اخبار مهم
Home / اجتماعی / در بحث اعتیاد دو رویکرد متفاوت داریم/ وضعیت امروز زیبنده جامعه ما نیست
401484_866.jpg

در بحث اعتیاد دو رویکرد متفاوت داریم/ وضعیت امروز زیبنده جامعه ما نیست

به گزارش گروه جامعه سایت خبری،  ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در ششمین نشست خبری خود عنوان کرد: اعتیاد در جامعه امروز ما یک موضوع بسیار مهم است زیرا در میزان سال های از دست رفته عمر تاثیر فراوانی دارد.

حریرچی گفت: اهمیت دوچندان رسیدگی به بحث اعتیاد این است که فرد مبتلا نه تنها برای خود که حتی برای اطرافیان خود ایجاد مشکل و خطر می کند.

سخنگوی وزارت بهداشت در این مورد افزود: در بحث اعتیاد دو رویکرد عمده وجود دارد که یکی پرهیزمداری و دیگری کاهش آسیب است که با دو راهکار متفاوت می تواند ما را در حوزه سلامت یاری کند.

 حریرچی گفت: رویکرد پرهیزمداری معمولا متمرکز بر دو راهکار پیشگیری از ابتلای افراد سالم و ترک کردن افراد معتاد دارد که درصد خاصی از جامعه را می تواند تحت پوشش قرار دارد ولی در رویکرد کاهش آسیب، بیشتر بر بازگرداندن فرد به جامعه به شکل های دیگر توجه دارد.

قائم مقام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  یادآور شد: روش هایی مانند متادون درمانی که مبتلایان را از خشونت دور می کند و رفتار های پرخطر را در آنها کاهش می دهد می تواند بخشی از نیروی کار را به جامعه برگرداند، حاصل همین رویکرد کاهش آسیب است.

قائم مقام وزارت بهداشت همچنین با اشاره به موضوع معتادان تزریقی گفت: در مورد این افراد نیز که جزو گروه در معرض خطر هستند، در اختیار قرار دادن سرنگ می تواند به کاهش آسیب و جلوگیری از انتقال بیماری هایی مثل ایدز و هپاتیت جلوگیری کند و موجب کاهش آسیب شود.

حریرچی  با اشاره به اقدامات انجام شده وزارت بهداشت در خصوص اعتیاد گفت: با این حال وضعیت فعلی اعتیاد زیبنده جامعه نیست و باید بیش از پیش به این موضوع پرداخته شود.

حدود ۴۰۰ نفر مجروح در چهارشنبه آخر سال گذشته گزارش شد
حریرچی گفت: با توجه به اطلاع رسانی های انجام شده در خصوص چهارشنبه آخر سال، آگاهی مردم درباره خطرات احتمالی آن بیشتر شده است ولی همچنان شاهد حوادث ناگواری در این روزها هستیم.

وی با اشاره به آمار ارایه شده سال گذشته افزود: در سال گذشته حدود ۴۰۰ مجروح در این روزها داشتیم که متاسفانه ۳ نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

حریرچی گفت: همچنین طبق آمار اعلام شده ۲۲ مورد قطع عضو و ۲ مورد نیز تخلیه چشم مربوط به چهارشنبه آخر سال داشتیم که این آمار خوبی نیست و باید به آن توجه ویژه شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان ابراز امیدواری کرد که شادی های مردم در این روزها به شکلی باشد که منجر به آسیب های جانی و مالی نشود.

انتهای پیام/

می فایل