اخبار مهم
Home / فرهنگی / سعیدی‌راد: برخی چهره‌های دانشگاهی ادبیات انقلاب را انکار می‌کنند
467859_344.jpg

سعیدی‌راد: برخی چهره‌های دانشگاهی ادبیات انقلاب را انکار می‌کنند

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری، عبدالرحیم سعیدی‌راد با بیان اینکه برگزاری هفته هنر انقلاب و انتخاب چهره سال هنر انقلاب توسط حوزه هنری را به فال نیک می‌گیرد، اظهار کرد: خوب است که حوزه هنری به عنوان نهادی انقلابی می‌تواند حامی هنرمندان باشد و سالانه به این موضوع بپردازد.
 
وی ادامه داد: جای خوشبختی است که شاعران و اهالی ادبیات هم جزو هنرمندان حساب می‌شوند، چرا که معمولا مسئولان و مخاطبان هنر تصور می‌کنند بازیگران، سینماگران و یا اهالی موسیقی را می‌توان به عنوان هنرمند شناخت. در حالی که ادب و هنر از هم جدا نیستند و اینکه گاهی ادبیات را از هنر جدا می دانیم صحیح نیست.
 
این شاعر کشور درباره انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی نیز گفت: وقتی می‌گوییم چهره سال هنر انقلاب اسلامی باید به سراغ کسی برویم که در این عرصه آثار ماندگار و جدی خلق کرده باشد.
 
سعیدی راد همچنین با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی فرهنگی بوده است، عنوان کرد: یکی از هنرهایی که می‌تواند فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی را منتقل کند، شعر است. همچنین یکی از فعالیت‌های خوبی که برای انتقال انقلاب اسلامی به خارج از مرزها بسیار مفید است و جدی گرفته نمی شود، ترجمه آثار ادبی انقلاب است.
 
وی خاطرنشان کرد: به اغلب کشورهای همسایه سفر داشته‌ام و چیزی که در اغلب آن‌ها به ویژه اهالی ادبیاتشان دیدم، اشتیاق به شنیدن از ادبیات معاصر و پس از انقلاب اسلامی کشورمان بود. در دانشگاه‌های هند و پاکستان سخنرانی داشتیم و از ما می‌خواستند درباره فرهنگ انقلاب اسلامی سخن بگوییم. همچنین علیرضا قزوه در هند کتاب‌های بسیاری را از زبان فارسی به اردو ترجمه کرده است و در اختیار علاقه مندان به ادبیات انقلاب در این کشور قرار داده است که نقش بسزایی در شناساندن ادبیات انقلاب به مردم و اهالی ادبیات هند داشت.
 
این شاعر متعهد و آیینی با بیان اینکه آینده ادبیات انقلاب را مثبت می‌بینم، گفت: روزی می‌رسد که ادبیات انقلاب اسلامی غیرقابل انکار خواهد بود. هنوز هم  برخی چهره‌های دانشگاهی می‌خواهند بگویند چیزی به نام ادبیات انقلاب اسلامی وجود ندارد. اما من معتقدم این ادبیات روزی جایگاه واقعی و شایسته خود را در جهان پیدا خواهد کرد.
 
انتهای پیام/

می فایل