اخبار مهم
Home / فرهنگی / «دنیای نیمه‌تمام» مهدی سحابی افتتاح می‌شود
365157_770.jpg

«دنیای نیمه‌تمام» مهدی سحابی افتتاح می‌شود

به گزارش گروه فرهنگی سایت خبری ،نمایشگاه بزرگی از مروری بر آثار مهدی سحابی با عنوان «نقاشی‌های دنیای نیمه‌تمام» با حضور و سخنرانی ابراهیم حقیقی، حوری اعتصام، رضا کیانیان و بابک احمدی، جمعه ۳۰ بهمن ساعت ۱۶ در آرت سنتر شماره۲، افتتاح خواهد شد.

در این نمایشگاه که مروری بر دوره‌های مختلف کاری مهدی سحابی دارد، بیش از ۵۰ اثر از جمله آثار عکاسی، حجم و نقاشی (صورتک‌ها، پرسنلی فوری، ماشین تصادفی، یادگاری، دیوار نویسی و ….) به نمایش در خواهد آمد.

به گفته وحید ملک، مدیر مجموعه گالری‌های آرت سنتر، این نمایشگاه در ادامه سلسله نمایشگاه‌های مروری بر آثار پیشگامان هنر نوین ایران تدارک دیده شده است.

مهدی سحابی، نقاش هنرمند، نویسنده و مترجم توانای ایران، در زمانی که  اوج قابلیت‌های خود را تجربه می‌کرد در مرگی نابهنگام در ۶۵ سالگی در پاریس درگذشت. سحابی که متولد ۱۳۲۳ در شهر قزوین بود در کنار هنر نقاشی خود، از مترجمان توانایی محسوب می‌شد که بسیاری از نویسندگان بزرگ غرب را در ایران شناساند و یا به کار آنها در بازگرداندن آثارشان به زبان فارسی حیاتی دوباره بخشید؛ سیلونه، سلین، سیمون دوبووار، کالوینو و فوئنتس از این جمله بودند. اما شاهکار او بی‌تردید بازگردان رمان عظیم مارسل پروست، «در جستجوی زمان از دست رفته» بود.

سحابی همان‌گونه که در نویسندگی به موفقیتی شایان دست یافت؛ در نقاشی، مجسمه‌سازی و عکاسی نیز دستی چیره و اندیشه‌ای پویا داشت. نقاشی‌های سحابی مانند کتاب رمانش «پیچک باغ کاغذی»، آکنده از پیچیدگی‌های ذهنی و البته عظمت و شکوه توانایی قلمش است.

در افتتاحیه این نمایشگاه، در کنار حضور مسئولان و بزرگان فرهنگ و هنر ایران، حوری اعتصام نویسنده کتاب «گفت‌وگو با مهدی سحابی» که توسط انتشارات مرکز منتشر شده است، این کتاب را برای علاقه‌مندان امضا خواهد کرد. همچنین فیلمی نیز مانند دیگر برنامه های بزرگداشت پیشگامان هنر معاصر ایران درباره مهدی سحابی و آثار او توسط محمد حمزه ای ساخته شده است که در افتتاحیه نمایشگاه پخش خواهد شد.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ ادامه خواهد داشت. این نمایشگاه تا ۱۲ اسفند برگزار است و علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن آثار همه‌روزه از ساعت ۱۲ تا ۲۱ به نشانی فرمانیه، بلوار اندرزگو، انتهای خیابان سلیمی شمالی، شماره ۱۴۷، باغ انجمن خوشنویسان ایران مراجعه کنند.

انتهای پیام/

می فایل