اخبار مهم
Home / سلامت / هفته ششم بارداری – بارداری هفته به هفته
43650_465.jpg

هفته ششم بارداری – بارداری هفته به هفته

بیایید در مورد اتفاقاتی که برای‌کودک‌تان در هفته‌ ششم بارداری اتفاق می‌افتد بیشتر بدانیم. زمان آن فرا رسیده است تا در مورد انتخاب محل تولد و کسانی که در ین رویداد مهم به شما کمک می‌کنند تصمیم گیری کنید.


بدن در حال تغییر شما در هفته‌ ششم بارداری

می‌توانید به یاد آورید که تا چند هفته‌ی قبل شک داشتید آیا واقعا باردار هستید یا نه؟ کودک‌ شما در این مرحله حضور خود را به طور واضح و آشکار به شما نشان داده است. البته بعضی از این علائم سه ماهه‌ی اول کمی آزار‌دهنده هستند (خستگی، تهوع و استفراغ، سینه‌های دردناک، سردرد، یبوست، سرگیجه و تغییرات خلق و خو) ولی سعی کنید خود را با شرایط جدید وفق داده به نیمه‌ی پر لیوان بنگرید. بدن شما مشغول انجام وظایف پیچیده‌ای‌ است و بیشتر این علائم بزودی فروکش خواهند ‌کرد. یکی از مسائل اساسی بارداری در این مقطع این است که شما احتمالا هنوز رازتان برای دیگران برملا نکرده‌اید!

بارداری هفته به هفته


کودک در حال رشد شما در هفته‌ ششم بارداری

تا پایان این هفته کودک شما تا سه برابر سایز خود رشد خواهد کرد! قلب او اکنون با ریتم ثابتی می‌تپد. صدای ضربان هنوز برای شنیده شدن با گوشی بسیار خفیف است، اما اگر در چند هفته‌ی آتی سنوگرافی داشته باشید، می‌توانید تپش را به شکل یک ضربان کوچک در وسط بدن ضریف کودک‌تان مشاهده کنید. یک نکته‌ی جالب اینکه از الان تا زمان تولد قلب کودک‌ شما با ضربان ۱۵۰ بار در دقیقه (دو برابر ضربان یک انسان بالغ) می‌تپد. همچنین نیم‌کره‌های مغز کودکتان در این هفته شکل می‌گیرند و امواج مغزی اش قابل شناسایی هستند.

بارداری هفته به هفته – هفته ششم بارداری – تغییرات جنین در هفته ششم بارداری

بارداری هفته به هفته


نکات مربوط به هفته‌ ششم بارداری

۱٫ اگر آمادگی این کار را در خود احساس می‌کنید، خبر بارداریتان را با خانواده و دوستان نزدیک در میان بگذارید.

۲٫ وظیفه‌ی رسیدگی به حیوانات خانگی را کاملا به همسرتان بسپارید. به عنوان مثال از تماس داشتن با گربه خانگی پرهیز کنید. زیرا بیماری منتقله از گربه (توکسوپلاسما) می‌تواند باعث سقط جنین گردد.

۳٫ شروع به بررسی و انتخاب دارو‌ی ضد تهوع مناسب نمایید. (درمان خانگی حالت تهوع و استفراغ)

۴٫ مطمئن شوید که پزشک مناسبی را انتخاب کرده‌اید که می‌خواهید تا زمان تولد در کنارتان باشد و اگر جز این است به دنبال پزشک دیگری بگردید.


نگاه از درون: فرزند شما در هفته‌ ششم بارداری

تا هفته‌ی ششم بارداری، ضربان قلب کودک به ۱۵۰ تا ۱۶۰ بار در رقیقه می‌رسد که در حدود دو برابر ضربان قلب شماست. جنین در این مرحله در حدود ۱٫۳ سانتیمتر طول دارد و بیشتر شبیه نوزاد شده است.

