اخبار مهم
Home / اجتماعی / "خانه بهداشت سیار" رونمایی شد
401429_189.jpg

"خانه بهداشت سیار" رونمایی شد

به گزارش گروه جامعه سایت خبری، علی اردلان مشاور معاون بهداشت و مدیر دفتر کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت در این خصوص گفت: این سامانه یک سامانه لجستیک سیار برای مواقع بحران است که در واقع مانند یک مرکز بهداشت ذخیره چنانچه مراکز و خانه‌های بهداشتی در بلایا دچار آسیب شوند، قادر به ارائه خدمت خواهد بود.

وی افزود: این پروژه از صفر تا ۱۰۰ طی مدت یکماه در داخل کشور ساخته شده است. وزن این خانه بهداشت سیار ۱۸۰ کیلو بوده که ۱۴۰ کیلو محتویات آن است و حمل و نقل آن را آسان می‌کند.

دکتر محمدی، مدیر این پروژه ویژگی‌های منحصر بفرد این سامانه را چنین تشریح کرد: این سامانه به جز زنجیزه سرما، همه اقلام و ویژگی‌های یک خانه بهداشت را دارد و قادر است ۹۰ درصد خدمات بهداشتی خانه‌های بهداشت کشور را در زمینه مراقبت کودک و مادر، نمونه‌برداری بیماری‌ها، ارائه دارو به نیازمندان، معاینه مراجعه کنندگان بر روی تخت معاینه را ارائه کند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در خصوص سایر ویژگی‌های این Emergency Box گفت: این جعبه خدمات اضطراری دارای “ست زایمان، لباس کودک، شیرخشک، تجهیزات نمونه برداری بیماری‌ها، کلیه داروهای فارماکوپه خانه بهداشت، کپسول اکسیژن، تخت معاینه، میز و صندلی، میکروفون و آمپلی فایر برای ارائه خدمات آموزشی، دو تخته چادر، موتور برق، ملحفه، کیف محافظت فردی آنفلوآنزا، ترازو، یخچال پنج فوت، سم پاش و تجهیزات سم زدایی، سیستم روشنایی و کپسول آتش نشانی” است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، محمدی بیان داشت: این خانه بهداشت سیار با ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار ساخته شده است و در صورت تولید انبوه هزینه های تولید آن تا یک سوم این مبلغ کاهش می یابد.

در مراسم رونمایی از این سامانه دکتر ناصر کلانتری، قائم مقام معاون بهداشت و رییس مرکز مدیریت شبکه و دکتر کوشا، مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/

می فایل