اخبار مهم
Home / اجتماعی / عربستان برای پرداخت دیه اعلام آمادگی کرده است
398917_511.jpg

عربستان برای پرداخت دیه اعلام آمادگی کرده است

به گزارش گروه جامعه سایت خبری، سعید اوحدی پیش از ظهر امروز در دیدار با امام جمعه سنندج با بیان اینکه در فاجعه منا ۴۶۱ نفر از زائران ایران اسلامی به شهادت رسیدند اظهار کرد: به دلیل جایگاه بسیار والای این شهدا پیکر تمامی این عزیزان شناسایی و به بهترین شیوه تشییع و خاکسپاری شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه رفیع این عزیزان و رایزنی‌هایی که صورت گرفت ۴۱۹ زائران به عنوان شهید در مزار شهدای سراسر کشور و ۴۲ نفر نیز بنا به درخواست خود خانواده‌ها در مقبرةالشهدای مکه به خاک سپرده شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۷۹ نفر از حادثه دیدگان ایرانی فاجعه منا اهل سنت بودند، گفت: ۴۷ نفر از این عزیزان از استان گلستان و ۳۵ نفر نیز مربوط به آذربایجان غربی بودند که در کنار سایر شهدای این حادثه بزرگ به دلیل بی‌لیاقتی و سوءمدیریتی عربستان به شهادت رسیدند.

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، بیش از ۷ هزار و ۴۰۰ نفر از مسلمانان از کشورهای مختلف اسلامی در این فاجعه که در طول تاریخ حج بی‌سابقه بود به شهادت رسیدند که یکی از مهم‌ترین عوامل آن سوء مدیریت و نبود امکانات کافی عربستان در خدمات‌رسانی به این زائران بود.

اوحدی افزود: اگر کشور عربستان امکانات ساده احیاء را داشتند، قطعا بخش قابل توجهی از این آمار کاهش و تعداد زیادی از حادثه‌دیدگان نجات پیدا می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر آشفتگی در بین دست‌اندرکاران عربستان نیز که موجب شد بعد از ظهر اجساد حادثه‌دیدگان بی‌گناه منا با تریلی انتقال داده شوند موجب متلاشی شدن اجساد و سختی در شناسایی آن شد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: به یاری خداوند تبارک و تعالی ایران اسلامی تنها کشوری بود که توانست تمام حادثه دیدگان در این حادثه بزرگ را شناسایی و به کشور بازگرداند.

اوحدی با بیان اینکه قول پرداخت دیه کامل شهدای این حادثه را از کشور عربستان گرفته‌ایم، گفت: در ملاقات‌هایی که با کشور عربستان داشته‌ایم برای پرداخت دیه کامل زائران حادثه دیده منا اعلام آمادگی کامل کرده‌اند و ما نیز این موضوع را از طریق وزارت خارجه پیگیر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: مستندسازی‌های لازم در مورد این حادثه از سوی سازمان حج و زیارت صورت گرفته است و در این راستا مصاحبه‌هایی نیز از زائران سایر کشورها انجام داده‌ایم.

اوحدی با بیان اینکه هشدار سرنوشت‌ساز رهبری به عربستان که فرمودند «در صورتی که به زائران حادثه دیده ایران در منا اگر کوچکترین بی‌حرمتی شود پاسخ خشنی به عربستان می‌دهیم» یکی از مهم‌ترین دلایل توفیقات سازمان حج و زیارت در شناسایی و بازگرداندن شهدای این حادثه بود، خاطرنشان کرد: با تلاش مسئولان و مشارکت بالای مردم بزرگ‌ترین مراسم تشییع برگزار شد که حتی در زمان جنگ نیز مشابه آن را نداشتیم.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور خاطرنشان کرد: جلسات عمومی و به صورت خانوادگی با خانواده حادثه دیدگان منا برگزار و از آنها دلجویی کردیم.

اوحدی در پایان از ایران اسلامی به عنوان یک کشور مقتدر در جهان نام برد و گفت: مشارکت بیش از ۳۲ میلیون نفر در انتخابات هفتم اسفندماه امسال نشان از عزت، مردم‌سالاری، مقبولیت و اقتدار این نظام مقدس اسلامی در ایران است.

انتهای پیام/

می فایل