اخبار مهم
Home / فضای مجازی / مردان ۳ برابر زنان گرفتار بیماری سنگ کلیه می شوند
372807_409.jpg

مردان ۳ برابر زنان گرفتار بیماری سنگ کلیه می شوند

به گزارش گروه فضای مجازی سایت خبری، دکتر عباس بصیری  با بیان اینکه بسیاری از مردان ایرانی به فکر سلامت خودشان نیستند از بیمه نبودن بسیاری از داروها و درمان های مختص مردان گلایه کرد و گفت: در حال حاضر پرمصرف ترین داروی پروستات پوشش بیمه ای ندارد.

وی هدف از برگزاری هفته سلامت مردان را جلب توجه مردان به بررسی وضعیت سلامت عمومی شان دانست و با اشاره به اینکه سن امید به زندگی در مردان نسبت به زنان کمتر است، اظهارداشت: مردان، کمتر به سلامت خودشان توجه می کنند و این در همه دنیا وجود دارد.

بصیری با اعلام اینکه در برنامه امسال روز ملی سلامت مردان به بیماری های جنسی توجه جدی شده است خاطرنشان کرد: این روز اهمیت بسزایی دارد که مردان امر پیشگیری را بیشتر رعایت کنند تا در صورت بروز علائمی از یک بیماری خاص خیلی سریع برای درمان مراجعه نمایند.

وی تاکید کرد: شیوع بیماری سنگ کلیه در مردان بین ۲ تا ۳ برابر بیشتر از خانم ها بوده و در عین حال بیماری اذیت کننده، دردناک و با عوارض بسیاری است به گونه ای که در مراحل حاد بیمار را زمین گیر می کند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران، بزرگی پروستات را یکی از عوامل اصلی تهدیدکننده سلامت مردان دانست و گفت: پروستات غده‌ای در محل خروج مثانه است که در دو دوران رشد پیدا می‌کند.اما خوشبختانه بیماری پروستات درایران نگران کننده نیست.

به گفته وی، پروستات در زمان کودکی تا بلوغ رشد می‌یابد و سپس متوقف می‌شود و در سن ۴۰ سالگی مجدد رشد می‌کند. اما علائم ناشی از آن در ۵۰ سالگی مشاهده می‌شود به همین دلیل به مردان توصیه می‌شود بعد از ۴۰ سالگی برای انجام معاینات بیشتر به اورولوژیست مراجعه کنند.

بصیری افزود: خوشبختانه بزرگی پروستات در ۸۰ درصد موارد به سمت بیرون انجام می‌شود یعنی به دستگاه مجاری ادرار فشار وارد نمی‌شود. اما در ۲۰ درصد از موارد بزرگی پروستات به سمت دستگاه مجاری ادرار رشد پیدا می‌کند که این مسئله موجب بروز علائم ادراری در افراد می‌شود.

وی افزود: از این ۲۰ درصد نیمی از بیماران نیاز به درمان خاصی نخواهند داشت و به علائم بیماری عادت پیدا می‌کنند اما نیمی دیگر نیاز به درمان و یا حتی جراحی دارند.

رئیس انجمن ارولوژی ایران با بیان اینکه بزرگی پروستات در مردان قابل پیشگیری است، اظهار کرد: مهم‌ترین اقدام در این خصوص تشخیص به موقع این بیماری است زیرا در صورت تأخیر در مراجعه حتی با روش‌های جراحی نیز قابل درمان و پاسخگو نخواهد بود.

وی افزود: بزرگی پروستات در مردان بالای ۴۰ سال با علائم ادراری مانند تکرر و سوزش ادرار و یا قطره قطره شدن ادرار خود را نشان می‌دهد اما در جوانان این بیماری با علائم عفونی همراه خواهد بود.

بصیری خاطرنشان کرد: در تمامی کشورها امید به زندگی در زنان بیش از مردان است برای مثال در کشور ژاپن امید به زندگی در زنان حدود ۸۷ و در مردان ۸۰ سال است . در کشور افغانستان امید به زندگی در زنان ۶۲ و در مردان ۶۱ سال است که در کشور ما نیز بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد امید به زندگی در زنان ۷۶ و در مردان ۷۲ سال گزارش شده است.

رئیس انجمن ارولوژی ایران افزود: البته نتایج تحقیقات وزارت بهداشت در سال ۹۴ نشان می‌دهد متوسط سن امید به زندگی در زنان ۷۵ و در مردان ۷۲ سال است.

وی در ادامه تصریح کرد: نگاهی به این آمار نشان می‌دهد مردان نسبت به زنان کمتر به سلامتی خود توجه می‌کنند که نیاز است این افراد را نسبت به عواملی که سلامت آنها را تهدید می‌کند، مطلع کنیم.

بصیری تصریح کرد: مردان ایرانی به دلیل اینکه خود را مسئول سلامت و امرار معاش خانواده می‌دانند کمتر به سلامتی خود توجه می‌کنند و همیشه این افراد توسط همسر، خواهر و یا مادران به سمت پزشک هدایت می‌شوند. بنابراین نیاز است تا اطرافیان مردان نیز نسبت به عواملی که سلامت مردان را تهدید می‌کنند آگاه باشند تا همیشه مردان در محور خانواده قرار بگیرند.

ششم اسفند روز ملی سلامت نامگذاری شده است که در سراسر کشور برنامه های متنوعی در این خصوص برگزار می شود.

/انتهای پیام/

سایت خبری: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

می فایل