اخبار مهم
Home / سلامت / خواص مریم گلی چیست؟
67315_929.jpg

خواص مریم گلی چیست؟

اثرات فوق العاده گیاه مریم گلی باعث شده که از این گیاه در طب سنتی به طور گسترده استفاده شود، امروزه نیز از خواص ضد التهابی عصاره آن در صنعت داروسازی برای ساخت انواع داروها به منظور درمان بیماریهای التهابی مزمن نظیر روماتیسم، آسم، التهابات رودهای، کاهنده فشار خون و خواص ضد میکروبی استفاده شود. مریم گلی گیاهی علفی و پایا از خانواده نعنا است و در سراسر جهان تقریبا ۹۰۰ گونه از آن وجود دارد که ۱۷ گونه دارویی آن انحصاری ایران است. این گیاه به طور خودرو در آذربایجان، لرستان، شیراز، کرمانشاه، سمنان و دماوند تهران میروید. نام این گیاه از کلمهای لاتین به معنای شفا یافتن و بهبود گرفته شده و نشان دهنده خواص بیشمار این گیاه برای درمان انواع بیماریها از گذشته بوده است. از خواص مریم گلی در طب سنتی به عنوان داروی موثر برای درمان عوارض نیش حشرات، ضد سم، مقوی برای تقویت روح و بدن و به طور کلی معجون افزایش عمر استفاده میشده است، همچنین این گیاه برای تقویت عضلات و آرام کردن اعصاب تجویز می شده است. از خیسانده آن در استعمال خارجی برای التیام زخمها و خراشهای پوست استفاده می شده است. برای آشنایی بیشتر با خواص مریم گلی در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.


خواص مریم گلی (طبیعت و خواص درمانی)

طبع این گیاه گرم است. برخی خواص دارویی گیاه مریم گلی عبارتند از:

خواص ضد میکروبی گیاه مریم گلی

این گیاه به دلیل داشتن توجون دارای اثرات ضد میکروبی علیه باکتریهای اشرشیا کولی، شیگال، سالمونال، کلبسیال، باسیلوس سوبتیلیس، استافیلوککوس ارئوس و قارچ کاندیدا آلبیکن که مسبب بسیاری از بیماریها هستند، است.

خواص مریم گلی برای زنان

استفاده از گیاه مریم گلی در دوران یائسگی بسیار مفید بوده، داغ شدن ناگهانی و گر گرفتن که در این دوران به وجود می آید را از بین می برد.

در برطرف شدن ترشحات زنانه موثر است و دم کرده آن برای کاهش درد دوران قاعدگی و رفع بی نظمیهای قاعدگی بسیار مفید میباشد.

استفاده از گیاه مریم گلی به تصفیه خون کمک کرده و از بروز کم خونی‌‌های شایع در زنان پیشگیری میکند.

خواص مریم گلی برای پوست

عصاره گیاه مریم گلی بوده در بهبود آکنه بسیار مؤثر است. جوش و آکنه بیماری شایع پوستی است که اغلب بین نوجوانان و جوانان شایع بوده و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. تغییرات هورمونی در زمان بلوغ، زمینه ژنتیکی، رژیم غذایی نامناسب، عفونت، افزایش تولید چربی در پوست و مشکلات روانی از علل ایجاد کننده آکنه به شمار می روند. همچنین آثار ناشی از آکنه بر چهره، اغلب موجب مختل شدن فعالیت های اجتماعی افراد شده و در موارد شدید ممکن است به ایجاد اضطراب و افسردگی منجر شود. استفاده از عصاره گیاه مریم گلی برای پوست، از گذشته برای درمان جوشهای دوران نوجوانی بسیار مفید بوده، ابن سینا نیز در کتاب خود به آن اشاره کرده است. در حقیقت مـواد مؤثر موجود در عصاره گیاه مریم گلی به دلیل داشتن اثرات ضـد التهابی و مهار فعالـیت غدد چـربی ساز پوست به بهبـود سـریع تر ضایعات آکـنه کـمک می نمایند. به این منظور روزانـه ۲ بار پس از شستن و خشـک کردن محل جوش ها، پنبهای را به عصاره گیاه مریم گلی آغشته کرده و در محل جوش ها قرار داده و به آرامی ماساژ دهید.

سایر خواص مریم گلی

درمان روماتیسم

جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، روماتیسم و حتی راشیتیسم کودکان بسیار مفید و مۆثر است.

درمان سر درد و تقویت حافظه

استفاده از این گیاه برای درمان سر درد و سرگیجه بسیار موثر است. همچنین امروزه ثابت شده این گیاه در درمان بیماری الزایمر موثر بوده، بیماری آلزایمر در نتیجه‌ کاهش سطح یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی بروز می‌کند که گیاه مریم گلی این روند را کاهش می‌دهد. به خاطر اینکه قادر است از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کند.

درمان تبخال

خاصیت ضد میکروبی این گیاه باعث شده، برای مقابله با مشکل تبخال مفید باشد. به این منظور کافی است چند قطره روغن گیاهی درخت چای یا روغن گیاهی اسطوخودوس را با چند قطره روغن گیاهی مریم گلی مخلوط کرده و در مقدار کمی روغن گیاهی دیگر مانند روغن زیتون رقیق کنید. سپس روغن به دست آمده را روی تبخال بزنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مریم گلی با افزایش موضعی تولید گلبول‌های سفید باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، همچنین به دلیل دارا بودن خواص ضدعفونی ‌کنندگی، می‌تواند مانع گسترش عوامل عفونت زا شود و خواص آنتی‌اکسیدانی این گیاه نیز باعث کاهش عوامل التهاب زا خواهد شد.

مضرات مریم گلی (عوارض جانبی و موارد احتیاطی)

با وجود گستره بودن خواص مریم گلی، مصرف طولانی مدت این گیاه باعث مسمومیت شده می تواند سبب افزایش فشار خون شود و به همین دلیل افرادی که فشار خون بالایی دارند نباید از این گیاه استفاده کنند. استفاده از این گیاه برای زنان باردار خطر سقط جنین را به همراه خواهد داشت و زنان شیرده نیز بایستی در مصرف آن احتیاط کنند چرا که باعث کاهش ترشح شیر میگردد.

این گیاه حملات صرع و تشنج را در افراد مبتلا شدت داده و استفاده آن برای بیمارانی که داروهای دیابت، آرام بخش، داروی کنترل فشار و کنترل صرع مصرف میکنند ممنوع است، چراکه با این داروها تداخل دارویی دارد.

گردآوری: مجله اینترنتی infdqa

می فایل