اخبار مهم
Home / سیاسی / عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود سابقه طولانی دارد/ ایران در موضوع برجام نباید از مواضع خود کوتاه بیاید
464861_798.jpg

عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود سابقه طولانی دارد/ ایران در موضوع برجام نباید از مواضع خود کوتاه بیاید

فواد ایزدی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبری درباره سابقه بد آمریکایی ها پیرامون  پایبندی به تعهدات خود اظهار کرد: در تاریخ سیاست خارجی آمریکا موارد زیادی از عدم پایبندی به تعهدات از سوی مقامات این کشور وجود دارد که اگر بخواهیم لیستی را از آن تهیه کنیم بدون شک در قالب یک کتاب شکل خواهد گرفت.

وی افزود: عدم اجرای تعهدات از سوی دولتمردان آمریکایی داستان جدیدی نیست بلکه آمریکایی ها معمولا به قول ها و قرارهایی که امضا می کنند پایبند نیستند که  این موضوع  به طور روشن و شفاف در طول کاری مشاهده شده است.

ایزدی با اشاره به اینکه یکی از موارد نقض تعهدات از سوی آمریکایی ها درموضوع برجام و در قبال ایران است، تأکید کرد: در مذاکرات هسته ای میان ایران و پنج کشور جهان از جمله آمریکا قرار شد که ایران تعهداتی را ارائه دهد و طرف مقابل نیز در مقابل تحریم ها را لغو کند اما متأسفانه تا به امروز ما در این زمینه مورد یا مواردی را مشاهده نکردیم.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به عدم تعهد آمریکا به برجام تصریح کرد: متاسفانه در حالی که ایران به تعهدات خود در قبال برجام به طور کامل عمل کرده است اما طرف مقابل به گونه ای برجام را نوشته که حتی در صورت عدم اجرایی آن می تواند اذعان کند که برجام عملی شده اتفاقی که هنوز از نظر ما هیچ موردی در آن رخ نداده است.

وی تأکید کرد: در طول تاریخ سیاست خارجی آمریکا موارد متعددی درباره نقض تعهدات از سوی این کشور رخ داده که در مورد برجام نیز این موضوع روشن است.

ایزدی تصریح کرد: در شرایط فعلی و با توجه به عدم پایبندی طرف غربی به اجرای برجام بهتر است افرادی که در داخل کشور به این وضعیت کمک کردند و مسئله تحریم ها را با اجرای برجام برجسته نشان دادند وارد عمل شوند و توضیح جامعی را نسبت به این موضوع ارائه دهند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: در شرایط فعلی که مسئولان در داخل کشور و طرف غربی معتقد هستند که تحریم ها لغو شده اما به صورت عینی و عملی در کشور این موضوع مشخص نیست زیرا وضعیت اقتصاد کشور در همان حالت قبل از لغو تحریم ها به سر می برد.

وی تأکید کرد: اینکه متأسفانه برخی از دوستان در کشور عدم پایبندی طرف غربی به تعهدات را در طولانی بودن اجرای برجام خلاصه می کنند قابل قبول نیست از این رو بهتر است افرادی که آبروی خود را پای برجام گذاشتند موضع صریح وروشنی را در قبال این موضوع ارائه دهند.

ایزدی با اشاره به اظهارات اوباما مبنی بر اینکه ایران متن برجام را عملی کرده است ولی روح برجام به صورت عینی محقق نشده، گفت: این گونه اظهارات رئیس جمهور آمریکا به طور کامل نشان می دهند که امکان بازی دادن ایران از سوی طرف غربی وبخصوص آمریکایی ها وجود دارد.

این کارشناس مسائل سیاست خارجه خاطر نشان کرد: مسئولان داخلی کشورمان به جای اینکه در صدد توجیه کردن عدم اجرای برجام باشند بهتر است در راستای مقابله با عدم پایبندی طرف غربی وارد عمل شوند زیرا بدون شک کشورهای غربی وبخصوص در رأس آنها آمریکا از این موضوع به نفع خود به بهترین شکل ممکن استفاده خواهد کرد.

انتهای پیام/

می فایل