اخبار مهم
Home / آشپزی / طرز تهیه خمیر یوفکا یا نان یوفکا خانگی
39638_383.jpg

طرز تهیه خمیر یوفکا یا نان یوفکا خانگی

خمیر یوفکا یا خمیر فیلو نوعی خمیر است که در تهیه آن از مایه خمیر یا بیكینگ پودر استفاده نمی‌شود و لازم نیست كه پف كند. نکته مهم در تهیه خمیر یوفکا تردی و نازكی این خمیر است و این‌که خمیر یوفکا موقع پخت در فر یا سرخ ‌شدن حتما باید ترد شود.
این خمیر در اصل روی ساج نیم‌پز می‌شود و نوع اصلی آن به قدری نازك پهن می‌شود كه مثل شیشه، از یک طرف،می‌توان  طرف دیگر را دید. برای پهن‌کردن خمیر یوفکا یا هر نوع خمیری که بخواهید به صورت خیلی نازک آن را باز کنید، به نشاسته ذرت نیاز دارید.
با خمیر یوفکا خوراک‌های بسیار متنوعی می‌توان تهیه کرد که از آن جمله می‌توان به انواع شیرینی‌جات مثل باقلوا ترکی، انواع پیش‌غذاها مانند سمبوسه و پیراشکی و همژنین بورک نیز اشاره کرد. این خمیر همچنین پایه اصلی انواع باقلواست. 
خمیر فیلو را به صورت آماده نیز می‌توان تهیه کرده و داخل فریزر نگهداری نمود اما حتما یک شب قبل از تهیه غذا یا شیرینی باید آن را از فریزر خارج کرده و داخل یخچال قرار دهید تا یخ آن باز شود. 

مواد لازم برای تهیه خمیر یوفکا:

زرده ی تخم مرغ ۲ عدد – وانیل خالص و نمک از هر کدام یک پنسه ( نوک قاشق چای خوری ) – ماست معمولی ۲ قاشق غذاخوری یا شیر ۳ قاشق غذاخوری ( خمیر تهیه شده با ماست تردتر است ) – روغن مایع ۳ قاشق غذاخوری – آرد قنادی آنقدر که خمیر به دست نچسبد . اگر خمیر را برای غذا می خواهید استفاده کنید به آن فلفل قرمز ( برای طعم ) و پاپریکا ( برای خوش رنگ کردن آن )اضافه نمائید. 
زرده تخم‌مرغ ۲ عدد
وانیل خالص ۱ پنس (نوک ق چای‌خوری)
نمک ۱ پنس
ماست یا شیر ۲ تا ۳ ق غذاخوری
روغن مایع ۳ ق غذاخوری
آرد قنادی به میزان لازم


طرز تهیه خمیر یوفکا:

  1. برای تهیه خمیر یوفکا ابتدا زرده‌ها را به همراه وانیل، نمک، ماست یا شیر، روغن مایع و آرد خوب مخلوط کنید تا خمیری سفت و منسجم به دست آید .
  2. خمیر را کمی ورز دهید تا براق شود و به دست نجپسبد.
  3. خمیر آماده‌شده را به مدت نیم ساعت درون کیسه فریزر و در دمای محیط قرار دهید.
  4. قبل از پهن‌کردن خمیر، مقدار خیلی کمی آرد روی آن پاشیده و چند ثانیه ورز دهید.
  5. سپس روی سطح کار را آرد پاشی کنید و خمیر را خیلی نازک پهن کنید به‌‌طوری که انگشتان‌تان از زیر خمیر دیده شوند. 
نکته:
  • می‌توانید برای خوش‌رنگ‌تر شدن خمیر، مقدار خیلی کمی رنگ زرد خوراکی به زرده تخم‌مرغ‌ها  اضافه کنید. 
  • اگر خمیر فیلو را برای پخت غذا تهیه می‌کنید می‌توانید مقداری پودر پاپریکا و یا پودر فلفل قرمز نیز به آن اضافه کنید تا هم طعم تند و هم رنگ زیباتری داشته باشد.
  • استفاده از ماست در تهیه خمیر آن را تردتر می‌کند.
  • طرز تهیه خمیر هزارلا یا خمیر هزار ورق خانگی کمی با طرز تهیه خمیر فیلو خانگی متفاوت است. 
گردآوری: گروه آشپزی infdqa

می فایل