اخبار مهم
Home / آشپزی / طرز تهیه برنجک بو داده (برنج پفی)
17272_139.jpg

طرز تهیه برنجک بو داده (برنج پفی)

برنج مورد استفاده برای تهیه برنجک بو داده کاملا سلیقه‌ای و ذائقه‌ای می‌باشد و تاثیر چندانی در روند تهیه آن ندارد. برای مثال اگر از برنج‌های دانه بلند برای تهیه این میان وعده استفاده نمایید محصول نهایی ظاهری کشیده و شکیل خواهد داشت. و در صورت استفاده از برنج‌های کوتاه قد و معطر برنجک‌های تپل‌تر و کوتاه‌تر با عطر و طعم بی‌نظیر خواهید داشت.

برای تهیه برنجک بو داده شده از برنج‌های باقی مانده از وعده‌های غذایی اصلی خود نیز می‌توانید بهره ببرید و در واقع راه حل مناسبی برای مصرف این قبیل برنج‌های باقی‌مانده در یخچال است.

برنجک در مقایسه با گندمک ارزش تغذیه‌ای بالایی ندارد، اما در نوع خود آنقدرها هم بی ارزش نیست. برنجک تا حدودی شبیه گندمک تهیه می‌شود، اما در نوع صنعتی از ترکیب دو آرد برنج و بلغور ذرت به همراه روغن نباتی، پودر پنیر و نمک تهیه می‌شود.

گرچه برنجک به دلیل جذب روغن کمی پرکالری است، اما اگر روغن به کار رفته در آن مرغوب و در اثر نگهداری نامناسب، بوی ماندگی نگیرد، محصولی سهل الهضم، تا حدودی سیرکننده و برای بیماران اسهالی بسیار مناسب است و اگر از آرد بلغور ذرت در تهیه آن استفاده شده باشد، می‌تواند تامین کننده درصدی از ریزمغذی‌های بدن باشد.

لازم است بدانید براساس حجم پفکی غلات فرآوری شده، سه چهارم تا یک و نیم پیمانه برنجک یا گندمک معادل یک واحد غلات محسوب می‌شود.

هر فرد براساس سن، جنسیت، توده بدنی و دیگر شاخص‌ها، روزانه بین ۶ تا ۱۱ واحد غلات نیاز دارد که چند واحد آن می‌تواند از طریق مصرف برنجک، گندمک، ذرت حجیم شده و برشتوک یا کورن فلکس‌های مخلوطی که حاوی دانه کامل غلات است، تامین شود.


مواد لازم جهت تهیه برنجک بو داده

برنج پخته شده

۱ پیمانه

روغن سرخ کردنی

به میزان لازم

نمک

به میزان لازم


طرز تهیه برنجک بو داده

  1. برنج را مطابق معمول با میزان مناسبی آب و نمک پخته و آبکش کنید.

- برنج -  طرز تهیه برنجک بو داده - برنج پفی - آبکش کردن برنج

  1. برنج پخته شده را در آبکش به مدت ۲۴ ساعت در مجاورت هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

 برنج -  طرز تهیه برنجک بو داده - برنج پفی - آبکش کردن برنج

  1. نکته‌ای که در ارتباط با سرخ کردن برنجک باید بدانید این است که بهتر است برنج‌ها را در اندازه کم درون توری بریزید و درون روغن سرخ کردنی (روغن کنجد مناسب‌ترین گزینه است) غوطه‌ور کنید. برنج‌ها بلافاصله پف خواهند کرد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که برنج‌ها نباید تغییر رنگ دهند.

برنج -  طرز تهیه برنجک بو داده - برنج پفی - آبکش کردن برنج

  1. برنجک بو داده را به وسیله نمک و یا در صورت تمایل شکر طعم‌دار کنید.

برنج -  طرز تهیه برنجک بو داده - برنج پفی - آبکش کردن برنج

  1. برنجک شور را به همراه گندمک و شاه‌دانه و برنجک شیرین را به همراه شیر و عسل می‌توانید میل نمایید.

برنج -  طرز تهیه برنجک بو داده - برنج پفی - آبکش کردن برنج

جهت آشنایی با طرز تهیه گندمک به سایر بخش‌های آشپزی infdqa مراجعه فرمایید.


گروه آشپزی infdqa

می فایل