اخبار مهم
Home / سیاسی / مجارستان و ایران بر گسترش همكاری‌های علمی و فرهنگی تاكید كردند
479627_228.jpg

مجارستان و ایران بر گسترش همكاری‌های علمی و فرهنگی تاكید كردند

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری، «زولتان بالوگ» و «محمدرضا مرشدزاده» روز دوشنبه در این نشست با اشاره به امضای تفاهم نامه های متعدد در جریان سفر نخست وزیر مجارستان به ایران خواهان اجرایی شدن مفاد این تفام نامه ها شدند.

وزیر توانمندی های انسانی مجارستان با اشاره به حضورش در سفر نخست وزیر این كشور به تهران اظهار داشت: یكی از برنامه های مهمی كه «ویكتور اوربان» نخست وزیر مجارستان به تهران داشت، ملاقات با رهبر عالی ایران بود كه ما در این ملاقات متوجه شدیم كه اعتقادات دینی باعث افزایش اشتراكات دو كشور شده است.

بالوگ با اشاره به اینكه ملت مجارستان دارای روحیه ای شرقی است كه به ریشه های تاریخی این ملت در آسیا بر می گردد، افزود: امیدواریم همكاری های دو كشور در تمام زمینه ها گسترش یافته و توافقات امضا شده در جریان سفر نخست وزیر مجارستان به تهران نیز هرچه سریع تر اجرایی گردد.

بالوگ همچنین با اشاره به حضور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در مجارستان و همچنین اعطای یكصد بورسیه تحصیلی دولت مجارستان به ایران در جریان سفر نخست وزیر این كشور به تهران ابراز امیدواری كرد كه دانشجویان ایرانی برای استفاده از این بورسیه ها بتوانند در رشته های مورد علاقه خود تحصیل كنند.

وزیر توانمندی های انسانی مجارستان در ادامه با اشاره به فعالیت انجمن مسلمانان در این كشور از حدود صد سال پیش و تلاش دولت برای افزایش ارتباطات با این نهاد تاكید كرد كه نخست وزیر و دولت مجارستان احترام خاصی برای اسلام و مسلمانان قائل بوده و اجازه نمی دهند كه كسی رابطه این كشور و مسلمانان را تخریب كند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان نیز با بر شمردن برنامه های فرهنگی و هنری اجرا شده توسط سفارت كشورمان در بوداپست گفت: نظر به اهمیت همكاری های علمی و فرهنگی میان دو كشور اقدامات متعددی انجام شده كه از جمله آنها می توان به برگزاری نشست های فرهنگی و علمی و تبادل هیات های تحقیقاتی و دانشگاهی اشاره كرد.

مرشدزاده افزود كه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست طی سال های اخیر با برگزاری هفته فیلم ایرانی در شهرهای مختلف مجارستان، برگزاری نمایشگاه های هنری و صنایع دستی و اجرای كنسرت های موسیقی سنتی ایرانی تلاش كرد تا اینكه این برنامه ها باعث افزایش شناخت مردم مجارستان از فرهنگ و تمدن ایرانی گردد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی كتاب تهران و نشست بین المللی حمایت از سرمایه گذاری در بخش بهداشت خواهان حضور مقامات و شركت های مجاری برای حضور در این دو رخداد مهم شد كه مورد استقبال طرف مجاری قرار گرفت.

طرفین همچنین بر افزایش همكاری های دو كشور در بخش موزه و حضور در جشنواره های هنری و نمایشی تاكید كردند.

در این دیدار در خصوص اوضاع منطقه خاورمیانه و بحران های ناشی از فعالیت های تروریستی و افراط گرایی كه باعث آواره شدن مردم بی گناه سوریه و عراق شده و آنها را بعنوان پناهجو به سمت اروپا سوق داده است، بحث و تبادل نظر و بر مبارزه با افراط گرایی و تروریسم از سوی همه كشورها تاكید شد.

انتهای پیام/

می فایل