اخبار مهم
Home / سلامت / هفته چهارم بارداری – بارداری هفته به هفته
43193_191.jpg

هفته چهارم بارداری – بارداری هفته به هفته

هفته چهارم بارداری

بیایید به بررسی تغییرات جنینی کودک شما در هفته‌ی چهارم بارداری بپردازیم و پیشنهاداتی را در رابطه با مطرح کردن خبر هیجان انگیز بارداری‌، با شما مطرح کنیم.


کودک در حال رشد شما در هفته چهارم بارداری

در این هفته جنین به دو قسمت مجزا تفکیک می‌شود. یکی از این دو قسمت بدل به جفت شده و به عنوان تامین کننده‌ی اکسیژن و مواد غذایی برای کودک عمل می‌کند در حالی که قسمت دوم جنین به رشد و توسعه ادامه می‌دهد.

کودک شما در هفته چهارم بارداری چه اندازه است؟

تخمک بارور شده‌ی شما به فرم گلوله‌ای با ۳۲ سلول در حدود سایز یک دانه‌ی خشخاش است. این مرحله‌ای است که در آن سلول‌ها به سه لایه‌ی مجزا تقسیم شده و اندام‌های داخلی نوزاد و پوست را شکل می‌دهند.

  • طول نوزاد: در حدود ۰٫۳۶ تا یک میلیمتر.
  • وزن نوزاد: کمتر از ۱۸ گرم.
  • اندازه‌ی جنین: غیر قابل اندازه گیری
  • نقطه‌ی پیشرفت جنین: تشخیص بارداری!


آنچه در هفته چهارم بارداری قابل مشاهده است

حلقه‌ی کوچک در مرکز تصویر سونوگرافی ممکن است چندان واضح قابل مشاهده نباشد، ولی این توده‌ی کوچک به نوعی مانند یک پیله برای آغاز بارداری عمل می‌کند که به اصطلاح به آن ساک حاملگی می‌گویند. سلول‌های درون این توده با گذر زمان شروع به توسعه در مسیر تخصصی‌شان می‌کنند. بخشی از این سلول‌ها بدل به جفت نوزاد می‌گردند. بخش دیگری از آنها تشکیل کیسه‌ی آمینوتیک را می‌دهند، کیسه‌ای که برای محافظت و نگهداری نوزاد با مایع پر شده ایجاد می‌گردد. باقی سلول‌ها وظیفه‌ی تشکیل همه‌ی اجزای کودک، از مژه‌های ظریف تا عظلات و پوست را بر عهده‌ می‌گیرند. ولی تا رسیدن به این مرحله هنوز راه درازی در پیش است.


بارداری هفته به هفته: کودک در حال رشد شما در هفته‌ چهارم بارداری

در هفته‌ چهارم بارداری چه اتفاقاتی در جریان است؟ بیایید نگاهی به وقایع مهم بارداری و رشد جنین در هفته‌ی چهارم بارداری بیاندازیم.

چیزی که قابل مشاهده نخواهد بود تغییراتی است که در جریان خون شما در حال وقوع است. از اولین روز‌های شکل گیری فرزند آینده‌ی شما، بدن‌تان شروع به تولید ترشحات hCG می‌کند، به این ترشحات هورمون بارداری می‌گویند. این دقیقا همان هورمونی است که باعث تشخیص حاملگی شما بوسیله‌ی تست‌های بارداری می‌گردد. در واقع متخصصان سونوگرافی تا زمانی که غلظت hCG به میزانی بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ mIU/ml برسد (که نشان دهنده تشکیل کیسه‌ی بارداری در حال رشد است)، قادر به تشخیص بارداری از طریق عکس نمی‌باشند. در طی چند روز‌ بعدی، این کیسه با سرعتی معادل ۱ میلیمتر در روز رشد می‌کند. همزمان با توسعه‌ی کیسه، میزان هورمون hCG نیز بیشتر می‌گردد. غلظت این هورمون هر چند روز به دوبرابر افزایش پیدا می‌کند که این افزایش شدید به عنوان دلیل احساس تهوع در خانم‌های باردار شناخته می‌شود. این هورمون‌ها در کل بدن (و نه فقط در قسمت رحم) در جریان است. از آنجایی که میزان هورمون hCG به طور مستقیم با رشد کیسه‌ی بارداری مرتبط است، پزشک متخصص شما به طور دقیق به بررسی و نظارت بر سطح این ماده در بدن‌تان می‌پردازد. میزان بسیار زیاد یا بسیار کم هورمون hCG می‌تواند نشانگر وجود مشکلی در بارداری باشد. به یاد داشته ‌باشید که عکس برداری اولتراسوند (سونوگرافی) معمولا به این زودی انجام نمی‌شوند، اما اگر پزشک شما درخواست عکس‌برداری را برایتان تجویز کرده، این به معنی تائید بارداری شماست. پزشک با بررسی عکس سونوگرافی به تعیین محل قرار گیری کیسه بارداری شما می‌پردازد.


بارداری هفته به هفته: بدن در حال تغییر شما در هفته‌ چهارم بارداری

شما به احتمال زیاد در این مرحله با حساسیت به لمس در سینه مواجه می‌شوید، این مساله باعث می‌شود پوشیدن سوتین برایتان به امری دردناک بدل شود. همچنین به احتمال زیاد با تقویت احساس بویایی نیز مواجه می‌شوید. به همین دلیل بهتر است دقت بیشتری به عطر‌های مورد استفاده‌تان داشته باشید. همچنین توجه‌تان را نسبت به محل و کسانی که در کنارشان غذا می‌خورید بیشتر کنید زیرا ممکن است به راحتی از بو‌های ناخوشایند دچار حالت تهوع شوید.

هفته چهارم بارداری – باردرای هفته به هفته – هفته های بارداری

در هفته چهارم بارداری متوجه می‌شوید که به تازگی پریودتان عقب افتاده است و نتیجه تست ‌شما مثبت بوده؛ درست حدس زده‌اید شما باردارید. بستن سوتین برایتان بسیار سخت شده است؟ برای اکثر خانم‌ها، حساسیت سینه‌ها اولین نشانه‌ی بارداریست (حتی قبل از آنکه تهوع همه را از قضیه مطلع کند). اگر سینه‌های شما دردناک نشده‌اند احتمال وقوع این قضیه در چند روز آتی بسیار بالاست. در ادامه ممکن است با تقویت حواس بویایی و چشایی مواجه شوید. به بیان دیگر، گلدان گل‌ها هرگز به این خوشبویی نبوده‌اند، ولی در عین حال ساندویچ ماهی همکار شما از فاصله‌ی زیاد هم ممکن است باعث تهوع‌تان گردد.


نکات بارداری هفته به هفته: هفته‌ چهارم بارداری

اگر پزشک شما ملاقات تاریخ بعدی ملاقات‌تان را در محدوده‌ی ۸ تا ۱۲ هفتگی‌ بارداری تعیین کرد تعجب نکنید. بسیاری از پزشکان زنان و زایمان پس از اطمینان از بارداری مراجع‌شان بوسیله‌ی آزمایش خون، تا زمانی که بتوان تاریخ تولد را به وسیله‌ی سونوگرافی تعیین کرد صبر می‌کنند.


تهیه و ترجمه: مجله اینترنتی infdqa

می فایل