اخبار مهم
Home / آشپزی / طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی (شیرینی نارگیلی خانگی)
42747_201.jpg

طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی (شیرینی نارگیلی خانگی)

در روزهای پرهیاهوی قبل از عید نوروز و وقتی که همه مردم در حال سروسامان دادن به کارهای آخر سال و آماده‌شدن برای سال جدید هستند، بسیاری از خانم‌های باسلیقه ایرانی آستین‌ها را بالا زده و شیرینی عید نوروز خود را در منزل تهیه می‌کنند. شیرینی‌های مخوص عید نوروز بسیار متنوع و معمولا پرزحمت هستند اما همیشه ارزش شیرینی خانگی که با عشق و حوصله خانم خانه تهیه شده با شیرینی بازاری زمین تا آسمان فرق می‌کند. یکی از این شیرینی‌های بسیار خوشمزه و محبوب، شیرینی نارگیلی پفکی است که درست کردن آن نیاز به حوصله و کمی مهارت دارد. پخت این شیرینی ۲ مرحله‌ای است یعنی یک مرحله پخت روی حرارت گاز و مرحله بعدی داخل فر انجام می‌شود. شاید همان دفعه اول به کیفیت و شکلی که انتظار دارید نرسید به همین خاطر؛ به عنوان اولین تجربه با مقدار کمتری از مواد اولیه این شیرینی را درست کنید و وقتی به کیفیت مطلوب رسیدید، در مقیاس بزرگ‌تر این شیرینی را آماده کرده و از مهمانان خود با این شیرینی خانگی خوشمزه پذیرایی کنید. 

مواد لازم برای تهیه شیرینی نارگیلی پفکی:

سفیده تخم‌مرغ ۳۰۰ گرم
شکر ۶۰۰ گرم
وانیل ۱/۴ ق چای‌خوری
آبلیمو ۱ ق غذاخوری
آرد برنج ۲۵ گرم
پودر نارگیل مرغوب ۳۰۰ گرم


طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی:

  1. برای تهیه شیرینی نارگیلی پفکی ابتدا پودر نارگیل را با شكر و سفیده تخم‌مرغ خوب مخلوط کنید.
  2. مخلوط را روی بخار آب قرار داده و آن را مرتب هم بزنید تا شكر کاملا حل شود به طوری‌که  اگر انگشت‌تان را داخل مواد فرو بردید، گرمای آن را حس كنید اما دست‌تان را نسوزاند.
  3. حالا ظرف را از روی بخار برداشته، وانیل، آرد برنج و آبلیمو را به آن اضافه کنید و حدود یک ساعت آن را در جایی خنک استراحت دهید.
  4. کف سینی مناسب، یک كاغذ روغنی بیندازید. 
  5. مواد را داخل قیف ریخته و به اندازه دلخواه و با فاصله مناسب از مواد روی کاغذ روغنی قرار دهید. 
  6.  دمای فر را روی ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.
  7. سینی فر را داخل فر قرار داده و اول ده دقيقه با همان دما و بعد با حرارت ۱۷۰ درجه شیرینی‌های نارگیلی پفکی را طبخ کنید و تا موقعی كه پخت آن كامل نشده (در کل ۲۵ دقیقه)، به هیچ وجه در فر را باز نکنید.
  8. پس از این مدت شیرینی نارگیلی شما آماده است. فر را خاموش کنید و اجازه دهید شیرینی‌ها خنک شوند.
  9. در صورت تمایل می‌توانید چند دقیقه کوتاه گریل را نیز روشن کنید تا روی شیرینی‌ها رنگ بگیرد.
  10. شیرینی‌ها را از کاغذ روغنی جدا کرده و با پودر پسته تزیین نمایید. نوش جان.
شیرینی نارگیلی پفکی جزو شیرینی‌های پرطرفدار عید نوروز است و توصیه‌ ما این است که تا جایی که ممکن است آن‌ها را نازک و یک‌دست روی کاغذ روغنی قرار دهید. 

گردآوری: گروه آشپزی infdqa

می فایل