۹۳ بازنشسته شده اند گفت: پاداش این همکاران ۱۰۵۰ میلیارد تومان اعتبار لازم داشت که ۹۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و مابقی ظرف دو هفته آینده واریز می شود.

وی افزود: در بودجه سال جاری ۴۵۰۰ میلیارد تومان برای پاداش پایان خدمت پیش بینی شده است که پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی پرداخت خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش درباره طرح رتبه بندی معلمان تصریح کرد: رتبه بندی از آغاز مهر ماه ۹۴ طی احکام صادر شده اجرایی شده است و حدود ۸۳۰ هزار نفر مشمول این طرح شده اند.

فانی گفت: بر اساس این طرح، حقوق فرهنگیان از ۸۰ تا ۵۹۰ هزار تومان افزایش داشته است و در سال ۹۵ همکارانی که مشمول شرایط رتبه بندی در سال ۹۴ نبوده اند و حال این شرایط را دارند در این طرح قرار می گیرند.

وی افزود: افزایش حقوق برای فرهنگیان در سال ۹۴ شامل افزایش رتبه بندی، افزایش دولت برای کارکنان و افزایش حق مرزی بوده که همه این موارد برای حقوق فرهنگیان اعمال شده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برخی انتقادها به طرح رتبه بندی کارکنان در آموزش و پرورش گفت: ما از قانون خدمات کشوری استفاده کردیم و رتبه بندی معلمان را به اجرا درآوردیم در حالی که برخی از دوستان اعتقاد داشتند که باید از روش های دیگری استفاده کنیم.

فانی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان به ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که این میزان در نظر گرفته شده است.

وی گفت: طرح رتبه بندی شامل همکاران بازنشسته نمی شود و آنها مشمول خدمات سازمان بازنشستگانند.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: فرهنگیانی که حداقل شش سال سابقه کار داشته باشند  طرح رتبه بندی شامل آنان خواهد شد.

فانی درباره سند تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش گفت: در این سند شش زیر نظام پیش بینی شده  که یکی از آنها زیرنظام برنامه درسی است که به تصویب رسیده و مورد استفاده قرار می گیرد.

وزیرآموزش وپرورش تصریح کرد: ۵ زیر نظام دیگر آماده است تا در شورای عالی آموزش و پرورش بررسی و مورد تصویب قرار گیرد.

فانی تأکید کرد: زیرنظام فضای آموزشی هم در جلسه گذشته بررسی هایش تمام و سندش آماده شده است و از این پس سازمان نوسازی باید بر اساس این سند، مدرسه بسازد.

وی با اشاره به شعار ساماندهی نیروی انسانی خود در این وزارتخانه گفت: وزارتخانه ای که حدود ۹۷ تا ۹۸ درصد اعتبارش کارکنانش هستند باید مهمترین هدفش هم ساماندهی نیروهای انسانی اش باشد که یکی از مهمترین ارکان مدیریتی ما، همین هدف قرار گرفت و در حال حاضر ۹۷۶ هزار نفر نیروی انسانی در این وزارتخانه در حال خدمت اند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: در حال حاضر بحث استخدام نیرو از بوم برای بوم را پیگیری می کنیم زیرا در مناطق محروم دچار کمبود نیروی انسانی هستیم و این موضوع در سال های اخیر در پذیرش فرهنگیان و استخدام نیرو در دستور کار قرار گرفته است.
 
وزیر آموزش و پرورش با یادآوری اینکه دوازده سال پیش یک سوم مدارس کشور ایمن بود تصریح کرد: اکنون دو سوم مدارس کشور ایمن است و امیدواریم بر اساس برنامه ریزی ها تا پایان برنامه ششم شاهد هیچ مدرسه غیر ایمنی در کشورنباشیم.

علی اصغر فانی افزود: یکی از مهم ترین چالش های معلمان وضع معیشتی است زیرا آنها به درستی معتقدند دریافتی شان نسبت به بعضی دستگاه ها پایین تر است و ما نیز تلاش کردیم تا دریافتی آنها افزوده شود اما محدودیت مالی دولت را نیز درک می کنیم، در عین حال معتقدیم که این فاصله را باید کاهش داد.

وی افزود: ما در سال ۹۴ بدترین سال مالی بعد از انقلاب را در دولت سپری کردیم اما در عین حال شاخص های آموزش و پرورش نیز پارسال رشد کرد.

فانی یادآور شد: در سال گذشته با ساخت و بازسازی دو هزار مدرسه، ۱۱ هزار و ۴۰۰ کلاس درس در مجموع یک میلیون و ۵۸۰ مترمربع در اختیار دانش آموزان قرار گرفت.

وزیر آموزش و پرورش درباره استخدام در این وزارتخانه نیز گفت: مبنای اصلی استخدام ها از طریق جذب دانش آموختگان در دانشگاه فرهنگیان صورت خواهد گرفت و در دوره مسئولیت ما هیچ استخدام رابطه ای نداشتیم.

فانی با اشاره به نیازهای بسیار زیاد مالی این وزارتخانه گفت: بودجه درخواستی ما برای سال جاری ۳۷ هزار میلیارد تومان بود که به علت محدودیت مالی، کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان آن در لایحه آورده شد و پیش بینی می کنیم در سال ۹۵ با کسری بودجه مواجه شویم.

وی همچنین شرایط بیمه طلایی فرهنگیان را در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ مناسبتر ارزیابی کرد و افزود: تلاش خواهیم کرد وضعیت این بیمه به ویژه بیمه تکمیلی از نظر کمی و کیفی توسعه پیدا کند تا رضایت نسبی فرهنگیان را فراهم آورد.
انتهای پیام/

می فایل