اخبار مهم
Home / سیاسی / سریال تکراری هجمه به شورای نگهبان با نقش‌آفرینی یک طیف سیاسی خاص/ ابطال آراء یک کاندیدا بهانه جدید افراطیون برای تخریب شورای نگهبان
468271_782.jpg

سریال تکراری هجمه به شورای نگهبان با نقش‌آفرینی یک طیف سیاسی خاص/ ابطال آراء یک کاندیدا بهانه جدید افراطیون برای تخریب شورای نگهبان

سایت خبری- گروه سیاسی : در هفته‌های اخیر بار دیگر توپخانه یک طیف خاص سیاسی برای هجمه پراکنی علیه شورای نگهبان به راه افتاده است؛ طیف مزبور که پیش از انتخابات هفتم اسفند به بهانه‌های مختلف هجمه‌هایی را علیه این نهاد قانونی کشور انجام می داد، این بار حکم شورای نگهبان مبنی بر ابطال آراء یکی از کاندیداهای حوزه انتخابیه شهرستان اصفهان را مستمسکی برای تخریب این شورا قرار داده است. 
 
مطابق قانون، نظارت شورای نگهبان مشمول تمام مراحل فرآیند انتخابات می‌شود؛ این شاید اصلی از قانون باشد که تقریبا همه فعالان و کنشگران دخیل در امر انتخابات، بر آن صحه می‌گذارند و به تعبیری اصلی خدشه ناپذیر است؛ بر همین اساس اعضای شورای نگهبان تصمیم گرفتند بر اساس ادله و مستندات قانونی ضمن تایید صحت انتخابات حوزه انتخابیه اصفهان، آرای یکی از کاندیداهای این حوزه انتخابیه را به سبب رد صلاحیت وی، ابطال کنند.

اوایل فروردین ماه بود که رسول زرگرپور استاندار اصفهان طی یک نشست خبری گفت: یک هفته قبل از آغاز سال نو، شورای نگهبان در نامه ای صحت انتخابات درخصوص چهارنامزد حوزه انتخابیه شهرستان اصفهان را تایید کرد اما انتخابات یکی از منتخبان این حوزه انتخابیه را باطل اعلام نمود.

پس از این تصمیم قانونی شورای نگهبان، مسئولان وزارت کشور که اعتقاد داشتند در این زمینه دارای تفسیری متفاوت نسبت به شورای نگهبان هستند، پیگیری‌های خود را در قالب مکاتباتی آغاز کردند و البته بر این موضوع نیز تاکید کردند که نظر شورای نگهبان فصل الخطاب است.

اما علی‌رغم تلاش مسئولان وزارت کشور برای پیگیری موضوع مذکور از مجرای قانونی و در فضایی آرام و بدور از هیاهو و جنجال، کنشگران سیاسی و رسانه‌ای یک طیف خاص سیاسی که در تندروی و رادیکالیسم سیاسی، سنبه پرزوری دارند، در رسانه‌های متکثر و متنوع  مجازی و غیر مجازی تحت مدیریت خود با برجسته کردن موضوع رد صلاحیت یکی از کاندیداهای اصفهان، نهاد قانونی شورای نگهبان را آماج هجمه‌های خود قرار دادند.

طیف مزبور سعی دارد چنین القاء کند که شورای نگهبان از منظر قانونی نمی‌تواند صلاحیت نامزدی را پس از انتخابات رد کند؛ البته اعضای طیف مزبور این موضوع  را به صورت مستدل و مستند بیان نمی‌کنند بلکه بیشتر تمایل دارند با تمسک به این موضوع، علیه شورای نگهبان عقده گشایی کنند. 
 
در همین زمینه نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با سایت خبری با بیان اینکه امکان ابطال آرا به دلیل رد صلاحیت وجود دارد، اظهار کرد: اگر شورای نگهبان بر این مبنا تصمیمی را اتخاذ کرده باشد و آرای فردی را پس از برگزاری انتخابات باطل کند به معنای این است که اکثریت شورا به این موضوع قائل هستند که به خاطر عدم صلاحیت هم می‌توان بعد از انتخابات صلاحیت فردی را رد کرد.

ابراهیمیان بر این موضوع نیز تاکید کرد که عملا با تصویب اکثریت اعضای شورای نگهبان امکان ابطال آرا به لحاظ کشف عدم صلاحیت وجود دارد.

همچنین سام سوادکوهی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبری در پاسخ به این سوال که آیا امکان رد صلاحیت نامزدی از سوی شورای نگهبان پس از برگزاری انتخابات وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به تفسیر اعضای شورای نگهبان از قانون، امکان رد صلاحیت افراد بعد از برگزاری انتخابات وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که برخی از افراد معتقدند که شورای نگهبان نباید به اتفاق پیش آمده برای کاندیدای حوزه انتخابیه اصفهان ورود پیدا می کرد و کار را باید به نمایندگان مجلس در زمان تأیید اعتبارنامه ها می‌سپرد، تصریح کرد: با توجه به اینکه هنوز روند ارسال تأیید اعتبار نامه ها از سوی وزارت کشور به مجلس شورای اسلامی صورت نگرفته است شورا می‌تواند درباره این موضوع وارد عمل شود.

انتهای پیام/

می فایل