اخبار مهم
Home / فرهنگی / منابع «طرح آموزشی حکمت اسلامی»اعلام شد
469779_982.jpg

منابع «طرح آموزشی حکمت اسلامی»اعلام شد

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، عبدالحسین خسرو پناه رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در توضیح طرح آموزشی حکمت اسلامی، که قرار است توسط موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شود در کانال تلگرام خود  نوشت: این طرح به صورت خودخوان و شخصی دنبال می‌شود و برنامه مشترکی برای اجرای آن وجود ندارد. هرکدام از دانش‌پژوهان گرامی می‌تواند با برنامه شخصی به اقتضای فرصت‌هایی که دارد، طرح را آغاز کرده و برای اجرای آن برنامه ریزی نماید، بی شک تدوین برنامه دقیق و جدّیت در تحقق برنامه باید در اولویت آن‌ها قرار گیرد.
 
وی افزود: برخی از کتاب‌هایی که معرفی شده مانند؛ منطق مظفر، آموزش فلسفه، شرح منظومه، کشف المراد، فلسفتنا، نهایة الحکمة و جوهر النضید باید توسط فایل‌های صوتی استادان فرهیخته فراگرفته شود. برای مثال منطق مظفر و نهایة الحکمة را می‌توان از درس‌های استاد فیاضی، شرح منظومه را از استاد حکیم آیت الله انصاری شیرازی، کتاب فلسفتنا را از درس‌های استاد آیت الله مصباح یزدی، آموزش فلسفه و کشف المراد را از درس‌های اینجانب فراگرفت. این درس‌ها و نحوه دسترسی به آن‌ها انشاالله تا انتهای هفته دیگر در سایت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به نشانی www.irip.ir  قرار خواهد گرفت و یا اینکه از سایت‌های دیگر استفاده شود. در موارد دیگر همچون آثار شهید مطهری و آیت الله جوادی آملی و آیت الله سبحانی و دکتر هانری کربن و … مطالعه و خلاصه برداری برعهده دانش‌پژوه است.
 
خسرو پناه ادامه داد: لازم به ذکر است در طول مدت مطالعه اگر دانش‌پژوهان گرامی با پرسشی مواجه شدند می‌‌توانند از استادان متخصص پاسخ آن‌را دریافت نمایند و در صورت طرح سوال از طریق تلگرام و شماره تلفن ۰۹۱۲۰۷۵۰۳۱۷ نیز انشاالله پاسخگو خواهیم بود.
 
رئیس موسسه حکمت و فلسفه منابع دوره عمومی این کلاس ها را به شرح زیر اعلام کرد:
این دوره شامل مراحل زیر است و برنامه به ترتیب کتابهای معرفی شده پیش می‌رود.
 
درس المنطق مظفر و مطالعه: رهبرخرد(استاد محمود شهابی)، ولاء‌ها و ولایتها و ختم نبوت و خاتمیت و مقدمه‌ای بر جهان بینی اسلامی(شهید مطهری).
 
درس معرفت شناسی مقدماتی(استاد عبدالحسین خسروپناه) و مطالعه: مسأله شناخت(شهید مطهری)، منطق کاربردی(علی اصغر خندان) و توحید و نبوت و معاد و عدل الهی(شهید مطهری).
 
درس آموزش فلسفه(۱)(استاد مصباح) و مطالعه: شناخت در فلسفه اسلامی(آیت الله سبحانی)، مغالطات(علی اصغر خندان)، فطرت(شهید مطهری). و معارف قرآن(۱)(استاد مصباح).
 
درس منطق شرح منظومه(حاج ملا هادی سبزواری)، آموزش فلسفه(۲) (استاد مصباح)  و مطالعه: فرق و مذاهب کلامی(استاد ربانی گلپایگانی) و معارف قرآن (۲)(استاد مصباح).
 
درس کشف المراد(۱و۲)(علامه حلی) و مطالعه: گوهر مراد(فیاض لاهیجی)، معارف قرآن(۳) (استاد مصباح) و مدخل مسایل جدید کلامی(آیت الله سبحانی).
 
درس کلام نوین اسلامی(۱)( استاد عبدالحسین خسروپناه) و فلسفتنا(شهید مطهری) و مطالعه: اصول فلسفه و روش رئالیسم(علامه طباطبائی و شهید مطهری) و جوهر النضید(علامه حلی) و معرفت شناسی در قرآن(استاد جوادی آملی).
 
درس نهایه الحکمه(۱)(علامه طباطبائی) و کلام نوین اسلامی(۲و۳) (استاد عبدالحسین خسروپناه)  و مطالعه: تعلیقه‌های نهایه(استاد مصباح واستاد فیاضی) تاریخ فلسفه اسلامی (هانری کربن).
 
درس نهایه الحکمه (۲) (علامه طباطبائی) و تلخیص الالهیات(استاد ربانی) و مطالعه: شرح مبسوط منظومه (شهید مطهری)، کلیات فلسفه(ریچارد پاپکین) و تاریخ ادیان(استاد توفیقی).
 
درس مبانی و اصول عرفان نظری(استاد یزدان پناه) و فلسفه معرفت و فلسفه فلسفه اسلامی(استاد عبدالحسین خسروپناه).

انتهای پیام/
 
 

می فایل