اخبار مهم
Home / آشپزی / طرز تهیه دسر پاناکوتا + عکس انواع پاناکوتا
38248_679.jpg

طرز تهیه دسر پاناکوتا + عکس انواع پاناکوتا

دسر پاناكوتا “Panna cotta” یک دسر ایتالیایی و به معنی “خامه پخته‌شده” است. خامه، شیر و شكر پخته‌شده را با ژلاتین تركیب می‌کنند و آن را داخل یخچال قرار داده، پس از بستن آن را به صورت قالبی سرو می‌کنند.
دقیقا مشخص نیست كه مبدا این دسر از كجا سرچشمه گرفته اما به نقلی، در گذشته، كوهستان‌های شمال ایتالیا  به خاطر داشتن خامه مشهور بوده‌اند و معمولا دام‌داران خامه تازه را به صورت ساده و یا شیرین‌شده به  همراه میوه و یا فندق مصرف می‌کردند. بعد از سال‌ها، این دسر به شكل امروزی درآمده و به شهرت جهانی رسیده است. 
دسر پاناكوتا تنوع بسیار زیادی دارد و بر عكس اسمش، خیلی سریع و راحت آماده می‌شود. دسر پاناکوتا جزو دسرهای سنگین به شمار می‌رود. 

مواد لازم برای تهیه دسر پاناکوتا وانیلی:


خامه صبحانه ۲۰۰ گرم
شیر نصف پیمانه
پودر ژلاتین ۱ ق غذاخوری
شکر ۱/۴ پیمانه
وانیل ۱ ق چای‌خوری


طرز تهیه دسر پاناکوتا وانیلی:

 1. برای تهیه دسر پاناکوتا وانیلی ساده ابتدا باید پودر ژلاتین را روی شیر سرد بپاشید اما هم نزنید و اجازه دهید خود پودر ژلاتین حل بشود.
 2. خامه را داخل یک ظرف مناسب مثل پیرکس که هم تحمل سرما داشته باشد و هم گرما بریزید.
 3. داخل ظرف دیگری، مقداری آب جوش بریزید و از همان اول در انتخاب ظرف پیرکس، ظرف حاوی آب‌جوش و ارتفاع آب‌جوش دقت داشته باشید زیرا خامه موجود در ظرف رویی به‌هیچ‌وجه نباید با آب‌جوش تماس داشته باشد. 
 4. ظرف حاوی خامه را روی ظرف آب‌جوش قرار دهید و خامه را هم بزنید تا یک‌دست شود.
 5. شکر را با خامه ترکیب کرده و مرتب هم بزنید و دقت کنید که خامه به هیچ وجه به جوش نیاید. پس قبل از به‌جوش‌آمدن خامه، آن را از روی حرارت بردارید.
 6. حالا خامه پخته‌شده را با پودر ژلاتین پف‌کرده مخلوط کنید.
 7. به مخلوط بالا وانیل را نیز اضافه کنید و همه مواد را داخل قالب مورد نظر بریزید. بهتر است برای این‌کار، از صافی استفاده کنید تا تکه ژلاتین حل‌نشده وارد قالب نشود. 
 8. قالب را حداقل به مدت ۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید. 
 9. برای سرو دسر پاناکوتا، لبه‌های دسر را با نوک انگشت از قالب جدا کرده و حدود ۳ تا ۵ ثانیه قالب را داخل آب جوش قرار دهید و بعد داخل بشقاب برگردانید. 
 10. دسر پاناکوتا وانیلی را با تکه‌های میوه و سس میوه سرو کنید.

انواع دسر پاناکوتا

 • پاناکوتا میوه‌ ای
دسر پاناکوتا، طرز تهیه دسر پاناکوتا، دسر پاناکوتا میوه ای، دسر پاناکوتا وانیلی
 • پاناکوتا شکلاتی
طرز تهیه دسر پاناکوتا ، عکس انواع پاناکوتا، دسر پاناکوتا شکلاتی، دسر پاناکوتا وانیلی

گردآوری: گروه آشپزی infdqa

می فایل