سر کودک شما هم اندازه‌ی بقیه بدنش است و زائده‌هایی مربوط به دست‌ها و پاها شروع به رشد کرده‌اند. بینی‌اش کم کم قابل تشخیص شده و پلک‌هایش شروع به شکل‌گیری کرده‌اند. مردمک، عنبیه، قرنیه، شبکیه و بخش رنگی چشم در این مرحله شکل گرفته‌اند. ستون فقرات کودک در این مرحله کاملا شکل گرفته و از دو طرف بسته شده است. درون ریه‌ها انشعابات فرعی در حال شکل‌گیری هستند و این توسعه‌ی انشعابات تا پس از تولد ادامه پیدا می‌کند. روزی این شاخه‌ها به ۳۰۰ میلیون کیسه هوای کوچک درون ریه‌ها (آلوئول) ‌متصل خواهند شد.

اگرچه جریان خون مادر تامین کننده‌ی مواد مغزی و اکسیژن برای کودک است، ولی به طور مستقیم به بدن جنین وارد نمی‌شود. در عوض از طریق بند ناف و سپس جفت (یک عظو دیسک مانند) به بدن نوزاد وارد می‌شود. جفت، هورمون‌های مورد نیاز برای رشد کودک را تولید می‌کند؛ همچنین مواد غذایی و اکسیژن را به کوئک رسانده و عمل دفع مواد زائد را برعهده دارد. این سیستم را می‌توان به عنوان یک فیلتر بسیار پیشرفته در نظرگرفت، که از اختلاط مستقیم خون شما و فرزندتان جلوگیری می‌کند. به لطف این سیستم است که فرزند‌تان می‌تواند گروه خونی متفاوت با مادر خود داشته باشد.


کودک در حال رشد شما: هفته‌ ششم بارداری

در هفته‌ی گذشته کودک آینده‌ی شما بیشتر به فرم مجموعه‌ای از سلول‌ها بود. در این هفته جنین ویژگی‌ها و علائم قابل تشخیص بیشتری را از خود نشان می‌دهد. (دست کم اگر مسئول سونوگرافی شما را در مورد تصویر راهنمایی کند)

در این مرحله جنین به فرم خمیده و C شکل در می‌آید و تا پایان این فرم را حفظ می‌کند. ممکن است پس از تولد متوجه این مساله شوید که کودکتان حتی پس از تولد هم دوست دارد در همین حالت (زانو‌ها خم شده درون سینه و سر خم شده به داخل) به خواب رود. در این حالت، بند ناف در جای درست اش، در مسیر بین شکم نوزاد و رسیدن به کیسه‌ی بارداری قرار می‌گیرد. درست در بالای شکم، قلب در حال تپیدن است و خون را در درون جسم کوچکی که در آینده بدل به فرزند دلبندتان می‌گردد به جریان در می‌آورد. در قسمت پشت این پیکر C شکل، یک لوله‌ از اعصاب در حال شکل دهی نخاع فرزندتان است.

هفته ششم بارداری – بارداری هفته به هفته

بارداری هفته به هفته

پزشک برای بررسی و تعیین رشد جنین، فاصله‌ی میان سر تا پایین جنین را اندازه می‌گیرد.ب ه این فاصله طول تاج تا کفل (CRL) گفته می‌شود. از این اندازه‌ گیری در طول بارداری برای تعیین رشد جنین و محاسبه‌ی زمان تولد استفاده می‌شود. در مراحل اولیه بارداری معمولا پزشکان سونوگرافی را تجویز نمی‌کنند؛ ولی اگر سونوگرافی انجام شود، می‌توان ضربان قلب جنین را مشاهده نمود. با این حال تا چد هفته‌ی دیگر امکان تشخیص ضربان قلب از طریق معاینه و بدون سونوگرافی برای پزشک شما وجود ندارد.

آنچه که باید در هفته ششم بارداری بدانید

بند ناف: بندی است که درون رحم جنین در حال رشد را به مادر متصل می‌کند. بند ناف از یک سمت به شکم نوزاد و از طرف دیگر به جفت متصل است. این بافت در طی هفته‌ی پنجم تا هفتم بارداری شکل می‌گیرد.


تهیه و ترجمه: مجله اینترنتی infdqa

می فایل