اخبار مهم
Home / سبک زندگی / زیباترین و جدیدترین مدل سبزه نوروز ۹۶
63671_477.jpg

زیباترین و جدیدترین مدل سبزه نوروز ۹۶

طبق سنت و باوری کهن در میان ایرانیان سرتاسر جهان، همه‌ اعضای خانواده موقع تحویل سال نو، در خانه‌ خود در کنار سفره‌ هفت‌سین گرد هم جمع می‌شوند. این سفره در بیشتر خانه‌ها تا روز سیزده فروردین گسترده است. در سفره‌ هفت‌سین كه نماد گستردگی جهان، پاكی و سفید بختی است و معمولا آن را روی فرش پهن می‌كنند، هفت سینی گذاشته و در هر یک اقلامی قرار می‌دهند كه با حرف (سین) شروع شده و هر یك نماد مفهومی است كه ریشه در فرهنگ ایرانیان دارد. این ۷ جز شامل: سبزه، سیب، سنجد، سماق، سرکه، سیر و سمنو است. 
 عدد ۷ عدد نامیرایی، جاودانگی و كمال است و برای ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد.
همچنين ايرانيان در اقوام مختلف و گاه بر حسب موجودی اقلام در منزل، سين‌های ديگری نيز در سفره استفاده می‌كنند كه می‌توان سپند(اسفند) كه نمادی برای پيشگيری از چشم زخم است اشاره نمود.
طبق رسم ايرانيان مسلمان، سفره‌های هفت‌سين به بركت دعای سال نو و خواندن قرآن نورانی مي‌شود. رسم است كه پدربزرگ و مادربزرگ بالای سفره‌ی هفت‌سين نشسته و برای اعضای خانواده قرآن می‌خوانند و كوچكترها را دعا می‌كنند. سپس پدربزرگ فال حافظی می‌گيرد و برای اهل خانه قرائت می‌كند. همين‌طور هنگام تحويل سال همه به آينه كه نمادی از به خود نگریستن و به درون نظاره کردن است نگاه می‌كنند و وقتی سال تحويل می‌شود، اعضای خانواده با گفتن شادباش همديگر را در آغوش می‌گيرند و بزرگترها اسكناس‌های نو و متبرك‌شده بين صفحات قرآن را به كوچكترها عيدی می‌دهند. تمام اين تكاپوها برای رسيدن يك لحظه است؛ لحظه‌ تحويل سال كه به دنبالش بهار می‌آيد و نشانه‌هايش را مي‌آورد.

هفت سین:

همان‌طور که گفتیم، یکی از مقدمات مهم و اصلی ایرانیان برای استقبال از سال جدید “سفره هفت سین” است که بطور معمول ساعاتی پیش از تحویل سال نو گسترده شده و سیزدهم فروردین جمع می‌شود. عاملى که “نوروز” را از دیگر جشنهاى ایران باستان جدا کرد و باعث ماندگارى آن تا امروز شد “فلسفه وجودى نوروز” یعنی زایش و نو شدنى است که در طبیعت دیده مى‌شود.
قبلا درباره برخی از نمادهای سفره هفت سین شامل؛ سنبل،سیر و سیب صحبت کرده‌ایم، این بار اما قصد داریم ببینیم سبزه در سفره هفت سین نماد چیست؟
انواع  سبزه، مدل سبزه نوروز، سبزه هفت سین، سبزه نوروز، سبزه عید ، عکس سبزه

سبزه در سفره هفت سین نماد چیست؟

سبزه: نماد شادابى و سرسبزى و نشانگر زندگى بشر و پیوند او با طبیعت است. سبزه همچنین نشانه خرمی وشادابی وخوش اخلاقی است . سبزی با خود شادابی نیکویی و زندگی را بهمراه می آورد . من با خویشتن عهد میکنم که دراین سال شاد و خوش خلق وخوش اخلاق باشم . رنگ سبز ارتعاش افکار ما را موزون نگه میدارد و به ما آرامش می‌دهد.
در سفره هفت سین انواع مدل سبزه نوروز قرار می‌گیرد. این سبزه‌ها را می‌توان با انواع بذرها شامل گندم، عدس، شاهی، ماش، ارزن، ذرت و … تهیه کرد و به هر مدلی تزیین نمود. در ادامه نمونه‌هایی زیبا از انواع مدل سبزه نوروز را به شما نشان خواهیم داد تا بتوانید از این مدل‌ها برای سفره هفت سین سال ۱۳۹۶ خود ایده بگیرید.

انواع مدل سبزه نوروز:

گردآوری: مجله اینتزنتی infdqa

می فایل