اخبار مهم
Home / اجتماعی / عبداللهی: تنها ۱۰درصد بساط گستران مستحق هستند/چیذری: درآمد روزانه ۳۰ میلیون تومانی یک بساط دار براساس گزارش پلیس امنیت
374559_419.jpg

عبداللهی: تنها ۱۰درصد بساط گستران مستحق هستند/چیذری: درآمد روزانه ۳۰ میلیون تومانی یک بساط دار براساس گزارش پلیس امنیت

به گزارش گروه جامعه سایت خبری، مجتبی عبداللهی در نشست هم اندیشی پدیده بساط گستری در شهر تهران با بیان اینکه دستفروشی یک عارضه اجتماعی است و سازمان های مختلفی مسئول این کار هستند، گفت: دستفروشی از اقتصاد نامناسب در کشور ایجاد می شود و در راستای بیکاری در سطح جامعه به وجود می آید. برخی افراد که از نظر اقتصادی شرایط نامناسبی دارند رزق و روزی خود را از این طریق به دست می آورند و ناگزیر اقدام به دستفروشی می کنند.

وی با بیان اینکه با نزدیک شدن به عید نوروز دستفروشان از نقاط مختلف کشور به پایتخت می آیند، خاطرنشان کرد: این درحالی است که از کل دستفروشان تنها ۱۰ درصد آنها مستحق هستند و بیش از ۹۰ درصد از این افراد جزو تولیدکنندگان هستند که در قالب تیم و گروه های بزرگ اقدام به بساط گستری می کنند .

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری کار تمامی دستگاه ها را نباید انجام بدهد اما تا حدودی این کار را در دستور کار خود قرار داده است، ادامه داد: مشکل عمده دستفروشی به حوزه مسائل اقتصادی بر می گردد .

وی با اشاره به اینکه به دنبال شب بازارها و روزبازارها درشهر تهران هستیم، گفت: این کار در صورتی انجام می شود که باعث اختلاف و معضل در شهر تهران نشود .

معاون شهردار تهران با بیان اینکه ساماندهی متکدیان و آسیب های اجتماعی در شهر تهران ابلاغیه است که توسط وزارت کشور در قالب کمیته ای اعلام شده است، اضافه کرد: استانداری تهران ، شهرداری تهران ، اداره کل اتباع خارجی، ثبت احوال ، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، پزشکی قانونی و شورای هماهنگی و مبارزه با موادمخدر در این کمیته فعالیت می کنند .

چیذری: مصدومیت ۷۲ شهربان درسال ۹۴

چیذری مدیرعامل شرکت شهربان و حریم بان شهرداری تهران با بیان اینکه شهربان متولی برقراری کنترل شهری در پایتخت شده است، افزود: این در حالی است که تمامی نیروها در مناطق ۲۲ گانه تحت نظارت شهرداری های مناطق قرار دارند .

وی با بیان اینکه از زمان قاجار بحث و معضل بساط گستری وجود داشته است، ادامه داد: در حال حاضر نیز در تمامی مناطق اماکن ویژه بساط گستری بساط فروشان به طور کامل مشخص است .

چیذری با بیان اینکه مهمترین مکان های دستفروشی تهران میدان ۱۵ خرداد ، میدان هفت تیر و میدان تجریش هستند، ادامه داد: بساط گستران افرادی هستند که از بساط دارها حقوق می گیرند اما برخی دیگر از این افراد نیز نیازمند هستند. بساط داران خیابان ها را اجاره می دهند و در زمان حضور شهرداری و ناجا اقدام به شلوغی و زدوخورد می کنند . به عنوان مثال در گذشته سردسته بساط داران از گلوبندک تا چهارراه سیروس را تحت نظارت خود داشت،اما شهرداری تهران بدون درگیری و تنش محدوده بازار تهران را پاکسازی کرد .

مدیرعامل شهربان شهرداری تهران با بیان اینکه یکی از سردسته ها در محدوده بازار تهران براساس اظهارات خود وگزارش های پلیس امنیت روزانه ۳۰ میلیون تومان درآمد داشته است، خاطرنشان کرد: شهرتهران در سیطره بساط داران قرار دارد اما بعداز اجرای طرح انضباط شهری زنان و مردان نیازمند در شب بازار باب همایون و ۱۷ شهریور بساط گستری می کنند که البته با مجوز شهرداری تهران در مکان های ذکر شده کار می کنند.

چیذری با اشاره به موضوع لبو فروشی که چندی پیش اتفاق افتاده بود، تصریح کرد: ۱۲۰۰ عکس از لبوفروش های شهر تهران داریم که در نتیجه به این موضوع رسیدیم که تمامی چرخ ها ، نوع سینی و چراغ لبوفروشها یکی است. به عبارتی دیگر تمامی این افراد به صورت سازمان دهی شده فعالیت می کنند که موضوعات زیادی پشت این جریان وجود دارد. یک لبوفروش فروشنده و دارای یک کلونی خاص است . حتی دستگاه های بستنی سازی هم براساس آمارهای ما یکسان هستند و می توان گفت که سبزی فروش ها نیز بساط خود را بر روی فرقون های یکسان پهن می کنند که در نهایت دو نفر مدیریت این افراد را بر عهده دارند .

مدیرعامل شهربان با بیان اینکه طی چندماه گذشته ۱۰۰ شهربان اقدام به رشوه گیری کرده بودند که در کمیته انضباطی با آنها برخورد شد، گفت: در حال حاضر ۲۵۰ شهربان تحصیل کرده استخدام کرده ایم.

وی با بیان اینکه در سا ل۹۴ ، حدود ۷۲نیروی شهربان در حین ماموریت دچار مصدومیت شدند، گفت: حتی در این مجموعه معبربان و شهربان فوتی نیز داشتیم .

چیذری ادامه داد: طی چهارماه گذشته در بحث گزینش نیروها اقدامات خوبی انجام شده به طوری که در میدان هفت حوض آدم های شرور و رشوه گیر و باج گیر به عنوان شهربان اقدام به زورگیری می کردند که شناسایی شدند. همچنین در حوزه تکدی گری در پاییز ۹۴ وضعیت ۱۲ محور در شهر تهران شناسایی شد.

قدیمی : سرانه تجاری تهران ۴ برابر استانداردهای دنیا

رضاقدیمی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان اینکه اعتقاد داریم هر دستفروشی که در خیابان بساط گستری کند یک مغازه تعطیل می شود، گفت: شهرتهران ۴ برابر استانداردهای دنیا ظرفیت سرانه تجاری دارد. مغازه داران هزینه محل کسب خود را پرداخت می کنند اما با حضور بساط گستران عملا فروشی در محصولات و اجناس خود ندارند .

وی بابیان اینکه۷ هزار نفر در قالب ۳۹ روزبازار طی دهه های اخیر در شهرتهران شناسایی شدند که اقدام به بساط گستری می کردند، گفت: با اجرای طرح انضباط شهری دو شب بازار طی دوماه اخیر۱۹۰۰ بساط گستر ساماندهی شدند که باعث ساماندهی این موضوع شد. حتی حضور دستفروشها به گونه ای بود که در روزبازارها کسبه و اهالی محل شاکی بودند چرا که در تمامی خیابان و کوچه های اطراف باعث اذیت و ازار اهالی محل می شدند .

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با اشاره به احیای شب بازارهای شهرتهران که در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: دراین شب بازارها صنایع دستی و اقلام این چنینی فروش می شود نه مواد خوراکی که ایجاد معضل شود. بساط گستری خلاف مقررات است چرا که هر بساط گستر باعث بسته شدن یک مغازه خواهد شد.

انتهای پیام/

می فایل