اخبار مهم
Home / اجتماعی / خروج مینی بوس های فرسوده با اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی
486399_813.jpg

خروج مینی بوس های فرسوده با اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی

به گزارش گروه جامعه سایت خبری،مسعود رنجبریان افزود: در سال ۹۵ ردیف های بودجه ای برای توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در بودجه حمل و نقل عمومی شهرداری تهران در نظر گرفته شده است که بالغ بر ۲۰۲ میلیارد تومان است.
 
مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: بازسازی اتوبوس های فرسوده نمادی از اقتصاد مقاومتی است که بدین منظور مبلغ ۱۲ میلیارد تومان اعتبار به منظور بازسازی اتوبوس های فرسوده شهر تهران در سرفصل بودجه شرکت واحد اتوبوسرانی در سال ۹۵ قرار گرفته است.
 
به گفته وی براساس مصوبه هیأت وزیران در سال ۱۳۹۰ و کاهش سن فرسودگی اتوبوس ها از ۱۰ سال به ۸ سال در حال حاضر در حدود ۲۹۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده‌ باید از رده خارج و از چرخه خدمات‌رسانی ناوگان اتوبوسرانی حذف شوند. این در حالیست که از سال ۹۰ تاکنون اتوبوس جدیدی از سوی دولت به رغم وظیفه قانونی اش به شهرداری تهران تحویل نگردیده و مدیریت شهری صرفا با اعتبارات مصوب شهرداری نسبت به توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی گام برداشته است.
 
مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه خارج شدن مینی بوس های فرسوده شهر تهران یکی از دغدغه های ما در چرخه حمل ونقل عمومی است، گفت : بیش از هزار و دویست دستگاه مینی بوس تحت پوشش شرکت واحد در شهر تهران عمری بالغ بر ۲۰ تا ۲۵ سال دارند که طول عمر بالای سن فرسودگی آنها، آلایندگی فزاینده ای را برای شهر تهران به ارمغان می آورد.
 
به گفته رنجبریان طی سه سال گذشته خارج از رده نمودن و نوسازی این مینی بوس ها در دستور کار قرار گرفته، اما با توجه به عدم حمایت دولت در این بخش نیز با چالش روبرو شدیم و تنها ۱۲۰ دستگاه مینی بوس در سال۹۲ نوسازی شده است.
 
وی تاکید کرد: در سال ۹۵ خروج مینی بوس های فرسوده را در اولویت قرار داده ایم. به همین منظور و به پیشنهاد شهرداری تهران و تصویب شورای محترم اسلامی شهر تهران مقرر گردیده طرح از رده خارج نمودن مینی بوس ها با صرف بودجه ای ۱۰ میلیارد تومانی، رأساً از طریق شهرداری تهران پیگیری شود که این مهم در دست اقدام است.
 
مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه به نصب فیلتر دوده در اتوبوس های شهر تهران اشاره کرد و گفت : طی سال گذشته طرح پایلوت و آزمایشی فیلتر های جاذب دوده بر روی ۹ دستگاه اتوبوس سنجیده شد و از سال ۹۵ به مرحله اجرای نهایی در خواهد آمد. از این رو تجهیز ۱۵۰ دستگاه اتوبوس به فیلتر جذب دوده هم برای امسال پیش بینی شده است.   
 
به گفته وی به منظور تجهیز ۱۵۰ دستگاه اتوبوس به فیلتر جذب دوده بالغ بر ۷.۲ میلیارد تومان بودجه در سرفصل اعتبارات شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران لحاظ شده است.
 
رنجبریان ادامه داد: از طرفی در سال آتی اعتبارات خوبی برای توسعه ناوگان اتوبوسرانی در نظر گرفته شده است که با سرمایه گذاری مشترک بخش خصوصی بتوانیم با ورود اتوبوس های جدید کمبود وضع موجود را بر طرف نماییم.
 
مدیرکل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل و نقل و ترافیک درادامه با بیان اینکه در سال ۹۵ به منظورتامین هزینه های جاری شرکت واحد اتوبوسرانی با حمایت شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری تهران مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است، گفت: به رغم مشکلات عدیده در نگهداری سامانه اتوبوسرانی سهم دولت در سال ۹۵ ، رقم ۱۷۰میلیارد تومان از سوی دولت برای کل کشور به منظور یارانه بلیت اتوبوس  به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است که حداقل ۳۰ درصد از این اعتبار سهم شهر تهران است.
 
رنجبریان با تاکید بر اینکه از سنوات گذشته باید دولت برای کمک به توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی نسبت به پرداخت سهم ۸۲.۵ درصدی توسعه ناوگان عمومی شهر اقدام می کرد،تصریح کرد: این در حالیست که در قانون بودجه سال ۹۳ ظرفیت قانونی ایجاد شد که بتوان از بند “ق” تبصره دوم ماده واحده قانون بودجه برای کاهش مصرف انرژی برای توسعه و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی استفاده کرد که بر اساس مصوبه شورای اقتصاد مقرر است طی پنج سال تعداد ۱۷۰۰۰ دستگاه اتوبوس به شهرداری های کشور داده شود . لذا ضمن قدردانی از حمایت دولت امیدواریم هر چه سریعتر این مصوبه به اجرا گذاشته شود تا تمام شهرداری های کشور از جمله شهر تهران بتوانند از مزایای این قانون استفاده کنند.
انتهای پیام/

می فایل