اخبار مهم
Home / فرهنگی / منابع کتاب کودک کتابخانه ملی ایران افزایش یافت
488742_553.jpg

منابع کتاب کودک کتابخانه ملی ایران افزایش یافت

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، مهدی طاهامی با اشاره به اینکه سال ۹۴ اقدامات موثری در بخش اداره تولید محتوای دیجیتال انجام شده است، اظهار کرد: در بخش اداره تولید محتوای دیجیتال، کارهای اسکن و فرایندهای بعد از اسکن، کنترل کیفیت‌های اول، ویرایش، کنترل کیفیت‌های نهایی و فایل‌هایی که به صورت Word در اختیار کتابخانه ملی قرار می‌گیرد، مورد توجه است.»
او ادامه داد: «در اردیبهشت سال گذشته، اسکنرهایی را که پیش از این در مجموعه بودند، به دلیل مستهلک شدن، از مدار خارج کردیم و از آنجایی که برنامه سازمان در برون سپاری بود، تصمیم گرفتیم تا آن زمان، اسکنرها را از مدار خارج کنیم.

مدیرکل منابع دیجیتال افزود: دلیل دوم این بود که زمانی سیاست سازمان روی اسکن متمرکز بود و یک‌سری از فرایندهای بعد از اسکن به کندی انجام می‌شد و ما دپوی زیادی از منابع اسکن شده داشتیم که نیاز بود فرایند بعد از اسکن اتفاق بیفتد.این دو دلیل موجب شد تا اسکن را متوقف کنیم و تمرکزمان را روی فرایندهای بعد از اسکن بگذاریم.

طاهامی با بیان اینکه در بخش تولید محتوای دیجیتال، ۲ پروژه مهم دیگر انجام شده است، تصریح کرد: بخشی از اطلاعات ما روی یکی از سرورهای موجود بود که متاسفانه خرداد سال گذشته دچار مشکل شد و همکاران ما بیش از ۷۰۰ نفر ساعت وقت گذاشتند تا ببینند چه اتفاقی برای این اطلاعات افتاده است که در نهایت مشخص شد ۶۶ درصد فایل‌ها قابل استفاده و ۳۴ درصد دارای مشکل است که باید بازیابی شوند.

او خاطرنشان کرد: پروژه بعدی در رابطه با حدود ۶۰۰ گیگ اطلاعات است که اسکن شده اما تعیین تکلیف نشده بودند که با ۵۰۰ نفر ساعت کار، این اطلاعات آماده ورود به کتابخانه دیجیتال شد.
مدیرکل منابع دیجیتال بیان کرد: ما سعی کردیم منابع دپویی‌مان را به صفر برسانیم که اگر امسال مسئله برون سپاری انجام شود، ما در گیر کارهای قبلی نخواهیم بود و کارهای جدید را به صورت موازی جلو می‌ریم.

طاهامی با اشاره به اینکه در یک فرایند زمانی مشخص، برخی از فرایندهای دستی را متوقف کردیم، بیان کرد: افتی در ورود اطلاعات کتابخانه دیجیتال داشتیم و طبق برنامه قرار بر این بود که تا آخر سال رشد قابل ملاحظه‌ای در ورود اطلاعات داشته باشیم که این امر اتفاق افتاده و ما تقریبا در بهمن و اسفند،‌ به اندازه کل ۶ ماه اول سال، ورود اطلاعات داشتیم.

او با تاکید بر اینکه سال گذشته در وب‌سایت حدود ۲۰ نمایشگاه مجازی برگزار کردیم، گفت: یکی از کارهای خوبی که سال گذشته انجام شد، کتابخانه کودک بود که ۳۸۲۰ منبع به آن اضافه کردیم و این عدد، زمانی بیشتر مدنظر قرار می‌گیرد که بدانیم تا قبل از سال ۹۴، ۵ هزار و ۶۰۰ منبع کودک داشتیم.

مدیرکل منابع دیجیتال در پایان اظهار کرد: سامانه کتابخانه دیجیتال از سوی مردم که قرار است با همکاری بخش IT آن را عملیاتی کنیم، از دیگر فعالیت‌های این واحد است. این سامانه برای کاربران بیرون از سازمان و حتی خارج از کشور، این امکان را فراهم می‌کند که اسناد، کتاب، عکس و هر اطلاعات دیگری که متعلق به خودشان است و تمایل دارند به کتابخانه ملی اهدا کنند، در سامانه بارگذاری کرده که بعد از پالایش و سیاست‌هایی که وجود دارد، بتوانیم آن را به صورت دیجیتال، ارائه کنیم.
 
انتهای پیام/

می فایل