اخبار مهم
Home / سیاسی / وزارت كشور در حال گفتگو با شورای نگهبان درباره منتخب سوم اصفهان است
468568_551.jpg

وزارت كشور در حال گفتگو با شورای نگهبان درباره منتخب سوم اصفهان است

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، محمد حسین مقیمی معاون سیاسی وزارت کشور در جمع خبرنگاران در محل استانداری اصفهان گفت:وزارت كشور درحال گفتگو و تعامل با شورای نگهبان برای رسیدن به نظر واحد درباره منتخب سوم شهر اصفهان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره منتخب سوم شهر اصفهان در انتخابات مجلس افزود: شورای نگهبان مورخ ۲۶ اسفند سال گذشته نامه ای به وزارت كشور مبنی بر « ابطال انتخابات منتخب سوم شهر اصفهان » ارسال كرد.

وی با تاكید بر اینكه شورای نگهبان در نامه مذكور، فقط به عبارت « ابطال انتخابات » اشاره شده بود ادامه داد: طبق قانون در این مورد داوطلب می تواند با مراجعه به شورای نگهبان درباره علت ابطال سئوال كند و شورای نگهبان موظف به پاسخگویی در این زمینه است.

مقیمی با بیان اینكه منتخب سوم شهر اصفهان در نامه ای به شورای نگهبان، مواردی را در این زمینه متذكر شده اظهار كرد: وزارت كشور نیز نظرهای خود را در این زمینه به شورای نگهبان اعلام كرده است.

معاون سیاسی وزیر كشور با تاكید بر اینكه ملاك و مبنای ما قانون انتخابات است گفت: ما نظرهای خود را با استناد به موارد قانونی بویژه تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات كشور به شورای نگهبان اعلام كردیم.

بر اساس تبصره ۳ ماده ۵۲ انتخابات كشور، در صورتی كه نظر هیأت مركزی نظارت مبنی بر رد صلاحیت داوطلبانی باشد كه صلاحیت آنان مورد تأیید هیأت اجرائی مركز حوزه انتخابیه قرار گرفته است، داوطلبان می توانند اعتراض خود را به شورای نگهبان تسلیم نمایند و شورای نگهبان نیز باید بیست روز پس از اظهار نظر هیأت مركزی نظارت، نظر قطعی و نهایی خود را درخصوص تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت كشور اعلام كند.

معاون سیاسی وزیر كشور بدون توضیح بیشتر در این زمینه، افزود: ما آنچه را كه شورای نگهبان درباره آراء بصورت كتبی به ما اعلام كند قبول داریم و درباره منتخب سوم اصفهان، مصوبه ای كه شورای نگهبان اعلام كند، ملاك عمل ما است.

مقیمی همچنین با تاكید بر اینكه وزارت كشور در انتخابات با شورای نگهبان تعامل خوبی داشته و اختلاف نظر جدی نداشتیم تصریح كرد: تنها اختلاف موجود درباره حوزه انتخابیه اصفهان است كه ما با رعایت همه موارد قانونی در حال تعامل و گفتگو با شورای نگهبان برای حل و فصل آن هستیم.

وی اظهار امیدواری كرد كه در این مورد نیز با تعامل، آنچه كه مصلحت است، انجام شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتخاب نماینده اصفهان در مجلس در صورت ابطال قطعی انتخابات منتخب سوم توضیح داد: نظر وزارت كشور این است كه نفر ششم منتخب حوزه انتخابیه اصفهان بدلیل كسب ۲۶ درصد آراء می تواند به عنوان نماینده مردم این شهر وارد مجلس شود و مشكلی ندارد اما نظر شورای نگهبان برگزاری انتخابات میان دوره ای است.

معاون سیاسی وزیر كشور در پاسخ به این سوال كه راهكار قانونی در این زمینه چیست توضیح داد: این موضوع از مواردی است كه تفسیر متفاوت دارد با اینحال ما امیدواریم كه در تعامل با شورای نگهبان به نظر واحد در این زمینه برسیم.

وی خاطرنشان كرد: پس از آنكه موعد قانونی شورای نگهبان می گذرد و انتخابات تمام می شود، اگر مداركی برای منتخبان اعلام شد ما طبق قانون باید مدارك را برای بررسی اعتبارنامه منتخبان به مجلس بفرستیم.

مقیمی در پاسخ به سوال خبرنگاران كه در موارد مشابه در انتخابات دوره های گذشته، چه اقدامی شده است گفت: زمانی كه نماینده مجلس بودم بخاطر دارم كه برای چند نفر كه بعد از انتخابات، اطلاعات آنها به مجلس و شورای نگهبان رسیده بود، موضوع در مجلس بررسی شد.

