اخبار مهم
Home / سیاسی / هیچ ملاقاتی بین روحانی و پادشاه سعودی صورت نگرفته است/ سازمان همکاری اسلامی از ضعف درونی رنج می‌برد
485615_115.jpg

هیچ ملاقاتی بین روحانی و پادشاه سعودی صورت نگرفته است/ سازمان همکاری اسلامی از ضعف درونی رنج می‌برد

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی سایت خبری، عباس عراقچی،معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبر ۲۱ شبکه اول سیما درباره نشست امروز سران سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول و محورهای سخنرانی رئیس جمهور در این نشست اظهار کرد: امروز رئیس جمهور سخنرانی بسیار مهمی را در اجلاس سران همکاری اسلامی ارائه داد.

وی افزود: روحانی تحلیل جامعی را درباره شرایط جامعه اسلامی و حل و برون رفت از بحران‌های منطقه و جهان اسلام ارائه کرد.

عراقچی با اشاره به اینکه رئیس جمهور در نشست امروز سخنرانی خود را با دیدگاه تاریخی و جایگاه جهان اسلام در گذشته آغاز کرد، تأکید کرد:رئیس جمهور در نشست امروز تأکید کرد که چرا مسلمانانی که یک روز در کنار هم با بهترین شرایط و آرامش زندگی می‌کردند امروز دچار جنگ فرقه‌گرایی شدند.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: رئیس جمهور تأکید کرد که چگونه باید با مشکلات مقابله کرد.

وی خاطر نشان کرد: روحانی در اجلاس امروز به نقش و دخالت کشورهای خارجی و بخصوص اسرائیل در مشکلات جهان اسلام اشاره کرده و تأکید کرد؛ با گفتگو و روش مسالمت آمیز باید به حل مشکلات منطقه بپردازیم زیرا هیچ حرکتی با اصل گفتگو و رفتار مسالمت آمیز بدون جواب نخواهد ماند.

معاون وزیر امور خا رجه کشورمان تأکید کرد: برقراری امنیت پایدار و مقابله با رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین تهدید جامعه اسلامی از دیگر موضوعاتی بود که رئیس جمهور در جلسه امروز به آن اشاره کرد.

وی افزود: رئیس جمهور در نشست امروز خاطرنشان کرد؛ ما شاهد هستیم که امروز میلیون ها دلار از سوی کشورهای اسلامی صرف تجهیزات نظامی شده است که این موضوع بهتر بود در راستای سازندگی در جهان اسلام به کار گرفته می شد.

عراقچی با اشاره به صحبت های رئیس جمهور پیرامون نقش جمهوری اسلامی ایران و حزب الله در عراق و سوریه تأکید کرد: آقای روحانی در نشست امروز پیرامون نقش جمهوری اسلامی ایران درحل بحران منطقه و جهان اسلامی توضیحات  جامعی را ارائه داد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه فضای عمومی نشست امروز چگونه بود، اظهار داشت: به طور واقع فضای عمومی اجلاس سازمان همکاری اسلامی نشان می دهد که وحدت بین کشورهای جهان اسلامی به معنای واقعی وجود ندارد و سازمان همکاری اسلامی همواره از ضعف ساختاری رنج برده و نتوانسته نسبت به مسائل جهان اسلام موضع بی طرفانه ای بگیرد.

وی با اشاره به مواضع سازمان همکاری اسلامی در جنگ ایران و عراق خاطر نشان کرد: این سازمان هیچ گاه از یک وحدت منسجم برخوردار نبوده و تنها در دو سه مورد آن هم با تلاش ایران در مسائلی مانند سلمان رشدی و بوسنی مواضع  خوبی را اتخاذ کرده است.

عراقچی تصریح کرد: چند کشور در سازمان همکاری اسلامی تلاش می کنند که منافع خود را در این سازمان به پیش ببرند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان پیرامون بیانیه پایانی این اجلاس گفت: در این اجلاس به مانند سنوات گذشته یک سند اصلی تولید می‌شود و یک بیانیه نیز در پایان صادر می شود که ۲۰۰ بند دارد.

وی افزود: متن اولیه بیانیه در جده نوشته شد که در آن مقطع دولت عربستان به مقامات ایران در راستای تدوین این بیانیه و حضور در جده ویزا نداد؛ از این رو بندهایی در غیاب کارشناسان ما تصویب شد که از نظر ما قابل قبول نیست.

عراقچی تأکید کرد: در این بیانیه در چندین بند به مسئله فلسطین اشاره شده و در بندهای دیگر نیز به مسائل جهان اسلام ، لبنان، سوریه ، یمن و درگیری های اخیر بین آذربایجان و ارمنستان اشاره شده است.

وی افزود: در این بیانیه از کشور آذربایجان به دلیل اسلامی بودن در مقابل ارمنستان حمایت شد.

این خبر در حال تکمیل است…

می فایل