اخبار مهم
Home / سلامت / درمان سریع شوره سر بوسیله تقویت مو
1395_922.jpg

درمان سریع شوره سر بوسیله تقویت مو

شوره سر یکی از مشکلات شایعی است که افراد زیادی با آن درگیر هستند. پوست انسان بطور مداوم در حال بازسازی است و این بازسازی در تمام سطح بدن در حال انجام است. موقعی که در سر، این روند افزایش پیدا کند به شکل ذارت قابل دیدن یا همان “شوره سر نمایان” می‌شود.

تعرق بیش از اندازه، واکنش‌های آلرژیک، بهداشت ناکافی، تغذیه و سطح سلامت ضعیف، کمبود خواب، ارث، شستن و خشک کردن نادرست موها، استفاده از کلاه‌های تنگ و چسبان، استفاده مکرر از محصولات آرایشی مو (مانند: ژل، موس، رنگ مو، فر)، هوای سرد، آب و هوای خشک، گرمای بیش از اندازه و …. همه از عواملی هستند که منجر به شوره سر می‌گردند. شوره سر خود به دو حالت شوره چرب و خشک تقسیم بندی می‌شود.

شوره چرب: ذرات کوچکتر، کمی زرد رنگ و گرد می‌باشند. بصورت ذرات چربی به پوست سر چسبیده و جدا کردن آنها سخت می‌باشد و اگر این حالت چسبندگی زیاد باشد جدا کردن آن باعث زخم می‌شود. احساس خارش زیاد یکی از شکایات شایع این گروه می‌باشد و گاهی اوقات همراه با ریزش مو می‌باشد.

شوره چرب، ریزش مو، ذرات چربی

شوره خشک: این نوع قابل دیدن و به شکل لایه‌هایی از پوست سر می‌باشد. بشکل مسطح، سفید و به آسانی جدا می‌شوند. خارش آزار دهنده از شکایات شایع این گروه می‌باشد. خارش زیاد سر، روند افزایش و تکثیر لایه خارجی پوست را افزایش می‌دهد و این خارش باعث التهاب پوست و درنتیجه باسازی پوست بیشتر می‌شود و شوره سرنیز زیادتر می‌شود.

شوره خشک، خارش، التهاب پوست


درمان شوره سر

ماساژ با روغن‌های گیاهی نارگیل، بادام، رزماری، بابونه و گل مریم برای شوره خشک و روغن اکلیل کوهی، مریم گلی و سدر برای شوره چرب مفید است. همچنین ماساژ سر با شانه آغشته به سرکه رقیق و یا نمک، می‌تواند موثر باشد. عوض کردن روبالشی و رعایت بهداشت فردی، عدم استعمال دخانیات، خشک کردن موی سر بدون استفاده از سشسوار و استفاده از شامپو ضد شوره نیز برای بهبود شوره سر مفید می‌باشند.


سایر راه کارها جهت درمان شوره سر

اقداماتی که در ادامه میآیند، میتوانند به عنوان راه کارهای کمکی مد نظر قرار گیرند:

  • به اندازه کافی بخوابید.
  • اگر پوست سر خارش زیادی داشت، هرگز آنرا با ناخن نخارانید چرا که این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت گردد؛ برای این کار از نوک انگشتان خود استفاده کنید.
  • روزهایی که هوا خیلی سرد است، باد شدید می وزد و یا آفتابی شدید است؛ اگر میخواهید برای مدت زمان طولانی در فضای آزاد باقی بمانید، کلاه نرم و راحتی به سر بگذارید.
  • مصرف رنگ مو و محصولات حالت دهنده مو به خصوص آنهایی که حاوی الکل هستند را به حداقل برسانید.
گروه سلامت infdqa

می فایل