اخبار مهم
Home / سیاسی / نبض محور مقاومت در دستان کلاه سبزهای ایرانی/ با نیروهای "کارکشته ارتش" بیشتر آشنا شوید
484635_746.jpg

نبض محور مقاومت در دستان کلاه سبزهای ایرانی/ با نیروهای "کارکشته ارتش" بیشتر آشنا شوید

سایت خبری – گروه سیاسی : روز دوشنبه ۱۶ فروردین ماه بود که خبرگزاری‌ها به نقل از امیر آراسته معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش، از اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد به سوریه به عنوان مستشار خبر دادند.

البته آنطور که امیر آراسته و همچنین امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش متذکر شده‌اند، اعزام نیروهای ارتشی به سوریه به عنوان مستشار تنها منحصر به تکاوران تیپ ۶۵ نوهد نمی‌شود بلکه نیروهایی از سایر یگان‌های نیروی زمینی ارتش نیز در قامت مستشار برای یاری رساندن به نیروهای مردمی و ارتش سوریه به این کشور اعزام شده‌اند. 

تیپ ۶۵ نوهد، یک یگان ویژه و بسیار زبده در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. در سال ۱۳۷۰، تیپ ۳ نوهد از لشکر ۲۳ انتزاع یافت و با مشارکت سه گردان عملیاتی ، آموزشگاه جنگ‌های نامنظم، گروهان عملیات روانی، یگان  رهایی گروگان و گردان پشتیبانی مخابرات، تیپ ۶۵ نوهد را تشکیل داد.

شرایط پذیرش و ماندن در تیپ ۶۵ هوابرد نوهد بسیار دشوار است و هر کسی از پس آن بر نمی‌آید. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های تیپ ۶۵ نوهد، اشاره به یکی از رویدادهای دفاع مقدس و اقدامی که از سوی یکی از فرماندهان سرشناس دوران جنگ تحمیلی انجام گرفت، خالی از لطف نیست.

شهید سرلشکر حسن آبشناسان که در زمان دفاع مقدس فرماندهی لشکر ویژه ۲۳ نوهد را بر عهده داشت، در زمان جنگ نامه ای برای صدام می نویسد و در آن خطاب به او می گوید؛«اگر جناب صدام حسین ژنرال است و فنون نظامی را خوب می داند و خود را بهترین نظریه پرداز نظامی میداند،پس به راحتی میتواند به زبان نظامی تکلم کند.شما میتوانید با تمام قوا و هر طرح ریزی و نقشه ای که می پسندید،در دشت عباس با من و دیگر همرزمان چریک ام به نبرد بپردازید.این موضع یک فرمانده ارتش و مرد جنگ آور است.نه اینکه با بمب افکن های خود مردم بی دفاع را در خانه ها و شهرها به خاک و خون بکشید.»

صدام هم در پاسخ به شهید آبشناسان، ژنرال قادر عبدالحمید را با نیروهای بسیاری راهی دشت عباس می کند. قادر عبدالحمید در مسابقات کوهنوردی ارتش های جهان در اسکاتلند با حسن آبشناسان روبرو شده بود.در آن مسابقه ایران به رتبه اول دست پیدا کرده و عراق در رتبه هفتم ایستاد. اما اکنون این دو فرمانده در میدان نبرد واقعی رو در روی هم قرار گرفته بودند.ژنرال قادر عبدالحمید و لشگر تحت فرمان او پس از نبردی سخت و طولانی در دشت عباس شکست خورده و این ژنرال عراقی به دست تکاوران ایرانی اسیر شد.

«شیر صحرا» که لقب سرلشگر حسن آبشناسان  فرمانده نیروهای نوهد است در تاریخ ۱۳۶۴/۷/۸ در منطقه سرسول کلاشین عراق در جریان عملیات قادر به شهادت رسید.

اکنون که تعدادی از دلاوران این نیرو رسماً از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به سوریه اعزام شده اند تا با تروریست های تکفیری مبارزه کنند و حرم را پاس بدارند، بازخوانی تاریخچه ای از این نیروی غرورآفرین که بار دیگر می رود تا در جبهه ای دیگر افتخار آفرین باشد خالی از لطف نیست.

