اخبار مهم
Home / فرهنگی / نامزدهای نهایی جایزه بوکر ۲۰۱۶ معرفی شدند
485297_867.jpg

نامزدهای نهایی جایزه بوکر ۲۰۱۶ معرفی شدند

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری ، مسئولان برگزاری جایزه معتبر ادبی «من بوکر» شش رمان بین‌المللی را به عنوان نامزدهای نهایی این جایزه مهم ادبی معرفی کردند.
 
بر این اساس «بیگانگی در ذهنم» از «اورهان پاموک» نویسنده مطرح و برنده نوبل از ترکیه‌، «داستان یک بچه گمشده» از «النا فرانته» ،نویسنده ایتالیایی که با نام مستعار می‌نویسد، «چهار کتاب» نوشته «یان لیانکه»، نویسنده مخالف دولت چینی، «گیاه‌خوار» نوشته «هان کانگ» از کره حنوبی، «زندگی کامل» اثر «رابرت سیتالر» از اتریش و «نظریه عمومی فراموشی» نوشته «خوزه ادواردو آگوالوسا» از آنگولا برای جایزه ۵۰ هزار پوندی «من بوکر» بین‌الملل در سال ۲۰۱۶ رقابت خواهند کرد که به صورت مساوی میان نویسنده و مترجم تقسیم می‌شود.
 
 شش نامزد نهایی از فهرست اولیه جوایز من‌بوکر شامل ۱۳ رمان انتخاب شده و فهرست اولیه نیز از مجموع ۱۵۵ رمان بین‌المللی انتخاب شده بود.
 
سال ۲۰۱۶ چند اتفاق برای اولین‌بار در جوایز «من بوکر» بین‌الملل رخ می‌دهد: این اولین سالی است که جایزه من بوکر بین‌الملل با جایزه مستقل ادبیات داستانی خارجی ادغام شده و همچنین برای اولین بار این رویداد ادبی به شکل سالانه برگزار می‌شود و دارای فهرست اولیه نامزدها بود.
 
پیش از این جایزه ادبی «من بوکر» بین‌الملل به صورت دو سالانه به مجموعه آثار یک نویسنده اعطاء می‌شد، اتفاقی که به عقیده «جاناتان تیلور»، رئیس بنیاد بوکر موجب از دست رفتن اعتبار این جایزه می‌شود و بر این اساس این جایزه از امسال به یک اثر برجسته از نویسنده/ مترجم برگزیده تعلق خواهد گرفت و جایزه نیز بصورت برابر میان نویسنده و مترجم تقسیم می‌شود.
 
فهرست نامزهای نهایی جایزه «من بوکر» بین‌الملل در سال ۲۰۱۶ از این قرار است:
 
1- «بیگانگی در ذهنم» از «اورهان پاموک»؛ مترجم «اکین اوکلاپ»
 
2- «داستان یک بچه گمشده» از «النا فرانته»؛ مترجم «ان گلدستین»
 
3- «چهار کتاب» نوشته «یان لیانکه»؛ مترجم «کارلوس روجاس»
 
4- «گیاه‌خوار» از «هان کانگ»؛ مترجم «بورا اسمیت»
 
5- «زندگی کامل» اثر «رابرت سیتالر»؛ مترجم «شارلوت کالینز»
 
6- «نظریه عمومی فراموشی» نوشته «خوزه ادواردو آگوالوسا»؛ مترجم «دنیل هان»
 
نویسندگان و مترجمان راه یافته به جمع نامزدهای نهایی هر کدام ۱۰۰۰ پوند جایزه دریافت می‌کنند و برنده نهایی جایزه ۵۰ هزار پوندی نیز روز ۱۶ می (۲۷ اردیبهشت) معرفی خواهد شد.
 
انتهای پیام /

می فایل