اخبار مهم
Home / آشپزی / طرز تهیه سس پستو ایتالیایی (پستوی ریحان و اسفناج)
44839_901.jpg

طرز تهیه سس پستو ایتالیایی (پستوی ریحان و اسفناج)

سس پستو یکی از سس‌های بسیار خوشمزه، خوش رنگ و البته پرطرفدار ایتالیایی است. خاستگاه این سس به شهر جنوا در لیگوریا ایتالیا باز می‌گردد. سس پستو به صورت سنتی شامل سیر له‌شده، ریحان خردشده و دانه کاج اروپایی است که با روغن زیتون، پنیر پارمیجانو (پنیر پارمزان) و پنیر فیور ساردو (گونه‌ای پنیر گوسفندی) مخلوط می‌گردد. 
سس پستو را به روش‌های مختلفی می‌توان تهیه کرد که یکی از متداول‌ترین آن‌ها تهیه سس پستو با دانه کاج بوداده، گردو یا بادام زمینی برشته شده است. در اینجا اما قصد داریم طرز تهیه سس پستوی ریحان و اسفناج را به شما آموزش دهیم که بسیار خوش‌طعم و خوش‌رنگ است و طعم متفاوتی با هر سس پستویی که تا به حال خورده‌اید دارد. 

مواد لازم برای تهیه سس پستو:


برگ ریحان سبز و تازه ۲ پیمانه
اسفناج تازه ۴ پیمانه
سیر ۲ حبه
آبلیمو تازه ۱ ق غذاخوری
پنیر پارمزان ۱/۴ پیمانه
نمک ۱/۲ ق چای‌خوری
فلفل سیاه ۱/۲ ق چای‌خوری
روغن زیتون ۱/۳ پیمانه


طرز تهیه سس پستو:

  1. برای تهیه سس پستوی ریحان و اسفناج ابتدا اسفناج، ریحان، سیر، آبلیمو تازه، پنیر پارمزان، نمک و فلفل را درون غذاساز بریزید.
  2. حدود ۳۰ ثانیه دستگاه را روشن کرده و مواد را خوب مخلوط کنید.
  3. در همان حال که دستگاه روشن است، خیلی آرام روغن زیتون را به مواد اضافه کنید. 
  4. دستگاه را تا زمانی که یک سس یک‌دست و روان به دست آید خاموش نکنید. 
  5. سس پستوی ریحان و اسفناج شما آماده است. می‌توانید این سس را درون یک ظرف شیشه‌ای دردار بریزید و تا ۲ هفته درون یخچال و برای مدت بیشتری داخل فریزر نگهداری کنید. 
  6. اگر سس روان‌تر دوست دارید می‌توانید مقدار روغن زیتون را بیشتر کنید. 

نکته:

  • اگر قصد فریزکردن سس پستو را دارید توصیه می‌شود که به آن پنیر اضافه نکنید. سس بدون پنیر را داخل فریزر قرار دهید و موقع سرو به آن پنیر پارمزان اضافه کرده و سرو کنید.
سس پستو ریحان و اسفناج شما آماده است. شما می‌توانید این سس خوش‌رنگ را همراه با انواع پاستا، مرغ تنوری، ماهی، سبزیجات گریل‌شده و … میل کنید. 


ترجمه و گردآوری: گروه آشپزی infdqa

می فایل