وی همچنین درباره جلسه با شورای نگهبان گفت: از ۲۶ اسفند تا به امروز وزارت كشور جلسه ای با شورای نگهبان نداشته است.

معاون سیاسی وزیر كشور اظهار كرد: دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند سال گذشته در ۲۰۷ حوزه انتخابی برگزار شد كه شورای نگهبان نظر خود را درباره ۲۰۲ حوزه قبل از عید نوروز امسال اعلام كرد.

وی با بیان اینكه شورای نگهبان انتخابات ۲۰۱ حوزه را بطور كامل تایید كرد افزود: در حوزه اصفهان كه پنج منتخب داشت، منتخب اول، دوم، چهارم و پنجم تایید شدند اما انتخابات مربوط به نفر سوم از سوی شورای نگهبان باطل اعلام شد.

وی ادامه داد: در پنج حوزه باقی مانده كه شكایت هایی مانند آراء باطله مطرح شده بود نیز بازرسی ها و بررسی های لازم انجام و به شورای نگهبان اعلام شد و این شورا باید آنها را بررسی و نظر قطعی خود را اعلام كند.

وی سه حوزه از میان این حوزه ها را ماكو، دهلران و كهرود اعلام كرد.

معاون سیاسی وزیر كشور با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز دهم اردیبهشت امسال گفت: این انتخابات از ساعت هشت صبح تا ۱۸ بعدازظهر برگزار می شود.

وی افزود: این دور از انتخابات در ۵۶ حوزه انتخابی در ۲۱ استان برای انتخاب ۶۹ نماینده برگزار می شود كه در آن ۱۳۸ داوطلب باهم به رقابت می پردازند.

وی با بیان اینكه تعداد داوطلبان دور اول انتخابات مجلس زیاد بود تصریح كرد: اما در این مرحله، تعداد داوطلبان دو برابر تعداد نماینده هایی است كه باید انتخاب شوند.

وی تاكید كرد: این دوره از انتخابات مجلس نیز برای ما اهمیت ویژه ای دارد زیرا ۲۴ درصد نمایندگان مجلس در این دوره انتخاب می شوند.

مقیمی از رسانه ها خواست تا برای شادابی سیاسی و مشاركت حداكثری مردم در انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی فعالانه وارد شوند.

وی با بیان اینكه ما آمادگی برگزاری انتخابات الكترونیكی را نیز داریم اظهار كرد: شورای نگهبان در این زمینه اعلام كرده كه ایرادهای قبلی در این زمینه، مرتفع نشده است.

معاون سیاسی وزیر كشور همچنین از وصول گزارش های مبنی بر تخلف انتخاباتی در برخی از رسانه ها خبر داد و گفت: تبلیغات انتخاباتی در روزهای انتخابات توسط رسانه های دولتی تخلف محسوب می شود.

وی افزود: رسانه دولتی، رسانه ای است كه قسمتی از منابع مالی خود را از پول دولت و بیت المال تهیه كند كه ما فهرست این رسانه ها را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت كردیم.

وی ادامه داد: در دور اول انتخابات مواردی از تخلف های تبلیغاتی در تعداد از رسانه ها گزارش شد كه در حال بررسی است.

وی تصریح كرد: در مجموع تخلفی از دستگاه های اجرایی و اداره ها در انتخابات پارسال گزارش نشد و برخی تخلفات مربوط به افراد بود مانند نصب بیش از یك بنر یا هزینه مهمان ها و دادن كارت های هدیه كه این موارد باید در دادگاه بررسی شود.

معاون سیاسی وزیر كشور همچنین در این نشست گفت: بررسی انتخابات نشان داد كه قانون انتخابات نیاز به اصلاح دارد و مجلس و وزارت كشور نظرهایی در این زمینه دارند و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز سیاست های كلی انتخابات را تهیه كرده است.

مقیمی افزود: در اوائل فعالیت مجلس دهم در تلاشیم با استفاده از نظرهای كارشناسان وزارت كشور، مجلس، دانشگاه ها، شورای نگهبان و صاحبنظران در امر انتخابات ، لایحه جامعی در این زمینه تهیه كنیم و به هیات دولت و مجلس بفرستیم.

وی اظهار كرد: لایحه ای نیز برای شفاف سازی مسائل مالی انتخابات و هزینه های آن تهیه شده كه بررسی یك فوریتی آن در مجلس تصویب شد.

انتهای پیام/

می فایل