اخبار مهم
Home / اجتماعی / سابقه مصرف قلیان در ۵۱ درصد دانش آموزان
385902_235.jpg

سابقه مصرف قلیان در ۵۱ درصد دانش آموزان

به گزارش گروه جامعه سایت خبری به نقل از جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، محمد رضا مسجدی اظهار کرد: براساس این یافته ها به تفکیک جنسیت، ۵۴ درصد پسران، تجربه مصرف قلیان و ۵ / ۳۸ درصدشان تجربه استعمال سیگار داشته اند؛ همچنین ۱ / ۴۹ درصد دختران دانش آموز ، تجربه مصرف قلیان و ۳۲ درصد آنان نیز سابقه استعمال دخانیات داشته اند.

وی گفت: سود سالیانه شرکت های دخانیات در دنیا بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار در سال است؛ بنابراین با توجه به این سود سرشار ، می توان به این مهم دست یافت که هدف اصلی این شرکت ها ، استثمار همه جانبه کشورهای در حال توسعه در جهان سوم است.

مسجدی اظهارکرد: شعار صنایع دخانی این است که «همه چیز از شما (زمین حاصلخیز ، کارگر ارزان، تولید محلی مشارکتی، مصرف بیشتر، بیماری و عوارض) و در مقابل سود حاصل از آن ما باشد.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران درباره جشنواره فیلم فجر امسال هم گفت: قرار بود ممیزی در مورد نمایش صحنه های سیگار انجام شود که در عمل دیدیم محقق نشد و در بسیاری از فیلم هایی که اکران شد، صحنه های نمایش سیگار نیز وجود داشت.

مسجدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ماده ۳ قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات تصریح کرد: در این ماده آمده است که به منظور برنامه ریزی برای مبارزه با مصرف مواد دخانی و حفظ سلامت عمومی، ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات باید با ترکیبی از دستگاه هایی همچون وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، سازمان صدا و سیما، سازمان های غیر دولتی تشکیل شود.

وی با توجه به این ماده از قانون و برگزاری این جلسه، اظهار امیدواری کرد که فعالیت های فرهنگی، سلامت در حوزه دخانیات با همکاری تمام ارگان ها و سازمان های مربوطه در مسیر درست اجرا شود.

انتهای پیام/

می فایل