اخبار مهم
Home / سلامت / قرص ال آرژنین (L_Arginine) چیست و مصرف آن چه فوایدی دارد؟
68059_305.jpg

قرص ال آرژنین (L_Arginine) چیست و مصرف آن چه فوایدی دارد؟

این روزها که بازار استفاده از مکمل‌ها حسابی داغ شده است عجیب نیست که هر روز شاهد انواع جدیدتری از آن‌ها باشیم. ال آرژنین نام یکی دیگر از این مکمل‌هاست که برای طرفداران بدنسازی نامی ناآشنا نیست. اگر می‌خواهید با فواید این قرص و همچنین روش مصرف آن آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ال آرژنین چیست؟

ال آرژنین یک آمینواسید نیمه ضروری است و آرژنین ماده اولیه گاز نیتریک‌اکسید است که سبب گشادی عروق شده و این امر خون‌رسانی به اندام‌هایی را که در جریان فعالیت ورزشی درگیر هستند، تسهیل نموده و در نتیجه می‌تواند کارایی ورزشکار را به ویژه در فعالیت‌های هوازی افزایش دهد. همچنین این آمینواسید قادر به پاکسازی رادیکال‌های آزاد از خون، بهبود عملکرد سیگنال‌های سلول‌های عضلانی، رهاسازی هورمون رشد، حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است. بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می‌افتد باعث می‌شود تا بدن ظاهری نرم و پف‌آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد برآمدگی به نظر برسند.

این مکمل برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه‌های مربوط به فیزیولوژی عضلات ضروری است. این پروسه‌ها شامل ترشح هورمون‌ها، افزایش تولید هورمون رشد، پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض است. باید یادآور شویم که این مکمل باعث حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و تنظیم سطح نمک در بدن نیز می‌شود.

آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و این کار را از طریق تقویت اکسیژن مایع و پشتیبانی از فشار خون سالم انجام می‌دهد. به همین دلیل مکمل آرژنین می‌تواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود.

از آنجایی که ارژنین ماده اولیه گاز نیتریک‌اکسید هست به عنوان داروی تقویت قوای جنسی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آرژنین در چه مواد غذایی یافت می‌شود؟

آرژنین در آجیل و دانه‌های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می‌شود. همچنین می‌توان مقداری آرژنین در شکلات و کشمش نیز پیدا نمود.

مصرف ال آرژنین برای چه کسانی مناسب است؟

در افراد بزرگسال ،آرژنین یک آمینواسید غیر ضروری محسوب می‌شود. برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینواسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب می‌شود. به طور کلی گروه‌های زیر برای دریافت این مکمل مناسب هستند:

  • بچه‌های کمتر از هفت سال
  • قهرمانان
  • اشخاص که قصد کاهش وزن دارند
  • افراد مسن
  • افزادی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند

مقدار مصرف مکمل ال آرژنین

هنوز دز واضح و مشخصی که بهترین نتیجه را در بر داشته باشد برای این مکمل مشخص نشده است بنابراین باید با استفاده از آزمون و خطا میزان مناسب را برای خود بدست آورید. یک دز خفیف برای مدت یک هفته در نظر بگیرید، اگر موثر نبود و اثر جانبی نیز در پی نداشت مقدار مصرف را تا جایی افزایش دهید که سود آن به حداکثر و اثرات جانبی آن به حداقل باشد. با دو بار افزایش میزان مصرف می‌توانید بهترین دز را برای خودتان پیدا کنید (۳-۹گرم) این روش شبیه شیوه‌ای است که برخی از بدنسازان که مبادرت به مصرف انسولین و داروهای استروئیدی می‌کنند مورد استفاده قرار می‌دهند.

اگر احساس می‌کنید قادر به استفاده از روش فوق‌الذکر برای یافتن میزان دز مناسب خودتان نیستید و این روش برایتان مشکل‌ساز است می‌توانید از دستورالعمل مندرج بر روی بسته‌بندی مکمل‌ها که از سوی شرکت‌های تولید کننده توصیه می‌شوند استفاده کنید.

توجه: اغلب پودرهای پروتئینی موجود در فروشگاه‌ها با آمینو اسیدهایی نظیر آرژنین تقویت می‌شوند. با داشتن این پیش زمینه باید توجه ویژه‌ای به میزان آرژنینی که از منابع مختلف وارد بدن می‌کنید نشان دهید.

عوارض این دارو چیست؟

مصرف خیلی زیاد قرص ال آرژنین می‌تواند منجر به اسهال ،ضعف و سستی و حالت تهوع شود. همچنین افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی و روانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.

این دارو برای افرادی که احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک در آن‌ها زیاد است نباید مصرف شود.

گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل