اخبار مهم
Home / سلامت / همه چیز درباره فواید و خواص عرق رازیانه
57783_365.jpg

همه چیز درباره فواید و خواص عرق رازیانه

رازیانه گیاهی از تیره چتریان، علفی، معطر و به ارتفاع ۱ تا ۲ متر است. در حالت وحشی چند ساله و در صورت پرورشی دو ساله است. گیاه رازیانه در ایران در استانها و شهرهایی مثل گرگان، مازندران، آذربایجان، کردستان، کرمان، خراسان و ارتفاعات البرز در کنار رودخانهها پراکنده است. قسمتهای مورد استفاده گیاه رازیانه بذر، برگ و ریشه آن میباشد. اسانس و عرق رازیانه که از تقطیر میوه آن به وسیله بخار آب به دست میآید دارای خواص دارویی فراوانی میباشد. همچنین برای تولید عرق رازیانه، ابتدا آب و رازیانه را می‌جوشانند. پس از تبخیر آب، عملیات سرد کردن بخار و تقطیر به صورت سنتی یا صنعتی انجام می‌شود و مایعی که با تقطیر به دست آمده، همان عرق گیاه رازیانه است. به طور کلی طی فرآیند تبخیر و تقطیر، اسانس و رایحه گیاه داخل مولکولهای آب نفوذ میکند و در اصطلاح علمی، آب مقطر تولید می‌شود. این آب معطر مقطر، علاوه بر طعم و رایحه خوب، خواص درمانی گیاه رازیانه را هم برای بدن دارد.

خواص عرق رازیانه (طبیعت و خواص درمانی)

رازیانه از جمله گیاهان دارویی است که طبع گرم و خشکی داشته و ریشه آن گرمتر از بقیه قسمتهای گیاه است و به دلیل همین خاصیت گرم بودن، در طب سنتی ایران از آن به عنوان گیاه ضد بلغم و صفرا یاد میشود. خواص دارویی عرق گیاه رازیانه به طور خلاصه عبارتند از:

 • یکی ار خواص عجیب این عرق ایجاد چاقی برای آقایان و لاغری برای خانمها است.
 • عرق گیاه رازیانه به دلیل داشتن هورمون استروژن که هورمون زنانه است، برای بیش از ۹۰ درصد خانمها قابل تجویز است.
 • اگر بخواهید از خاصیت مسهل بودن آن بهره مند شوید، باید آن را با مادهای مصرف کنید که حرارت گیاه را کم کند و بهترین گزینه پیشنهاد شده در طب سنتی برای همراهی با آن سکنجبین و عسل است.
 • برای در درمان تکمیلی دیسمنوره یا قاعدگیهای دردناک، آمنوره یا قطع قاعدگی، هایپر منوره یا قاعدگی طولانی و رفع عوارض منوپوز یا یائسگی از آن استفاده میشود. لازم به ذکر است، در صورت وجود قاعدگی طولانی، مصرف آن در ایام پریود بایستی قطع شود .
 • برای افزایش شیر مادران شیرده نقش اساسی دارد .
 • مصرف این عرق باعث افزایش‌ میل جنسی در زنان میگردد.
 • عرق رازیانه در کاهش موهای زائد در در صورت و اندام زنان نقش اساسی دارد و مصرف ۴۰ تا ۱۲۰ روز آن باعث نازک شدن و کم شدن موهای زائد می‌شود .
 • در درمان بسیاری از بیماری‌های روحی و افسردگی‌های زنان بسیار موثر است.
 • عرق رازیانه باعث افزایش بینایی، تقویت چشم و کاهش خطر ابتلا به آب مروارید می‌شود .
 • استفاده از این عرق باعث طراوت پوست و رفع چروک پوست و صورت زنان می‌شود.
 • عرق گیاه رازیانه ضد نفخ بوده، به ویژه در نفخ های رودهای بسیار موثر میباشد. به طور کلی رازیانه ضداسپاسم و ضد نفخ است؛ ورم‌های روده و معده را از بین می‌برد؛ به درمان سندرم روده تحریک‌پذیر کمک می‌کند و باعث کاهش میزان اشتها می‌شود. همچنین سکسکه و سوءهاضمه را برطرف می‌کند.


مضرات عرق رازیانه

زیادهروی در مصرف این عرق، احتمال ابتلا به آلرژی‌های پوستی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، افرادی که ناراحتی‌های تنفسی دارند نیز باید در هنگام مصرف آن، مراقب باشند، زیرا ممکن است با تنفس و یا مصرف آن دچار حمله‌های آسم شوند. استفاده از عرق گیاه رازیانه به دلیل قاعده آور بودن و خاصیت ایجاد انقباض رحمی، در دوران بارداری ممنوع است.

از دیگر تاثیرات جانبی عرق رازیانه برای مردان، احتمال کاهش نیروی جنسی آنان بوده، همچنین افراد سرد مزاج نیز با خوردن این گیاه و فراورده های دیگر آن ممکن است دچار سردرد شوند.

گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل