اخبار مهم
Home / سبک زندگی / لحظه تحویل سال ۹۶ و آغاز نوروز چه زمانی است؟
54488_670.jpg

لحظه تحویل سال ۹۶ و آغاز نوروز چه زمانی است؟

لحظه تحویل سال ۹۶، لحظه آغاز نوروز یا لحظه برابری اعتدال بهاری سال ۱۳۹۶ برابر با ساعت ۱۳ و ۵۸ دقیقه و ۴۰ ثانیه روز دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ هجری شمسی، مطابق با ۲۱ جمادی الثانی ۱۴۳۸ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۱۷ میلادی می‌باشد.

لحظه تحویل سال نو

در گاه‌شماری هجری خورشیدی، لحظه تحویل سال، تعیین کننده نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین است. چنانچه آغاز سال، قبل از ظهر و در نیمه اول شبانه روز تحویل شود، همان روز نوروز است و در صورتی که تحویل سال بعد از ظهر باشد، فردای آن روز، نوروز است. نوروز در تقویم میلادی در بیشتر سالها با ۲۱ و گاه ۲۰ و بندرت ۲۲ مارس مطابقت دارد.

در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که گاه‌شماری هجری خورشیدی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

جشن نوروز

لحظه‌ای که خورشید در سیر ظاهری خود در ابتدای برج حمل، از استوای زمین گذشته و به شمال آسمان میل می‌کند به اصطلاح سال تحویل شده و نوروز آغاز می‌شود. نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است.بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل روز نوروز، با ریشه ایرانی را در تقویم خود جای داد. در متن به تصویب رسیده ۴ اسفند ۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) توسط مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، ۲۱ ماه مارس جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است.

پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز به پیشنهاد ازبکستان توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث معنوی، به ثبت جهانی رسیده ‌بود و در ۷ فروردین ۱۳۸۹ نخستین دوره جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانه نوروز» شناخته شد. نخستین بار، نوروز ۱۳۹۱ را در صحن عمومی سازمان ملل و یونسکو به میزبانی ایران جشن گرفتند.

زمان دقیق آغاز سال نو در سایر کشورها

لحظه تحویل سال ۹۶ ترکیه TURKEY

ساعت ۱۲:۲۸:۴۰ بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۰ مارس ۲۰۱۷

Monday, March 20th 2017, 12:28:40 pm


لحظه تحویل سال ۹۶ افغانستان AFGHANISTAN

ساعت ۲:۵۸:۴۰ بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۰ مارس ۲۰۱۷

Monday, March 20th 2017, 2:58:40 pm


لحظه تحویل سال ۹۶ تاجیکستان TAJIKISTAN

ساعت ۳:۲۸:۴۰ بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۰ مارس ۲۰۱۷

Monday, March 20th 2017, 3:28:40 pm


لحظه تحویل سال ۹۶ ایالات متحده آمریکا (نیویورک) US/New York

ساعت ۶:۵۸:۴۰ صبح روز دوشنبه ۲۰ مارس ۲۰۱۷

Monday, March 20th 2017, 6:28:40 am


لحظه تحویل سال ۹۶ ایالات متحده آمریکا (لس‌آنجلس) US/Los Angeles

ساعت ۳:۲۸:۴۰ صبح روز دوشنبه ۲۰ مارس ۲۰۱۷

Monday, March 20th 2017, 3:28:40 am


گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل