اخبار مهم
Home / فرهنگی / همايش حقوق مالكيت ادبی، هنری ۱۳ ارديبهشت برگزار می شود
486560_399.jpg

همايش حقوق مالكيت ادبی، هنری ۱۳ ارديبهشت برگزار می شود

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری ،  لادن حيدري به تشريح جزئيات اين همايش، حمايت از آثار ادبي و هنري در فضاي مجازي؛ الزامات ملي و بين المللي را موضوع اين رويداد برشمرد.

وي گفت: در سال هاي اخير يكي از نگراني هاي جدي و مهمي كه از سوي هنرمندان و نويسندگان به اين وزارتخانه منعكس شده مساله نقض حق مولف در فضاي مجازي بوده است كه البته اين چالش مختص ايران نيست و ساير كشورها نيز با آن مواجه اند.

وي اظهار كرد:‌ سازمان جهاني مالكيت فكري (وايپو) هم اوايل ارديبشهت ماه سال جاري كنفرانسي را با موضوع بازار جهاني محتواي ديجيتال برگزار خواهد كرد.
 
* حمايت از آثار ادبي و هنري در فضاي مجازي؛ الزامات ملي و بين المللي

دبير ششمين همايش ملي حقوق مالكيت ادبي ، هنري و حقوق مرتبط ، گفت: ظهور فناوري هاي نوين ارتباطي اگرچه بر ميزان و سرعت دسترسي عموم به آثار ادبي و هنري افزوده اما به موازاتش در نقض گسترده حق مولف هم تاثير داشته است.
وي افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي «حمايت از آثار ادبي و هنري در فضاي مجازي؛ الزامات ملي و بين المللي» را به عنوان موضوع ششمين همايش ملي حقوق مالكيت ادبي، هنري و حقوق مرتبط تعيين كرده است.
 
* معطوف ساختن نگاه ها به سوي حوزه حق مولف

به گفته حيدري، معطوف ساختن نگاه ها به سوي حوزه حق مولف و لزوم رعايت حقوق قانوني خالقان آثار در نشست هاي علمي اين همايش كه صاحبنظران داخلي و كارشناسان اعزامي از وايپو حضور دارند، مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.
 
* محورهاي نشست هاي علمي همايش

وي درمورد محور نشست هاي علمي اين همايش افزود: كميته علمي همايش با مدنظر قرار دادن چالش هاي حوزه حق مولف و فضاي مجازي، بررسي ظرفيت قوانين موجود در حمايت از آثار ادبي و هنري در فضاي مجازي و همچنين مقررات بين المللي، ضمانت اجراهاي نقض حق مولف در فضاي مجازي، اقدامات فني و امنيتي در پيشگيري از وقوع نقض حق، حق مولف و دسترسي به اطلاعات و كتابخانه هاي ديجيتال را به عنوان محورهاي اصلي نشست هاي علمي معين كردند.
وي در خصوص سخنرانان خارجي اين همايش نيز گفت: با توجه به همكاري هاي نزديك وايپو با اين وزارتخانه در برگزاري همايش هاي سال اخير و با هماهنگي و همكاري وزارت امور خارجه، امسال نيز از سوي وايپو خانم گيدي لانگ مشاور ارشد وايپو در بخش كپي رايت و دكتر فيكسور كه قبلاً معاون دبيركل وايپو در بخش كپي رايت بود و در تصويب معاهدات اينترنتي وايپو نقش داشت در اين همايش سخنراني خواهند داشت.
 
* تجليل نويسندگان پايان نامه هاي برتر

مديركل دفتر حقوقي و امور مالكيت معنوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطر نشان كرد: با مكاتباتي كه با دانشكده هاي حقوق دانشگاه هاي تهران، شهيد بهشتي، تربيت مدرس، علامه طباطبايي و قم شده است؛ در اختتاميه اين همايش همچون سال هاي گذشته از نويسندگان پايان نامه هاي برتر حوزه حق مولف معرفي شده از سوي اين دانشگاه ها تقدير خواهد شد.

ششمين همايش ملي حقوق مالكيت ادبي، هنري و حقوق مرتبط روز دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ماه در مركز همايش هاي كتابخانه ملي ايران با حضور شماري از مسئولان ذي ربط، دانشگاهيان، قضات، وكلا، جامعه ادبي و هنري و ساير علاقمندان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

می فایل