اخبار مهم
Home / اجتماعی / فریاد زبان بسته‌ها بلند شد/ناله سگ به محیط رسید
382321_799.png

فریاد زبان بسته‌ها بلند شد/ناله سگ به محیط رسید

به گزارش خبرنگار گروه جامعه سایت خبری، طی چند روز اخیر فلیمی از یک حیوان آزاری در شبکه‌های اجتماعی  منتشر شد که بسیار دردناک و تاسف بار بود که باید دید این بار مسئولان محیط زیست چه پاسخی برای این پدیده شوم دارند. با وجود اینکه شاهد تشکیل تشکل‌هایی مانند انجمن‌های حمایت از حیوانات، سعی در پیگیری حقوقی این مسایل و برخورد با افراد خاطی دارند.

اما متاسفانه آنچه این‌روزها درباره حیوانات در رسانه‌ها منتشر شده، نامهربانی و حیوان‌آزاری معدود افرادی است. سال‌ها پیش فیلمی کشته شدن توله خرس‌های قهوه‌ای در شهرستان سمیرم منتشر شد که  اعتراض بسیاری از دوستداران محیط زیست و حیوانات را برانگیخت و انتشاراین فیلم در رسانه‌های کشور، انزجار افکار عمومی را به دنبال داشت.

حال انتشار فیلمی جدید از فردی  که با بیرحمی تمام، سگ بی‌گناهی را از گوش‌هایش بلند کرده و به بدنه خودرو می کوبد اما رفتارهای بیرحمانه این فرد به این حرکات محدود نشده و او در ادامه با بیل ضربات مرگباری به حیوان وارد می‌کند. دردناک‌تر از عملکرد این فرد، شنیده شدن صدای خنده افرادی است که شاهد چنین رفتاری هستند و از آن لذت می برند.

صحنه دلخراش سگ‌آزاری توسط شکارچیان + فیلم‌(۱۶+)

متاسفانه انتشار این‌گونه فیلم‌ها برای اولین بار نبوده و فیلم‌های مشابه دیگری همچون رجزخوانی شکارچی‌ها برای محیط‌بانان و مسئولان حفاظت محیط‌ زیست به چشم می خورد که در این ویدئو دو “کل” کنار هم روی زمین افتاده‌اند. خون روی سنگ‌ها را گرفته و اسلحه شکاری که شکارچی می‌گوید ٢٧٠ است، روی کمر هر دو لاشه “کل” جا خوش کرده است و صدایی که نشان می‌دهد شکارچیان آمده‌اند تا برای مسئول حفاظت محیط‌ زیست خط و نشان بکشند.

رجزخوانی شکارچیان به سبک شاه مازندران!+فیلم

انتشار این‌گون فیلم‌ها در فضای مجازی و حیوان آزاری خود زنگ خطری است که شاید برخی دنبال هستند تا فرهنگ ایرانی را دچار اختلال کنند و در واقع همین پتک نمادی برای خراب کردن فرهنگ ایرانی است.

خوشبختانه شماره خودروی متعلق به متهم در فیلک کامل مشخص است که به عنوان یک سند انکار ناپذیر است که این موضوع سبب شده تا انجمن حمایت از حیوانات از مسئولان قضایی در خواست رسیدگی این موضوع را کرده و از دادستان نیز خواسته تا مجازات عاملان این رخداد را فراهم سازند.

به طوری که بلافاصله پس از انتشار این فیلم سرهنگ خیلدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگویی اظهار کرد: عوامل این فیلم که اقدام به آزار و شکنجه یک قلاده سگ کردند به زودی تحویل مقامات قضایی می‌شوند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با هرگونه حیوان آزاری و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی که موجب تشویش اذهان عمومی شود به شدت برخورد قانونی می‌شود.

بحث حمایت از حیوانات شهری مدتهاست که  در زبان‌ها می‌چرخد و هیچ اتفاقی برای برطرف کردن آن نمی‌افتد و تنها عملکرد در این حوزه حرف‌های تکراری است که از زبان مسئولان است، به طوری که می توان گفت معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست معتقد است در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و کلا در خصوص حمایت از حیوانات شهری هیچ قانون مشخصی تصویب نشده اما سازمان حفاظت محیط زیست در حال پیگیری است تا یک قانون خوب و کامل برای حمایت از حیوانات شهری تدوین کند که پیش‌نویس اولیه آن توسط کارگروه حقوقی تهیه شده است.

شنیدن برخورد جدی با متخلفان از جمله واژه تکراری است که متاسفانه این روزها مسئولان ما پس از وقوع یک رخداد به کار می‌برند و پس از چند روز یا با گذشت یک ماه واقعه به فراموشی سپرده می‌شود و باز همئ شاهد این حیوان آزاری به شیوه‌های دیگر هستیم. متاسفانه پس از انشار این ویدئو، فرهاد دبیری معاون سازمان حفاظت محیط زیست بلفاصله واکنش نشان و داد و گفت این سازمان به رغم عدم مسئولیت قانونی درباره حیوانات بی سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهرها و به دلیل حساسیت ها و مطالبه عمومی، ماده واحده قانونی را به منظور سامان دادن وضعیت این حیوانات و جلوگیری از آزار و اذیت آن ها، تدوین و به هیات دولت ارائه کرده است.

وی معتقد است چالش اصلی کشور، حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد هستند که از سوی هیچ قانونی مورد حمایت قرار نمی‌گیرند. منظور از حیوانات بی‌سرپرست و ولگرد، گربه یا سگ‌های ولگرد هستند که غالبا نیز در شهرها به صورت رها شده زندگی می‌کنند که صرفنظر از برخی موارد که امکان ایجاد چالش به لحاظ مسائل شهری توسط آن ها هست، مهم ترین چالش یا مشکل مرتبط با این حیوانات عدم برخورداری آن ها از قوانین حمایتی در کشور است.

دبیری خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست متولی حیات وحش کشور است اما به رغم عدم مسئولیت قانونی در خصوص حیوانات بی سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهرها در حال حاضر پیگیر تصویب ماده واحده جلوگیری از آزار و اذیت این حیوانات در دولت به منظور ارائه به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی به منظور تصویب قانون در این حوزه است.

وی با تاکید بر اینکه در صورت تصویب این ماده واحده، خلاء قانونی در خصوص حمایت از حیوانات ولگرد یا بدون سرپرست از بین خواهد رفت، تصریح کرد: آئین نامه اجرایی این ماده واحده نیز ظرف مدت سه ماه باید به صورت مشترک از سوی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و تدوین و به هیات دولت ارائه شود.

مطرح کردن این موضوعات از سوی مسئولان جای امیدواری است اما ای کاش تنها در حد وعده و حرف نباشد و شاهد قانون و حمایت جدی از سوی مسئولان  باشیم.

انتهای پیام/

می فایل