در سال ۱۳۳۸ تیپ ویژه هوابرد با شماره ۲۳ به نام (تیپ نیروهای مخصوص) در قالب ۵ گردان عملیاتی،یک گردان پشتیبانی،یک دسته مخابرات و گروهان قرارگاه و آموزشگاه جنگ های نامنظم تشکیل شد.در سال ۱۳۴۹ نام این تیپ به تیپ ۲۳ نیروهای ویژه هوابرد تغییر یافت.در سال ۱۳۵۰ نیز دو یگان دیگر با نام های (رهایی گروگان) و (عملیات روانی) به ساختار تیپ ۲۳ اضافه شد.پس از شروع جنگ ایران و عراق،مأموریت های بسیاری به دست این نیروها انجام شد و تکاوران نوهد در بسیاری از عملیات های دیگر مانند بیت المقدس و کربلای ۵ در کنار دیگر رزمندگان به نبرد پرداختند.

بسیاری از عملیات های نوهد چه در زمان حال و چه در گذشته به صورت مخفیانه بوده است.در زمان جنگ ایران و عراق،اکثر ماموریت های این نیروها در خارج از خاک ایران انجام می پذیرفت و کمتر پیش می آمد تا این نیروها در نبردهای کلاسیک شرکت کنند.

بیشترین عملیات و درگیری نیروهای ویژه نوهد در مناطق کردستان و درگیری با منافقین و نیروهای نامنظم کوموله و دموکرات بود که نقش مهمی را در از بین بردن ضد انقلاب در منطقه داشت.

پس از پایان جنگ تحمیلی،نیاز به حضور یک نیروی ویژه قدرتمند در ایران به شدت احساس می شد.بنابراین با دستور فرمانده کل قوا در سال ۱۳۷۰ تیپ ۶۵ از لشکر ۲۳ جدا شد و به صورت مستقل درآمد.نام این تیپ پس از جدایی به نام (تیپ ۶۵ نیروهای هوابرد) در آمد.در سال ۱۳۷۱ این نیروها به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کردند.از مهمترین مانورهای این تیپ میتوان به مانور تهران اشاره کرد.

تیپ نیروهای هوابرد هر نوع آموزشی را می گذراند. شرایط بسیار سخت و دشواری برای آن که بتوانند در عملیات های ویژه وارد عمل شوند جزو آموزش ها و تمرین های آنها است. این نیروها آمادگی انجام هر گونه عملیاتی در هر شرایطی را دارند.

آنها به گونه ای آموزش می بینند که بتوانند هم در خشکی، هم در دریا عملیات انجام دهند.

تمرینات و آموزش های آنها به گونه ای است که در هر نوع شرایط آب و هوایی می توانند استقامت کنند و به انجام مأموریت خود بپردازند. عملیات های آنها گاهی در صحرا و بیابان های داغ و بی آب و علف است، گاهی در جنگل و گاهی هم مناطق سردسیر و کوهستان های پر برف اما برای آنها شرایط مانعی بر سر راه عملیات نیست.

تیپ ۶۵ هوابرد نوهد ، یکی از توانمندترین، کارآمدترین و شجاع ترین نیروهای ویژه در سطح جهان شناخته شده است. چنین نیرویی در هر کشوری وجود ندارد و ایران یکی از ۱۰ کشوری است که دارای تیپ و لشکر مستقل ویژه و تکاور است.
کلاه سبزهای ارتش، نیروهای همه فن حریفی هستند که اکنون برای دلاوری و دفاع از انقلاب اسلامی ایران به سوریه رفته اند تا کیلومترها دورتر از مرزهای کشورمان مدافع مردم و انقلاب باشند.

اعزام نیروی ویژه از سوی ارتش جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده قابلیت های ویژه و بالایی است که نیروهای مسلح کشورمان دارند. تا پیش از انقلاب، ارتش ایران تحت فرماندهی آمریکا قرار داشت، اما پس از انقلاب اسلامی نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقل از هر گونه وابستگی تحت فرماندهی کل قوا رهبر معظم انقلاب اسلامی به یک ارتش توانمند، مقتدر، مردمی و ولایی تبدیل شده است.

انتهای پیام/

می فایل