اخبار مهم
Home / فضای مجازی / ساخت سلول خورشیدی به وزن حباب
398881_683.jpg

ساخت سلول خورشیدی به وزن حباب

به گزارش گروه فضای مجازی سایت خبری، این سلول خورشیدی به اندازه ای سبک است که می توان آن را روی یک حباب صابون قرار داد، بدون این که وزن آن باعث ترکیدن حباب شود.کلید ساخت این سلول های نازک و سبک، راهکاری است که محققان با استفاده از آن قادرند سلول خورشیدی، بستر موردنیاز برای نگهداری سلول و پوشش آن را در قالب یک فرآیند واحد تولید کنند. در این فرآیند برای ساخت بستر و پوشش سلول از یک پلیمر انعطاف پذیر موسوم به پاریلین استفاده می شود، در حالی که لایه جاذب نور با استفاده از یک ماده ارگانیک موسوم به DBP ساخته می شود.

بر خلاف روش های متداول تولید سلول خورشیدی، تمام فرآیند تولید در خلاء، بدون استفاده از ترکیبات و حلال های شیمیایی و در دمای اتاق انجام می شود. برای تولید همزمان بستر و سلول خورشیدی از تکنیک های رسوب بخار شامل گرمایش، فشار و واکنش های شیمیایی استفاده می شود.

سلول های خورشیدی که از این طریق ساخته می شوند، به اندازه یک پنجم تار موی انسان و یک هزارم سلول های خورشیدی متداول مبتنی بر شیشه ضخامت دارند، اما بازدهی آن ها با بازدهی باتری های خورشیدی موجود، برابری می کند.

این سلول های خورشیدی سبک و نازک را می توان تقریبا روی هر سطح و ماده ای از تجهیزات پوشیدنی گرفته تا بالن های هلیوم به کار گرفت. در فضا و ارتفاعات، در جایی که وزن اهمیت زیادی دارد، این سلول ها نقش مهمی را ایفا می کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Organic Electronics منتشر شده است.


/انتهای پیام/

سایت خبری: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

می فایل