اخبار مهم
Home / سلامت / هفته بیست و ششم بارداری – منظم تر شدن خواب جنین در بارداری
50697_530.jpg

هفته بیست و ششم بارداری – منظم تر شدن خواب جنین در بارداری

هفته‌ بیست و ششم بارداری شما می‌باشد و فرزندتان ثبات بیشتری پیدا کرده است. بیایید در مورد تغییرات فرزندتان و همچنین راه‌‌های مقابله با مشکلات بارداری از قبیل حالت مناسب خواب، انقباضات براکستون هیکس و مشکلات انجام سکس بیشتر بدانیم.

بدن درحال تغییر شما در هفته بیست و ششم بارداری

بسته به وزن اولیه‌ی شما قبل از بارداری، تا اینجا باید در حدود ۷ کیلوگرم یا بیشتر وزن اضافه کرده باشید. این وزن ممکن است زیاد به نظر برسد و شما احتمالا از سایز کنونی‌تان رضایت ندارید، اما در بارداری این امری ضروری است. علاوه‌بر این بخش زیادی از این وزن مربوط به فرزند شما، حجم خون و مایعات افزایش یافته در بدن‌تان، رحم بزرگ شده‌تان، سینه‌های بزرگ‌تر، جفت و مایع آمنیوتیک است.

فرزند درحال رشد شما در هفته بیست و ششم بارداری

فرزند شما یک الگوی خواب و بیداری منظم یافته است. ممکن است متوجه شده باشید که برخی ساعت‌ها مدام درحال تکان خوردن و لگد زدن است و زمانی دیگر به خواب می‌رود. اگر خوش شانس باشید این زمان‌های خواب، با ساعت خواب خودتان هماهنگ خواهد بود.

نکات مربوط به هفته‌ بیست و ششم بارداری

در این مقطع خوابیدن برایتان کاری دشوار شده است و احتمال دارد حتی از این هم سخت‌تر گردد. اگر با مشکل بی‌خوابی مواجه شده‌اید، بهتر است درمان‌های خانگی مثل مدیتیشن، نوشیدن شیر داغ قبل از خواب و یا تمرین بیشتر در طول روز (با صلاحدید پزشک‌تان) امتحان نمایید.

لیست کارهایی که در هفته‌ی بیست و ششم بارداری باید انجام دهید

  • به بررسی پزشکان متخصص در زمینه‌ی کودکان در محدوده‌ی زندگی‌تان بپردازید. ببینید کدامیک از آنها با سیستم بیمه‌ی شما هماهنگ هستند.
  • اگر قصد انجام سفر دارید هرچه زودتر آن را عملی نمایید. بهتر است از سفر کردن در سه ماهه‌ سوم بارداری اجتناب نمایید.
  • تست سنجش گلوکوز انجام دهید.

بارداری هفته به هفته: نگاه از درون

هفته‌ی بیست و ششم (۲۴ هفته پس از لقاح)

سایز جنین: طول: ۲۳٫۵ سانتی‌متر فاصله‌ی تاج تا کفل؛ وزن نزدیک به ۹۰۰ گرم.

مرحله‌ی رشد جنین: مژه‌های جنین در حال شکل گرفتن است و موها نیز به رشدشان بر روی سر ادامه می‌دهند.

بارداری هفته به هفته: آنچه مشاهده می‌نمایید

این تصویر نمایی نزدیک از بینی و دهان جنین را نشان می‌دهد. ظاهر جنین طوری به نظر می‌رسد که انگار صورتش را به شیشه‌ی پنجره چسبانده است.

بارداری هفته به هفته - هفته های بارداری


آنچه در درون اتفاق می‌افتد: فرزند شما در هفته‌ بیست و ششم بارداری

شما از احساس اولین ضربه‌های فرزندتان ذوق زده شدید. اما اکنون که قد فرزندتان از ۳۵ سانتی متر گذشته و وزنش به نزدیک ۹۰۰ گرم رسیده است بیشتر احساس درد می‌نمایید. در واقع حرکت‌هایش به قدری قوی شده‌است که همسرتان نیز قادر به لمس آنهاست. همچنین همسرتان با قرار دادن سرش بر روی شکم شما می‌تواند ضربان قلب فرزند آینده‌تان را بشنود. فرزند شما احتمالا هنوز در حالت بریج (سر بالا) قرار دارد زیرا در این حالت رحم، فضای بیشتری در اختیار پاهای جنین است.

اگرچه پوست جنین هنوز چروکیده است، اما اکنون به حدود ۲۵ درصد از وزن تولدش رسیده است و در چند ماه باقیمانده به شدت وزن خواهد گرفت. ستون فقرات جنین اکنون محکم‌تر شده است و اگر الان به دنیا بیاید ۸۰ درصد شانس زنده ماندن دارد. نوزاد در این مرحله از قابلیت‌های دم، بازدم و حتی گریه کردن برخوردار است. کرک‌های جنینی که سرتا سر بدنش را پوشانده‌اند، اکنون به سرعت درحال ناپدید شدن هستند و احتمالا تا پایان ماه هفتم کاملا محو می‌گردند (به جز در نواحی شانه‌ها و پشت). چشمان جنین اکنون حساسیت بیشتری یافته‌اند؛ در این مقطع اگر نوری به شکم‌تان بتابانید فرزندتان متوجه آن خواهد شد.

آریتمی قلب جنین در بارداری

آریتمی، به ضربان غیر عادی قلب گفته می‌شود. پزشکان گاهی در ضمن انجام سونوگرافی با دستگاه دوپلر یا با استفاده از گوشی طبی متوجه ضربان غیرعادی در قلب جنین می‌شوند. صدا طوری به نظر می‌رسد که انگار قلب گاهی یک تپش را جا می‌اندازد. این مساله معمولا منجر به مشکل خاصی نمی‌شود، نوزادان معمولا با رشد مناسب این آریتمی را پشت سر گذاشته و در هنگام تولد ضربان قلبی منظم و قدرتمند خواهند داشت.

بارداری هفته به هفته - هفته های بارداری

فرزند درحال رشد شما: هفته‌ بیست و ششم بارداری

در چند هفته‌ی گذشته فرزند شما تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است. اکنون تغییرات ظریف‌تر و جزئیات در بدنش در حال تغییر است. در این مرحله از رشد، پوست جنین با ایجاد رنگدانه‌ها به خود رنگ می‌گیرد. موهای بر روی سرش هنوز رنگی ندارند. در واقع اگر می‌توانستید تصویری رنگی از چهره‌ی فرزندتان ببینید متوجه موهای سفید رنگش می‌شدید. در نظر داشته باشید که همه‌ی نوزادان در هنگام تولد بر روی سرشان مو ندارند. نگران نباشید موها به سرعت در خواهند آمد و نوزادانی که با موی سر به دنیا می‌آیند بخشی از آن را از دست می‌دهند. رنگ موها نیز ممکن است با رشد نوزاد تغییر نماید. پس اگر فرزندتان باموهای تیره به دنیا آمد و پس از آن رنگ موهایش روشن‌تر شد (یا حالت برعس این موضوع) نباید شما را شگفت زده کند.

اصطلاحاتی که در ارتباط با هفته بیست و ششم بارداری باید بدانید

کرک جنینی: موهای نرم و نازکی که در هنگام جنینی بر بدن نوزاد می‌روید. این موها به رشد جنین کمک می‌کند و سپس قبل از تولد محو می‌گردد. نوزادان نابالغ ممکن است در هنگام تولد این کرک‌ها را بر بدن‌شان داشته باشند.


تهیه و ترجمه: مجله اینترنتی infdqa

می فایل