اخبار مهم
Home / سیاسی / دیوار بلند و قطور بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا از زبان دیپلمات‌های هسته‌ای
460674_161.jpg

دیوار بلند و قطور بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا از زبان دیپلمات‌های هسته‌ای

سایت خبری – گروه سیاسی : “دیوار بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا بسیار بلند و قطور است”؛ این گزاره‌ای است که حتی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای و دیپلمات‌های کشورمان علی رغم حدود سه سال مذاکره چندجانبه و دوجانبه با طرف آمریکایی به آن اذعان دارند.

عباس عراقچی از مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بارها به کارشکنی آمریکایی‌ها و بی اعتمادی ایران نسبت به هیئت حاکمه آمریکا اشاره کرد. 

عراقچی در برنامه شنبه شب، کارشکنی آمریکایی‌ها را مانع از بازگشت ایران به شرایط  قبل از تحریم دانست و گفت: تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه مشکلاتی را به وجود آورده و آمریکایی‌ها تا به حال همکاری لازم را در این زمینه نداشته‌اند.

عراقچی این را هم گفت که آمریکایی‌ها رغبتی به حل مشکلات ناشی از تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه ندارند و ما می‌دانستیم در صحنه اجرا با بدعهدی و بدقلقی آمریکا‌یی‌ها مواجه خواهیم شد.

مذاکره کننده هسته ای کشورمان همچنین در برنامه  ضمن برشمردن کارشکنی های آمریکایی ها در مسیر اجرای برجام، تصریح کرد: یکی از مشکلات بحث عدم اعتماد است و آمریکایی‌ها نمی‌گذارند این اعتماد ایجاد شود.

اما پیش از این نیز بحث عدم اعتماد به آمریکا بارها از لسان دیپلمات‌های هسته‌ای کشورمان خارج شده بود، که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در آبان سال گذشته در مصاحبه با روزنامه السفیر لبنان در پاسخ به این سوال که ایا ایران برای حل موضوعات منطقه ای با آمریکا همکاری و مساعدت می کند یا خیر، گفت: ما به آمریکایی‌ها اعتماد نداریم و آنها را به دلیل حمایت از رژیم صهیونیستی برای حل پرونده‌های منطقه جدی نمی‌دانیم.

ظریف در مصاحبه مزبور این را هم گفت که آمریکا در صحنه واقعیت مرتکب سیاست‌های اشتباهی می شود و این سیاست‌های اشتباه به گسترش تروریسم و تندروی در منطقه منجر شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در اواخر بهمن ماه در کنفرانس امنیتی مونیخ به آمریکایی‌ها گوشزد کرد که باید از فرصت توافق هسته‌ای برای فروریختن دیوار بی‌اعتمادی  میان تهران و واشنگتن استفاده کنند.

ظریف اوایل اردیبهشت سال گذشته نیز طی سخنانی در دانشگاه نیویورک آمریکا گفته بود: نتایج نظرسنجی‌ها در ایران نشان می‌دهند بی‌اعتمادی گسترده‌ای به کشور آمریکا وجود دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در اسفند ماه سال گذشته نیز در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های داخلی درباره احتمال مذاکره ايران و آمريکا درباره مسايلی فراتر از بحث هسته‌ای با بیان اینکه «بی‌اعتمادی مردم ايران به آمريکا یک بی‌اعتمادی عمومی است» به نظرسنجی دانشگاه مريلند در اين رابطه اشاره کرد و گفت:‌ در اين نظرسنجی اکثريتی از مردم ايران از برجام حمايت می‌کنند ولی اکثريت بالاتری نسبت به آمريکا بی‌اعتماد هستند.

ظریف اوایل بهمن ماه سال گذشته نیز در حاشیه اجلاس اقتصادی داووس سوئیس در مصاحبه‌ای ضمن نامشروع خواندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفته بود “این تحریم‌ها نمونه‌ای از این مساله است که آمریکا نمی‌تواند از اعتیادش به اعمال فشار و زورگویی دست بکشد. آمریکا باید یاد بگیرد که با تحریم و زور نمی‌تواند دیدگاهش را تحمیل کند. آنها باید بفهمند که اگر می‌خواهند دیوار بی‌اعتمادی مردم ایران نسبت به آمریکا را از بین ببرند، نمی‌توانند از روش‌هایی استفاده کنند که آن روش‌ها پدیدآورنده این بی‌اعتمادی بودند”.

اما سخنگوی تیم هسته‌ای کشورمان در سال ۸۲ نیز اخیرا طی سخنانی در نشست شورای روابط جهانی شهر کلیولند ایالت اوهایو آمریکا ضمن بیان اینکه آمریکایی‌ها باید بفهمند که دلایل بی‌اعتمادی ایران به آن‌ها گسترده ، مشروع و واقعی است، به برخی از این دلایل اشاره کرد و گفت: ساماندهی کودتای ۱۹۵۳ علیه دولت قانونی ایران، حمایت از دیکتاتوری شاه، اعمال سیاست تغییر رژیم در ایران،حمایت از تجاوز صدام، حمایت از بکارگیری سلاح شیمیایی علیه ایران ، جنگ سیاسی، اقتصادی و اطلاعاتی در دودهه گذشته ، ساقط کردن هواپیمای مسافری و کشتن ۲۹۰ ایرانی،حمایت بی چون و چرا از جنایات اسراییل علیه فلسطینی‌ها،رفتار دوگانه در موضوع هسته ای با تحریم ایران و برقراری روابط استراتژیک با رژیم صهیونیستی که هم معاهده “ان پی تی” را نپذیرفته و هم بمب هسته‌ای ساخته ، حمایت از رژیم‌های فاسد و دیکتاتور در منطقه از جمله دلایل بی‌اعتمادی ایران به آمریکاست.

انتهای پیام/

می فایل